Lo♥ki.pl
Osuszacz adsorbcyjny

Osuszacz adsorbcyjny – koszty eksploatacji

W niektórych branżach nie wystarczy zwykłe sprężone powietrze. Potrzebny jest produkt wysokiej klasy czystości pozbawiony wszelkich zanieczyszczeń. Chodzi mianowicie o drobinki oleju, wody oraz cząsteczki stałe znajdujące się w sprężanym powietrzu. Przedsiębiorcy powinni zainwestować nie tylko w wydajne sprężarki bezolejowe, ale również efektywne systemy usuwania zanieczyszczeń. Jeżeli potrzebujemy wyjątkowo suchego powietrza, to nie obejdziemy się bez zakupu osuszacza. Dostępnych jest kilka rodzajów (adsorbcyjne, chłodnicze oraz membranowe) i właściwy wybór zależy przede wszystkim od naszych wymagań.

Z czego wynika zapotrzebowanie na suche sprężone powietrze?

Każda sprężarka zasysa powietrze atmosferyczne, które zawiera w sobie parę wodną. Jej zawartość wynika między innymi od temperatury i wilgotności względnej otoczenia, w którym stoi nasza sprężarka. Proces sprężania powoduje wzrost temperatury powietrza, który jest szczególnie odczuwalny w okresie letnim. W takich warunkach wzrasta zdolność powietrza do zatrzymywania wilgoci. Przekłada się to na zwiększoną zawartość wody w sprężanym powietrzu. Po schłodzeniu powietrza w wyniku procesu wykraplania powstaje kondensat. Sprężarki BOGE posiadają elementy w swojej konstrukcji, których zadaniem jest jego usunięcie. Są to zbiorniki chłodnice końcowe lub separatory cyklonowe. Mimo wszystko może dojść do sytuacji, że zasysane powietrze jest całkowicie nasycone parą wodną. Nadmierne odkładanie się kondensatu wewnątrz instalacji prowadzi do awarii systemu, zwiększonych kosztów serwisowych oraz przestojów produkcyjnych. Aby uniknąć tych problemów, niezbędne jest zainwestowanie w osuszacze adsorbcyjne.

Koszty związane z użytkowaniem osuszaczy adsorbcyjnych

Typowy osuszacz adsorbcyjny potrzebuje około 1 kW energii elektrycznej na 1m3/min przepływu nominalnego osuszacza. Dla porównania, modele ziębnicze zużywają 4 razy mniej energii — zaledwie 0,27 kW na 1m3/min. Osuszacze adsorbcyjne wykorzystują adsorbent — środek suszący pozwalający wyłapać wilgoć ze sprężanego powietrza. Wytwarzane jest suche powietrze o punkcie rosy na poziomie -40°C. Adsorbent wchłania wilgoć aż to momentu jego pełnego nasycenia. Gdy osuszone i rozprężone powietrze przepływa w przeciwną stronę, odciąga wszelką wilgoć zgromadzoną wewnątrz środka suszącego. Zużycie energetyczne osuszaczy wynika właśnie z potrzeby regeneracji adsorbentu. W zależności od wybranego przez nas modelu koszt energii potrzebnej do wytworzenia przepływu mającego na celu osuszenia adsorbentu może być znaczący. W wielu instalacjach sprężonego powietrza po przeprowadzeniu audytu wykryto, że to właśnie osuszacz adsorbcyjny jest największym odbiorcą sprężonego powietrza. Jest kilka sposobów na poradzenie sobie z taką sytuacją.

Jak ograniczyć koszty związane z osuszaniem powietrza?

Należy przede wszystkim sprawdzić, czy rzeczywiście potrzebujemy osuszacza adsorbcyjnego. Czasami w zupełności wystarczy model ziębniczy, który jest w stanie znaczącą zredukować koszty uzdatniania sprężonego powietrza. Jeżeli osuszacza typu adsorbcyjnego jest nam niezbędny, warto zainwestować w model regenerowany na gorąco, taki jak na przykład BOGE typ DAV–75. Koszty operacyjne można dalej zmniejszyć poprzez kontrolowanie punktu rosy przy użyciu czynników wilgoci automatycznie obniżających koszty adsorbcyjnej regeneracji. Obniżka te jest ściśle uzależniona od ilości wilgoci w powietrzu. Jeżeli nasz osuszacz doświadcza małych obciążeń, możemy bardzo szybko odzyskać początkowy koszt zakupu takiego urządzenia. Oprócz tego należy regularnie sprawdzać formę operacyjną zaworów osuszacza oraz drenów filtrów zainstalowanych na jego wlocie i wylocie. Ewentualne przecieki trzeba jak najszybciej usunąć, aby zredukować zużycie energii.

Zalety wynikające z posiadania urządzenia do osuszania sprężanego powietrza są niezaprzeczalne. Pozostaje nam jedynie wybrać model adekwatny do naszych potrzeb. Same filtry sprężonego powietrza zamontowane w sprężarce nie wystarczą do zapewnianie wysokiej jakości sprężanego powietrza. Osuszacz adsorbcyjny jest potrzebny do efektywnego usuwania nadmiaru wilgoci w powietrzu atmosferycznym.

Pwiązane Artykuły

Kiedy warto zdecydować się na kurs managera gastronomii?

Magda

Wykonujesz makijaże permanentne? Zadbaj o dezynfekcję!

Magda

Jak skutecznie zarządzać swoim biznesem?

Magda