Lo♥ki.pl
Programista - praca w IT

Co musisz wiedzieć kandydując na stanowisko programisty?

Chcąc zostać programistą – dobrym programistą, warto wiedzieć, jakie umiejętności powinien posiadać idealny kandydat starający się o taką posadę. Większość zasad dotyczy ogólnych predyspozycji kandydata na stanowisko programisty w firmie o dowolnym profilu, ale przydają się  również specyficzne pożądane cechy niezbędne, gdy ktoś chce np. zostać programistą gier komputerowych albo programistą aplikacji biznesowych.

Charakterystyka zawodu programisty

Programista to osoba zajmująca się tworzeniem i rozwojem różnorodnych typów oprogramowania w różnorodnych językach programowania, z których najpopularniejszymi są: Java, C++ i C#, PHP, Java Script czy Visual Basic. Zależnie od profilu firmy, oferowane oprogramowanie jest przeznaczone dla różnych gałęzi przemysłu, handlu, dla księgowości i zarządzania, a także służy użytkownikom jako narzędzie rozrywki lub edukacji – jak choćby różnorodne aplikacje czy gry, a także szeroki wachlarz oprogramowania edukacyjnego (programy wspomagające nauczanie, testy i systemy weryfikujące itd.). Obecnie nie ma dziedziny życia, w którą nie wkraczałaby wszechobecna automatyzacja, a co za tym idzie nie pojawiałyby się programy sterujące danymi czynnościami. Twórcami wszystkich tych zasobów są programiści.

Programista, jako członek zespołu stanowi ogniwo siatki złożonej dodatkowo z wdrożeniowców, testerów, handlowców, szkoleniowców czy supportu. Bywa, że niektórymi z tych zadań zajmuje się sam programista – w skrajnych przypadkach wykonując wszystkie te czynności. Na szczęście taki model pracy programisty odchodzi w zapomnienie na rzecz ścisłej specjalizacji i zawężania kompetencji. Ma to związek z rozwojem firm oraz zwiększająca się ilością specyficznych detali funkcjonalnych, na których musi skupiać się programista. Wymaga to od niego pogłębiania wiedzy w zakresie danego obszaru programowania i specyfiki działalności użytkowników, zatem wiedza szeroka staje się mniej potrzebna. Nie oznacza to bynajmniej, że nie warto poszerzać znajomości branży, której oprogramowanie dotyczy. Dzięki temu, programista nie zamyka sobie drogi rozwoju i awansu. W drugą stronę idąc – coraz częściej zespoły rozrastają się na tyle, że programista stanowi część większego zespołu programistów, różnorodnie, ale ściśle wyspecjalizowanych. Wówczas każdy dostaje bardzo wąski zakres materiału do opracowywania i tutaj musi wykazać się znajomością najdrobniejszych szczegółów i umieć znaleźć rozwiązanie konkretnych problemów. Nadal jednak warto widzieć więcej i starać się zachować ogólny pogląd na cały obszar działalności własnej firmy. Znajomość ogólnych zagadnień pozwala bowiem zrozumieć zachodzące procesy i odpowiednio napisać swój fragment kodu, uwzględniając korelację z pozostałymi obszarami.

Wymagania i oczekiwania względem programistów

Podstawą jest odpowiednie wykształcenie. Do niedawna honorowane były tylko dyplomy wyższych uczelni technicznych kształcących specjalistów programowania w różnych dziedzinach gospodarki. Obecnie szeroka oferta szkoleń dostępnych dla osób niewykwalifikowanych pozwala im poznać podstawy programowania w danym języku i rozpocząć pracę przy prostych aplikacjach. Jednak bez stałego poszerzania bazy wiedzy, to nie są wystarczające umiejętności dla programisty z prawdziwego zdarzenia.

Ponadto, pośród wielu różnych wymagań i oczekiwań zwykle pojawiają się następujące:

  • minimum dobra znajomość języka angielskiego – potrzebnego w programowaniu oraz kontaktach personalnych;
  • znajomość podstaw działania popularnych języków programowania z ukierunkowaniem na głęboką znajomość przynajmniej jednego z nich;
  • w przypadku kandydowania na programistę zaawansowanych baz danych niezbędna jest znajomość obszarów działania, w których oprogramowanie to jest wykorzystywane;
  • potrzebne umiejętności to oczywiście zdolność analitycznego myślenia, kreatywność i spostrzegawczość, a także wyobraźnia, koncentracja, dobra pamięć oraz zdolność szybkiego uczenia się.

 

Warunki pracy i możliwości – czy warto zostać programistą

Zdecydowanie tak. Jest to zawód wykonywany w dobrych biurowych warunkach zwykle na dobrym sprzęcie. Programista może pracować indywidualnie lub w zespole, jednak nawet wówczas ma dużą samodzielność działania i kształtowania swojego rytmu pracy. 8-godzinny dzień pracy nie musi zaczynać się o tej samej porze, a zdarza się, że możliwa jest praca zdalna – to duże udogodnienie.  Zarobki już na początku kształtują się na dobrym poziomie, by wraz z doświadczeniem rosnąć znacznie ponad średnią krajową. Zawód ten wymaga stałego podnoszenia kwalifikacji i dokształcania, bowiem rynek oprogramowania stale wzbogaca się o nowe produkty i rozwiązania. Wszechstronny i do tego doświadczony programista nie musi szukać pracy – ona sama go znajduje.

Inspiracja – TeamQuest.pl – Praca w IT

Pwiązane Artykuły

Surowce sypkie w produkcji żywności – o czym pamiętać przy ich transportowaniu?

Magda

Mobilne niszczenie dokumentów – czym jest i dlaczego warto?

Magda

Aromamarketing, czyli tworzenie miłego klimatu

Magda