Lo♥ki.pl
Metalowe schody wewnętrzne

Metalowe schody wewnętrzne – ciekawa alternatywa dla drewna

Nowoczesne trendy w architekturze wnętrz i budownictwie mieszalnym sprawiają, że takie materiały jak drewno czy beton są coraz częściej wypierane przez nowe i niesztampowe rozwiązania konstrukcyjne. Nie dziwi zatem, że inwestorzy zamawiający projekt schodów do swoich domów coraz chętniej skłaniają się ku wyborowi stali, która staje się dla nich synonimem nowoczesnego design i postindustrialnej surowości.

Na dobry początek – co musisz wiedzieć?


Najpopularniejszą formą schodów wewnętrznych metalowych schody kręcone, proste lub zabiegowe. Do ich budowy wykorzystuje się zazwyczaj stal nierdzewną (chromowo-niklową) lub stal węglową, rzadziej – żeliwo lub aluminium, które jest dużo mniej odporne niż stal nierdzewna. Najtrwalszym, a przy tym najbardziej kosztownym rozwiązaniem jest jednak stal kwasoodporna, która potrafi zachować swój doskonały wygląd przez bardzo długie lata. Niewątpliwą zaletą stali jest to, że bardzo łatwo poddaje się obróbce i świetnie współpracuje z innymi surowcami. Częstym i efektownym rozwiązaniem jest zatem łączenie stalowej konstrukcji schodów ze stopniami wykonanymi z innych materiałów, np. kamienia, drewna czy szkła.

Montowanie schodów metalowych

Schody z metalu możemy montować na kilka sposobów. Do najtrwalszych i najczęściej wybieranych należą schody kute lub spawane, które zawsze są mocowane przez profesjonalną i wykwalifikowaną firmę. Na rynku budowlanym dostępna jest także bogata oferta schodów modułowych, które możemy złożyć i umocować samodzielnie – potrzebne nam jednak do tego odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Musimy jednak pamiętać, że w każdym przypadku, bez względu na rodzaj montażu, wewnętrzne schody metalowe powstają na etapie budowy domu, dlatego o ich umiejscowienie w planach domu musimy zadbać dużo wcześniej. W innym wypadku schody metalowe mogą nie spełniać naszych oczekiwań i warunków bezpieczeństwa.

Zalety i wady schodów metalowych

Niepodważalną zaletą schodów metalowych, która przemawia nad ich wyższością nad chociażby schodami wykonanymi z drewna, jest ich solidność, wytrzymałość i trwałość. Szczególnie docenią to klienci, którzy chcą zastosować takie rozwiązanie w budynkach, w których nacisk na schody jest stosunkowo duży, np. fabrykach czy magazynach. Wbrew pozorom jest to jednak rozwiązanie, które – podobnie jak szkło – może nadać wnętrzu wrażenia lekkości i przestronności, i nadaje się zarówno do wnętrz o nowoczesnych i surowych liniach, jak i przestrzeni utrzymanych w tradycyjnych i klasycznych tonach.

Niestety dla wielu użytkowników wadą schodów metalowych jest to, że mogą być one nieprzyjemne i zimne w dotyku i mogą sprawiać wrażenie twardych i trudnych w codziennym użytkowaniu. Ponadto metal, który na ogół jest zimny i nieprzyjemny, w przypadku pożaru bardzo szybko się nagrzewa i odkształca. Musimy się też liczyć z tym, że w przypadku schodów wykonanych z metalu przedmioty, które na nie upadną, dużo częściej będą ulegały zniszczeniu lub rozbiciu, a sam metal nie będzie tak dobrze tłumił dźwięków uderzeniowych czy samych odgłosów stąpania po stopniach.

Jakość za rozsądna cenę?

Wbrew pozorom wykonanie wewnętrznych schodów metalowych nie jest aż tak kosztowne, jak mogłoby nam się wydawać. Oczywiście ostateczna kwota zawsze zależy od wielkości schodów, ilości materiału oraz rodzaju montażu, na jaki się zdecydujemy, ale biorąc pod uwagę fakt, że dobre jakościowo i poprawnie zamontowane schody będą nam służyły przez długie lata, to ostateczny bilans nie jest aż tak bolesny dla naszego portfela. Ceny wykonania wewnętrznych schodów metalowych oscylują pomiędzy 2000 zł a 15000 zł.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne

Pwiązane Artykuły

Jak wygląda osuszanie po zalaniu?

Magda

Bramy garażowe – najpopularniejsze rozwiązania

Magda

Wynajem szalunków – wygoda i oszczędność

Magda