Lo♥ki.pl
Mol ksiazkowy

Mól książkowy – jakie oświetlenie ochroni Twoje oczy i zapewni odpowiedni komfort czytania?

Czytanie książek, chociaż tyle mówi się o spadającej popularności czytelnictwa, nadal jest często wybieraną formą odpoczynku. Ponadto tzw. mole książkowe z upodobaniem urządzają swoje kąciki do czytania. W tym przypadku warto jednak pamiętać, że wygodny fotel, ciepły koc i stolik kawowy nie wystarczą. Oddanie się lekturze będzie przyjemnością, dopiero w momencie, gdy zadbamy o właściwe oświetlenie. Przede wszystkim warto nabyć żarówki o odpowiedniej barwie i natężeniu, które nie wpłyną na przyspieszone męczenie się wzroku. Równie istotne jest też źródło światła (np. lampa stojąca pokojowa w salonie czy lampka z klipsem w sypialni).

Oświetlenie punktowe czy rozproszone?

Dwa źródła światła zapewnią najbardziej higieniczne dla wzroku warunki do czytania. Górne światło rozproszone równomiernie oświetli całe pomieszczenie, a punktowe pozwoli doświetlić strony książki, aby wzrok się nie męczył. W ten sposób łatwiej będzie skupić się na lekturze, a zdrowie oczu nie zostanie nadwyrężone.

Lampa stojąca pokojowa – idealna do czytania w fotelu

Wieczorne czytanie nie powinno odbywać się przy stłumionym świetle. Zasiadając do lektury na kanapie czy w fotelu, warto równocześnie włączyć górną lampę i zapalić mniejsze, ale bardziej precyzyjne oświetlenie. Przykładowo można zdecydować się na lampę sufitową i kinkiet. Dobrym wyborem jest też lampa stojąca pokojowa, a szczególnie praktyczne są modele z kilkoma źródłami światła.

Lampki do sypialni – jaki rodzaj wybrać?

Nocna lampka stołowa zwykle stanowi ciekawy dodatek, ale niestety czasami nie gwarantuje komfortowego czytania w łóżku. Lampki z abażurami emitują bowiem światło zbyt rozproszone. Poszczególne strony książki nie są wówczas wystarczająco oświetlone, przez co trzeba mocno wytężać wzrok.

Zdecydowanie korzystniejszym oświetleniem do nocnego czytania są lampki instalowane na ścianie. Kinkiet umieszczony z tyłu ponad naszą głową ogniskuje bowiem światło bezpośrednio na książce. W ten sposób komfort czytania staje się wyraźnie podwyższony.

Przemyślanym rozwiązaniem są też tzw. lampki ruchome. Z łatwością można je bowiem przytwierdzić do półki czy ramy łóżka, aby punktowo doświetlić wybrane miejsce. Lampkę z klipsem można dostosować do nietypowych potrzeb każdego mola książkowego, regulując kąt padania i długość strumienia światła. Najmniejsze modele podróżne są tak kompaktowe, że można je przypiąć bezpośrednio do okładki książki czy czytnika e-booków.

Barwa i siła światła – rodzaje żarówek

Do czytania zawsze lepsze będzie ciepła barwa światła. Żarówki o ciepłym, lekko żółtym odcieniu imitują bowiem naturalne światło dzienne. Informacja ta jest szczególnie istotna w przypadku żarówek energooszczędnych lub ledowych. Do czytania należy wybierać tylko moduły o wartościach do 3500 K. Wyższe temperatury barwowe oznaczają światło neutralne lub zimne, które zasadniczo bywa męczące dla oczu (szczególnie z małej odległości).

Dla moli książkowych istotnym parametrem będzie też siła światła. Zarówno zbyt jasne, jak i niewystarczające oświetlenie będzie szkodliwe dla oczu. W przypadku tradycyjnych żarówek optymalną wartością będzie 40W. Odpowiada 5W w żarówkach LED (inaczej ok. 400-450 lumenów).

Pragnąc zatroszczyć się o komfort czytania i zdrowie oczu, każdy czytelnik powinien stworzyć sobie odpowiednie ku temu warunki. Ciepłe, łagodne światło padające bezpośrednio na książkę lub czytnik

z prawidłowo zainstalowanej lampy, da możliwość spokojnego zatopienia się w lekturze na wiele godzin.

Pwiązane Artykuły

Tapety ścienne w pokoju dziecięcym – poznaj zalety tego rozwiązania

Magda

Bramy garażowe – najpopularniejsze rozwiązania

Magda

Uporczywe zapachy w domu – jak się ich pozbyć?

Magda