Lo♥ki.pl
akcesoria ogrodnicze

3 najważniejsze jesienne prace ogrodnicze

Jesień to czas intensywnych prac w ogrodzie. Jakie zadania o tej porze roku czekają na miłośników pięknych roślin? Oto kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym najważniejsze czynności staną się dużo łatwiejsze.

Jesienne porządki

Utrzymanie ładu w zielonym zakątku to zadanie, które obejmuje wiele czynności. Koszenie trawy można wykonywać nieco rzadziej niż w cieplejszych miesiącach, jednak dobrą praktyką jest aeracja trawnika. Ponadto warto sięgnąć po grabie do liści i dokładnie oczyścić trawnik. Jeżeli cenisz nowoczesne rozwiązania, alternatywą dla grabi może być dmuchawa do liści lub odkurzacz ogrodowy ze specjalnym workiem.

Ważnym punktem jesiennych porządków będzie usunięcie roślin jednorocznych. W tym celu wystarczy wbić szpadel w ziemię, lecz warto pamiętać o możliwości uzyskania nasion. Ogród stanie się ładniejszy również po przycięciu bylin. Tutaj  znakomicie sprawdzi się sekator. Czynność ta nie jest trudna, lecz w dużych ogrodach bywa czasochłonna.

Dobrym pomysłem będzie wybór praktycznego, lecz lekkiego sekatora, który znajdzie zastosowanie również przy przycinaniu żywopłotu. Dzięki temu praca stanie się szybka, a zarazem efektywna. Nie można zapominać również o motyce, która zapewni komfort pracy przy kopczykowaniu.

Sadzenie roślin

Jesienią można sadzić wiele roślin, które bez problemu przetrwają mroźną zimę. Po skorzystaniu z grabi do liści i oczyszczeniu terenu warto posadzić kilka krzewów, które idealnie poradzą sobie w niskich temperaturach. Mowa tu np. o iglakach. To najczęściej rośliny zimozielone, które nie gubią igieł. Większość z nich można sadzić wczesną jesienią (najlepiej do końca września), dzięki czemu dobrze się ukorzenią przed nadejściem mrozów.

Zanim jednak ogrodnik wbije szpadel w ziemię, musi rzucić okiem na kilka ważnych wskazówek. Przede wszystkim iglaki powinny znajdować się o 1-3 m od siebie i wymagają regularnego podlewania. Ponadto należy zwalczyć okoliczne chwasty przy pomocy motyczki.

Jesienią można również sadzić wiele krzewów. Za każdym razem należy jednak zapoznać się z wymaganiami rośliny i sprawdzić, czy poradzi sobie przy niskich temperaturach. Warto również pamiętać o uniwersalnych poradach – wspomnianą motyczkę, praktyczne grabie oraz inne podstawowe narzędzia ogrodowe zawsze należy mieć pod ręką, aby jak najlepiej przygotować teren.

Zabezpieczenie roślin przed mrozem

Po odstawieniu motyki w kąt należy odpowiednio zabezpieczyć rośliny, którym mróz może zaszkodzić. Jednak warto z tym nieco poczekać, aby przyzwyczaiły się do niskich temperatur
i spokojnie zaplanować ten zabieg. Przy okrywaniu roślin, najlepiej skorzystać ze specjalnej włókniny, choć w wielu przypadkach świetnie sprawdzą się liście, z których można stworzyć warstwę nieprzepuszczalną dla powietrza. Natomiast przy zabezpieczeniu krzewów i drzew znakomicie sprawdzą się chochoły ze słomy, gdyż stanowi ona bardzo dobry materiał okrywowy. Ponadto może pełnić funkcję dekoracyjną w ogrodzie i cieszyć oko przez całą zimę.

Pwiązane Artykuły

Bramy garażowe – najpopularniejsze rozwiązania

Magda

Remont i wykańczanie – o czym pamiętać?

Magda

Pokonaj wilgoć w piwnicy – praktyczne wskazówki

Magda