Lo♥ki.pl
tablet

Tablet zamiast nawigacji samochodowej

Wiele ludzi stawia współcześnie na samochody z wbudowanym systemem GPS i ekranami dotykowymi na desce rozdzielczej, gdyż panuje przekonanie, że takie rozwiązanie w zupełności wystarczy i będzie dostarczało wszystkich potrzebnych funkcji równych z zaletami smartfonów i tabletów. Inni kierowcy poruszają się starszymi pojazdami, w których próżno szukać zaawansowanej technologii i ekranów dotykowych.

Okazuje się jednak że zarówno ci pierwsi, bardziej nowocześni i ci drudzy, nazwijmy ich „analogowi”, prędzej czy później sięgają po dodatkowe udogodnienia w postaci dokupywanej nawigacji GPS lub instalują w samochodzie tablet lub smartfon, w którym mogą sami wybrać odpowiednie oprogramowanie.

Szczególnie w przypadku kierowców nowoczesnych samochodów, z wbudowaną nawigacją, pojawiają się problemy niemożliwości instalacji własnej nawigacji lub wgrywania innych aplikacji, tak bardzo przydatnych podczas jazdy lub używanej w celach diagnostycznych.

Wady nawigacji seryjnej

Czasami ciężko jest jednocześnie obsługiwać i patrzeć na nawigację, przełączając stacje radiowe, bądź korzystając z innych opcji dostępnych w komputerze pokładowym samochodu. Wiele ekranów dotykowych w samochodach jest również zbyt mała lub zbyt wolna w swoim działaniu i nie spełnia oczekiwań kierowców.

Przeważająca większość użytkowników nawigacji samochodowych na urządzeniach mobilnych korzysta również z aplikacji dających możliwość zgłaszania kontroli drogowych lub innych zdarzeń losowych, jakie można napotkać na polskich drogach. Pozwala to uniknąć niebezpiecznych sytuacji, a także zbędnych mandatów.

Nawigacje samochodowe seryjne nie dają takich możliwości i w większości przypadków również nie pozwalają na wgrywanie własnego oprogramowania, gdyż nie są oparte na systemie Android, czy Windows, lecz na własnym systemie operacyjnym dostarczonym przez producenta.

Zalety tabletu w samochodzie

Przeprogramowanie seryjnej nawigacji i komputera pokładowego jest nieopłacalne i w większości przypadków zagraża bezpieczeństwu naszego auta. Rozwiązaniem tych problemów może być tablet z GPS. Taki tablet jest stosunkowo łatwy w montażu i może być zasilany z zapalniczki samochodowej lub z wbudowanego łącza USB w nowszych samochodach. Tablet z GPS to normalny tablet, na który można wgrać każdą mapę lub korzystać z połączenia LTE lub 3G podczas jazdy udostępnianego na przykład z telefonu komórkowego. Niektóre tablety mają też opcję korzystania z tego typu połączeń i możliwość podłączenia karty SIM.

Tablet z GPS jest łatwy w montażu, gdyż wystarczy tylko odpowiednio dobrany, solidny uchwyt, aby móc bezpiecznie korzystać z tego rozwiązania. Dostępne są przeróżne typy uchwytów na taki tablet z GPS począwszy od zwykłych przyssawek na szybę, na solidnych stelażach wklejanych w elementy deski rozdzielczej samochodu skończywszy. 

Tablet z GPS ma dużą przewagę nad smartfonami stosowanymi powszechnie do tego celu, ponieważ jest on zdecydowanie większy i bardziej czytelny. Umożliwia to łatwiejsze i bezpieczniejsze z niego korzystanie podczas jazdy. Kierowca nie musisz skupiać uwagi na małym ekranie, ponieważ taki tablet z GPS ma przekątną ekranu minimum 7 cali, a zazwyczaj jest to standardowe 10 cali.

Tablet z GPS to również rozwiązanie tańsze, bo większość map możemy pobrać za darmo z internetu ze strony producenta lub ze sklepu danego systemu operacyjnego. W przypadku nawigacji samochodowych, w wielu przypadkach aktualizacje oprogramowania są płatne lub nawet niemożliwe, a jeśli producent dostarcza oprogramowanie jego aktualizacji za darmo, zwykle koszty te ukryte są w cenie pojazdu lub innych opłatach.

Podsumowanie

Jak widać powyżej tablet z GPS przedstawia się o wiele bardziej korzystne niż oprogramowanie seryjne samochodów i ma od niego o wiele, wiele więcej zastosowań. Jest to też spore ułatwienie dla kierowców, którzy nie posiadają aut nowoczesnych, a potrzebują korzystać z nawigacji podczas swojej pracy lub podróży w celu rozrywkowym.

Zastosowanie tabletu jest o wiele tańsze niż zakup nowego samochodu z nowoczesnym oprogramowaniem i ekranem dotykowym. Dlatego czasami warto zastanowić się i poważnie rozważyć zakup tabletu z GPS. Jeśli tylko nasz samochód ma odrobinę miejsca na desce rozdzielczej lub w okolicy, w zasięgu wzroku kierowcy i umożliwia montaż uchwytu i umieszczenie na nim omawianego urządzenia, z pewnością będziemy z takiego rozwiązania zadowoleni.

Inspiracja: Allview.pl – smartfony, tablety, urządzenia smart.

Pwiązane Artykuły

Jakie witaminy warto zażywać na co dzień?

Magda

Wykonujesz makijaże permanentne? Zadbaj o dezynfekcję!

Magda

Remont domu – jak się do niego zabrać?

Magda