Lo♥ki.pl
podstawowe slownictwo

Koronawirus po angielsku, czyli podstawowe słownictwo na czas pandemii

Coronavirus to w ostatnim czasie najczęściej przytaczane słowo w języku angielskim. Wypełnia ono różne portale internetowe, audycje radiowe czy telewizyjne serwisy telewizyjne. Warto podkreślić, iż koronawirusy stanowią grupę wirusów odpowiedzialnych za choroby układu oddechowego. Jedną z groźniejszych ich odmian był wirus SARS, który wywołał epidemię w 2003 roku. Rozwinęła się ona wówczas w Chinach, a konkretnie w prowincji Guangdong. W Stanach Zjednoczonych i krajach europejskich odnotowano pojedyncze przypadki zachorowań. Natomiast COVID-19 objął swoim zasięgiem już niemal cały świat.

Koronawirus i lekcje języka angielskiego

Czas panującej obecnie pandemii, wymaga zachowania podstawowych zasad higieny oraz domowej izolacji. Nauka języka angielskiego może okazać się zatem ciekawą formą spożytkowania nadwyżki wolnego czasu. Internetowe intensywne kursy języka angielskiego zyskują obecnie na popularności głównie ze względu na fakt, iż w sposób bezpieczny i komfortowy, możliwe jest szybkie opanowanie dużej ilości materiału. Konieczny będzie tylko komputer, smartfon lub tablet z dostępem do internetu oraz słuchawki i mikrofon.

Nauka nie musi być jednak zupełnie oderwana od rzeczywistości. Lekcje języka angielskiego mogą dotyczyć aktualnych wydarzeń z Polski i świata. Czytanie newsów czy śledzenie tematycznych audycji radiowych w obcym języku rozwija bowiem kompetencje językowe. Przed przystąpieniem do nauki, warto jednak poznać podstawowe zwroty, którymi posługują się dziennikarze, politycy czy lekarze.

Metody ochrony przed koronawirusem

Koronawirus przenosi się pomiędzy ludźmi drogą kropelkową (droplet path), co oznacza, że chory może zarazić drugą osobę przykładowo poprzez kichnięcie (sneeze) lub kaszlnięcie (cough). Doraźne zapobieganie takiemu zarażeniu sprowadza się przede wszystkim do częstego mycia rąk (hand washing), najlepiej ciepłą wodą z mydłem. W przypadku, gdy nie mamy dostępu do sanitariatu, gdyż przykładowo przebywamy poza domem, należy regularnie dezynfekować dłonie płynem dezynfekującym (disinfectant liquid). Jeżeli podejrzewamy u siebie chorobę lub mieliśmy kontakt z chorą osobą (contact with a sick person), powinniśmy pilnie wykonać telefon do Sanpidu (call to sanitary-epidemiological station) w celu uzyskania dokładnych instrukcji dalszego postępowania.

Niepokojące objawy

Objawy zarażenia koronawirusem mogą być naprawdę bardzo zróżnicowane. Duża część osób przechodzi chorobę całkowicie bezobjawowo (without any signs and symptoms) lub z łagodnymi objawami przeziębienia (mild symptoms of flu), takimi jak np. gorączka (fever) czy bóle mięśni (muscle aches). Niektóre osoby mają jednak bardzo poważne objawy (serious symptoms), do których należą przede wszystkim problemy z oddychaniem i duszność (shortness of breath). W wyniku nieleczonego zakażenia, COVID-19 może doprowadzić do:

  • zapalenia płuc (pneumonia),
  • niewydolności oddechowej (respiratory failure),
  • niewydolności narządowej (organ failure),
  • wstrząsu septycznego (septic shock).

Wizyta u lekarza

W związku z tym, że w przypadku zachorowań o ciężkim przebiegu wizyta u lekarza (medical appointment) jest nieunikniona, warto znać podstawowe sformułowania z nią związane. Swoje samopoczucie możemy określić na różne sposoby (np. nie czuję się za dobrze (I’m not feeling well), czuję się źle (I’m feeling bad). Oczywiście to tylko najbardziej podstawowe zwroty. Interaktywne, internetowe lekcje języka angielskiego prowadzone przez renomowane szkoły językowe pozwolą znacznie rozbudować zasób słownictwa również w tym obszarze.

Nauka języka angielskiego wcale nie musi być nudna i monotonna. Lekcje stają się o wiele ciekawsze, kiedy dotyczą bieżących zagadnień, takich jak światowa walka z pandemią koronawirusa. Intensywne kursy języka angielskiego pozwolą poznać słownictwo i zgłębić struktury gramatyczne, które mogą okazać się pomocne przy czytaniu brytyjskiej prasy czy oglądaniu amerykańskich programów informacyjnych.

Pwiązane Artykuły

Laminowanie dokumentów – skuteczny sposób na zwiększenie ich trwałości

Magda

Nie daj się jesiennej chandrze – postaw na aktywność fizyczną!

Magda

Jak dbać o skórę twarzy podczas zimowego szaleństwa na stoku?

Magda