Lo♥ki.pl
Walka z larwami ziemiórkami przy pomocy nicieni

Walka z larwami ziemiórkami przy pomocy nicieni

Ziemiórki to niewielkie, niepozorne muszki, których pojawienie się zaczyna świadczyć o nadchodzących problemach. Ich nadmierna populacja może bowiem wyrządzić znaczne szkody, zarówno w przypadku domowych i balkonowych kwietników, jak również przy uprawie niektórych roślin, na przykład pieczarek. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary często są mylone z muszkami owocówkami, jednak są to zupełnie odrębne gatunki.

Dlaczego ziemiórki są szkodliwe?

Dla roślin największym zagrożeniem są larwy, które po wylęgnięciu się z jaj zaczynają intensywne żerowanie w podłożu. Wprawdzie odżywiają się one przede wszystkim materią organiczną oraz grzybami i glonami, ale często chwytają się też za korzenie i dolne miękkie części łodyg. Larwy mogą uszkodzić w takim stopniu system korzenny, że może to spowodować nawet śmierć roślin. Szczególnie narażone są młode rośliny, z niewykształconymi jeszcze korzeniami, w przypadku których larwy mogą praktycznie całkiem zahamować ich rozwój. Kolejnym problemem związanym z obecnością ziemiórek jest większe ryzyko zakażenia chorobotwórczymi organizmami, poprzez wydrążone w podłożu tunele.

Tradycyjne metody zwalczania ziemiórek

Ziemiórki są trudnym do zwalczenia wrogiem, szczególnie jeśli ich populacja osiągnęła duże rozmiary. Do  metod eliminujących dorosłe owady należą między innymi żółte tablice lepowe, kubki z wodą z dodatkiem octu oraz lampy owadobójcze. Są one bardzo często stosowane, chociaż przy dużej ilości dorosłych osobników nie będą miały odpowiedniej skuteczności. Metody chemiczne, wykorzystujące środki owadobójcze, dają dobre rezultaty, ale też niosą za sobą pewne zagrożenie. Ze względu na ograniczoną ilość dostępnych na rynku pestycydów do zwalczania ziemiórek środki te są stosowane na szeroką skalę. Może to doprowadzić do pojawienia się odmian odpornych na preparaty chemiczne, a tym samym postawić pod znakiem zapytania sensowność tego sposobu.

Biologiczna walka z ziemiórkami

Coraz częściej zamiast niepewnej walki z larwami ziemiórek za pomocą chemikaliów wybierane są metody biologiczne. Najpopularniejsza z nich to wykorzystanie nicieni, będących naturalnymi wrogami owadów. Nicienie używane do ochrony roślin są całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt, a także obojętne dla środowiska. Wprowadzone do gleby zaczynają aktywnie poszukiwać żywiciela, po  natrafieniu na larwę wnikają do jej wnętrza i zaczynają wydzielać toksyczne bakterie. Larwa ginie w ciągu kilku dni, stając się dla nicieni źródłem pożywienia aż do uzyskania dojrzałości. Dorosłe osobniki opuszczają szczątki i cykl rozwojowy zaczyna się od początku.

Skuteczność eliminacji ziemiórek przy pomocy nicieni w dużym stopniu zależy od tego, jak wszystkie prace zostaną przeprowadzone. Przede wszystkim należy pamiętać o zastosowaniu zalecanej dawki, bez jej zaniżania. Nicieni nie można przedawkować, jednak podanie ich w zbyt małej ilości nie przyniesie pożądanych rezultatów. Duże znaczenie ma także prawidłowe przygotowanie roztworu do podlewania. Stężony preparat powinien być dokładnie wymieszany z wodą w odpowiednich proporcjach, a następnie całość należy jak najszybciej zużyć.

Inspirowane: Growtent.pl – vaporizera

Pwiązane Artykuły

Mól książkowy – jakie oświetlenie ochroni Twoje oczy i zapewni odpowiedni komfort czytania?

Magda

Dlaczego należy regularnie prać wykładziny i dywany?

Magda

Dekoracja okienna – jakie materiały warto wybrać?

Magda