Lo♥ki.pl
USG mózgu u niemowląt

Wskazania do wykonania USG mózgu u niemowląt

W trakcie porodu, dzięki ciemiączku, główka dziecka jest w stanie dopasować się do kanału rodnego. Każdy noworodek ma 6 takich ciemiączek, 2 nieparzyste (jedno z przodu, drugie z tyłu czaszki) oraz 2 parzyste – pomiędzy bocznymi kośćmi czaszki. Ciemię przednie jest największe i zarasta ono najpóźniej (ok. 18. miesiąca życia dziecka). Ma ono kształt rombu (ok. 1,5 cm x 1,5 cm) i znajduje się między kośćmi czołowymi (na czubku głowy). To dzięki niemu możliwe jest wykonanie USG mózgu niemowląt.

USG mózgu niemowląt – precyzyjna diagnostyka

Charakterystyczna budowa ciemiączka, szczególnie występowanie błony, umożliwia wykonanie precyzyjnego badania ultrasonograficznego (USG), które określane jest jako USG przezciemiączkowe głowy. Jest to szybkie i całkowicie bezpieczne (nie emituje szkodliwego promieniowania, tylko dźwięki o wysokiej częstotliwości) badanie ultrasonograficzne, które może być wykonane jedynie u małych dzieci.

Co pokazuje USG przezciemiączkowe głowy?

Korzyści jakie niesie ze sobą to badanie są nieocenione. Żadne inne badanie nie jest w stanie tak dokładnie i bezpiecznie zobrazować mózg dziecka i sprawdzić prawidłowości budowy ośrodkowego układu nerwowego niemowlęcia. Badanie USG mózgowia daje możliwość oceny poszczególnych struktur anatomicznych pod kątem ich:

  • wielkości,
  • położenia,
  • echogeniczności,
  • echostruktury.

USG przezciemiączkowe głowy umożliwia wykonanie pomiaru układu komorowego oraz przestrzeni płynowej na sklepistości mózgu. Otrzymane w trakcie badania pomiary porównuje się z normami odpowiednimi dla wieku pacjenta. Na podstawie różnic pomiędzy uzyskanymi wynikami i normami lekarz stwierdza ewentualne patologie lub ich brak.

USG mózgu u wcześniaków

USG przezciemiączkowe jest badaniem rutynowo przeprowadzanym u noworodków przedwcześnie urodzonych, czyli wcześniaków, u których masa ciała nie przekroczyła 1500 g, a wiek płodowy był niższy niż 32 tygodnie. W przypadku wcześniaków, których organizmy są jeszcze niedojrzałe i nieprzystosowane do samodzielnego funkcjonowania, badanie to służy ocenie czy u noworodka nie wystąpiło uszkodzenie istoty białej mózgu. Warto zaznaczyć, że poza dziećmi urodzonymi przedwcześnie większe ryzyko uszkodzenia istoty białej mózgu występuje także u dzieci z bardzo dużą masą urodzeniową.

Trudny poród i niedotlenienie ważnym wskazaniem do wykonania badania USG mózgu u niemowląt

W przypadku noworodków urodzonych w uprzednio ustalonym terminie, badanie USG przezciemiączkowe przeprowadza się, gdy:

  • dziecko przyszło na świat z małą masą urodzeniową (poniżej 2500 g),
  • doszło do przedwczesnego odklejenia się łożyska,
  • poród był trudny.

Badanie ultrasonograficzne mózgu dziecka zaleca się również w przypadku epizodu niedotlenienia w czasie ciąży, w trakcie porodu bądź w okresie noworodkowym. USG dokładnie pokazuje się, co stało się z mózgiem dziecka w wyniku niedotlenienia. Pozwala ono określić, czy nie doszło do uszkodzenia struktur tego narządu.

Do badania kwalifikują również infekcje i zakażenia, które dziecko przebyło w łonie matki. Mogą one bowiem zakończyć się groźnymi dla zdrowia i życia powikłaniami, wśród których wymienia się zapalenie opon mózgowych.

Inne wskazania do badania USG mózgu noworodków, to:

  • niska punktacja w skali Appgar,
  • odchylenia w badaniu neurologicznym,
  • opóźnienie rozwoju,
  • zbyt szybkie zwiększanie się rozmiaru głowy dziecka (podejrzenie wodogłowia),
  • objaw zachodzącego słońca,
  • uraz głowy dziecka (podczas porodu lub po nim),
  • pulsujące i/lub wypuklone ciemię przednie,
  • powtarzające się drgawki,
  • podejrzenie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i/lub mózgu.

Przebieg badania USG mózgu

Do badania USG mózgu niemowlę nie musi być przygotowywane. Warto jednak przed badaniem nakarmić dziecko, wtedy będzie ono znacznie spokojniejsze. W utrzymaniu główki dziecka w odpowiedniej pozycji może pomóc rodzic. Do badania niemowlę kładzione jest na brzuchu bądź plecach, czasem zdarza się, że rodzic musi trzymać dziecko na rękach.

USG wykonuje się przy użyciu specjalnej głowicy. Wcześniej lekarz pokrywa głowę dziecka ją cienką warstwą żelu, który chroni powierzchnię skóry przed zranieniem oraz zwiększa przewodzenie fal ultradźwiękowych, i tym samym gwarantuje czytelny oraz jasny obraz. Aby uwidocznić wnętrze czaszki, osoba przeprowadzająca USG porusza ostrożnie głowicą. Badanie trwa około 15 – 30 minut.

Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl

Pwiązane Artykuły

Jakie witaminy warto zażywać na co dzień?

Magda

Jak zasłonić okna w pokoju dziecięcym?

Magda

Kosmetyki wegańskie – dlaczego ich popularność wciąż wzrasta?

Magda