Lo♥ki.pl

USG kolana – wykonaj badanie po urazie

Problemy z kolanami to jedne z najczęstszych dolegliwości, z jakimi pacjenci zgłaszają się do lekarzy ortopedów. Każda kontuzja w obrębie tej części ciała znacząco wpływa na komfort codziennego funkcjonowania. Nie bez powodu – jest to jeden z najbardziej eksploatowanych stawów przez całe nasze życie. Ważne jest, by jak najszybciej postawić odpowiednią diagnozę i znaleźć przyczynę bólu – by móc równie szybko wdrożyć właściwe leczenie. Ważna jest także kontrola oraz dokładne zbadanie stawu kolanowego po urazie. Wszystko po to, by lekarz mógł ocenić, czy uraz się odpowiednio goi i czy nie widać żadnych niepokojących zmian.

Problemy z kolanami, wykonaj USG kolana

Udanie się do gabinetu USG na badanie ma podstawowy powód – chodzi o to, by znaleźć przyczynę dolegliwości bólowych u pacjenta, związanych właśnie ze stawem kolanowym. Na ogólną kondycję kolana wpływa wiele czynników – między innymi wiek badanej osoby, styl życia czy to, jak często jest uprawiana jakakolwiek aktywność fizyczna. Oczywiście ogromny wpływ na to, co dzieje się w stawie kolanowym pacjenta, ma także fakt, czy doszło tam do jakiegoś urazu. Właśnie badanie USG kolana pomaga lekarzowi w ocenie tego, czy osobie badanej dolegają bóle zwyrodnieniowe czy problem wynika z tego, że ma ona chore stawy, czy może jednak pojawiły się jakieś dodatkowe kłopoty, na przykład po przebytym wypadku.

 Należy jednocześnie pamiętać, żeby w żaden sposób nie bagatelizować dolegliwości, które pojawiają się w rejonie stawu kolanowego. Zdarza się, że niektórzy pacjenci uznają, iż jest to po prostu problem, który pojawia się z wiekiem i trzeba z nim żyć. Nic bardziej mylnego. Odpowiednia reakcja, dobra diagnoza oraz właściwe leczenie pozwolą na wyeliminowanie bólu i przywrócenie komfortu oraz pełnej sprawności stawu kolanowego.

Jak przebiega USG stawu kolanowego

Pacjent, który zdecydował się na badanie USG stawu kolanowego, musi pamiętać, że właśnie ten rodzaj badania nie wymaga od niego wcześniejszego specjalnego przygotowania. Nie trzeba być więc na czczo, można umówić się na dowolną godzinę, w której ma zostać wykonane badanie. Przydaje się jednak wygodna odzież, ponieważ podczas samej procedury należy odsłonić nogę i umożliwić lekarzowi swobodny dostęp do stawu kolanowego. 

Każda wizyta w gabinecie USG zaczyna się od szczegółowo przeprowadzonego wywiadu z pacjentem. Lekarz prowadzący chce dowiedzieć się w ten sposób, od jak dawna występuje ból w obrębie stawu kolanowego, czy pojawił się on nagle – na przykład po przebytym urazie, czy może powoli, ale stopniowo narastał. Sprawdzi także, czy w rodzinie pacjenta występowały różnego rodzaju choroby zwyrodnieniowe bądź inne problemy związane ze stawami i kośćmi – a które jednocześnie mogłyby mieć wpływ na stan zdrowia osoby badanej. 

Samo badanie USG jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. Ortopeda przykłada głowicę aparatu do stawu kolanowego pacjenta i w tym samym czasie, dzięki delikatnym ruchom oraz przesunięciom, widzi na monitorze dokładny obraz tego, co dzieje się z kolanem. W ten sposób badane są między innymi – ścięgna mięśni, łękotka, aparat więzadłowy, stabilizatory stawu kolanowego. Lekarz diagnosta bada także obecność błony maziowej. Na tej podstawie jest w stanie dokładnie zlokalizować problem stawu kolanowego, a także zweryfikować poziom jego zaawansowania. 

Diagnosta, dzięki wynikowi tego badania, może zalecić wizytę u kolejnego specjalisty – na przykład u chirurga bądź fizjoterapeuty. Wszystko zależy od tego, jak duży jest to problem. Zdarza się bowiem, że wystarczy dobrze dobrana rehabilitacja i odpowiednie ćwiczenia, by przywrócić pełną ruchomość w stawie kolanowym. Czasem jednak może być wymagana poważniejsza interwencja, na przykład chirurgiczna. Zwłaszcza jeśli problem dotyczy między innymi nieprawidłowego zrastania się i gojenia po przebytym urazie. W trakcie już wdrożonego procesu leczenia może być zalecane także USG kolana kontrolne, podczas którego będzie można ocenić, czy leczenie przynosi efekty, czy może jednak wymaga modyfikacji. Wszystko po to, by jak najszybciej przywrócić pacjentowi pełny komfort i całkowitą sprawność.

Źródło: Gabinet USG – badanie USG Warszawa

Pwiązane Artykuły

Neutralizatory zapachów przy uprawach indoor – wszystko, co warto wiedzieć

Magda

Masaż na cztery ręce

Magda

Życie z aparatem słuchowym – kilka wskazówek, które ułatwią funkcjonowanie

Magda