Lo♥ki.pl
Absolwent psychologii na rynku pracy-perspektywa zatrudnienia

Absolwent psychologii na rynku pracy-perspektywa zatrudnienia

Od kilku już lat notuje się tendencję wzrostową w zakresie absolwentów kierunku psychologia. Na tak dużą popularność tej dyscypliny wpływ ma nie tylko prestiż zawodu, ale także szerokie możliwości zatrudnienia. Gdzie szukać pracy jako psycholog?

Każdy, kto ukończył studia, powinien zdecydować, w jakiej dziedzinie czuje się najmocniej. Choć powszechnie kojarzymy psychologa z osobą prowadzącą gabinet (a wrażenie to jest mylne – aby prowadzić terapię trzeba ukończyć specjalistyczne studia podyplomowe w tym kierunku), perspektywy zatrudnienia są niezwykle szerokie. Psycholog znajdzie zatrudnienie wszędzie tam, gdzie wiedza o funkcjonowaniu umysłu człowieka jest wysoko ceniona.

Doradztwo i wsparcie

Jedną z bardziej popularnych dziedzin, w której odnajdują zatrudnienie psychologowie, jest doradztwo. Nie tylko w sferze rozwiązywania problemów osobistych, ale przede wszystkim wyboru drogi życiowej, zawodowej czy własnego rozwoju. Doradztwo zawodowe jest obecnie cenionym zajęciem, z którego korzystają urzędy pracy, ale także prywatne firmy. Pozyskiwanie przez niektóre podmioty środków zewnętrznych na aktywizację osób długotrwale bezrobotnych, wymaga zatrudnienia specjalistów, pracujących z uczestnikami i pomagających im wybrać drogę zawodową oraz odnaleźć się na rynku pracy. Absolwent psychologii będzie także pożądanym pracownikiem w organizacjach pozarządowych, które bardzo często korzystają z profesjonalnego poradnictwa przy opracowywaniu programów wsparcia dla swoich podopiecznych, czy też kwalifikacji osób do już prowadzonych projektów.

Ważną dziedziną jest także szeroko pojęty biznes. Działy HR, szczególnie w większych przedsiębiorstwach, zatrudniają psychologów, którzy biorą czynny udział w procesach rekrutacyjnych. Dodatkowo mogą się zajmować koordynowaniem procesów szkoleniowych. Badanie potrzeb, przygotowywanie i kontraktowanie szkoleń oraz późniejsza ewaluacja, to zadania najczęściej powierzane absolwentom psychologii.

Psycholog będzie także pożądanym pracownikiem w firmach specjalizujących się w marketingu i promocji. Odpowiednie kursy czy właściwa specjalizacja pozwala na poszukiwanie zatrudnienia w agencjach reklamowych. Wiedza z zakresu psychologicznego funkcjonowania człowieka, będzie wykorzystana przy kreowaniu odpowiednich przekazów reklamowych, czy treści angażujących odbiorcę.

Ukierunkowanie na drugiego człowieka

Absolwent psychologii może być także zatrudniony w strukturach wymiaru sprawiedliwości. Sądowi kuratorzy służą wsparciem rodzinom i osobom, które nie zawsze radzą sobie z własnym życiem czy też wychowaniem dzieci. W przypadku kurateli wymagane jest odpowiednie wykształcenie, a psychologowie są pożądanymi kandydatami na te stanowiska. Szukając pracy związanej z bezpośrednim wspieraniem innych oraz mając ukończoną specjalność kliniczną, można wspomagać pacjentów szpitali, ośrodków terapeutycznych czy hospicjów. Tego rodzaju aktywność zawodowa wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale również predyspozycji. Warto rozważyć możliwość zatrudnienia w powyższych miejscach, które gwarantują nie tylko stabilizację zawodowa, ale przede wszystkim rozwój.

Wielu studentów wybiera specjalizację wychowawczą. Taki krok otwiera absolwentom drzwi do kariery w szeroko rozumianej edukacji. Szkoła, świetlica opiekuńczo-wychowawcza czy ośrodek poprawczy to miejsca, gdzie również można znaleźć miejsce dla realizacji własnych ambicji zawodowych. Nie inaczej jest ze sportem, który rzadko kojarzony jest z psychologią. Sportowcy uprawiający określone dyscypliny, korzystają z pomocy psychologicznej. Warto skorzystać z oferty dodatkowych kursów i szkoleń, aby zaistnieć w świecie sportu i wzmacniać psychologicznie wyczynowców.

Ofert pracy dla psychologów jest bardzo dużo. Każdy, kto szuka własnej drogi, powinien już na studiach zainteresować się konkretną tematyką i wybrać właściwą specjalizację. Pozwoli to w krótkim czasie po uzyskaniu tytułu magistra, zdobyć uprawnienia i wiedzę. Nie zawsze wystarczy dyplom, często na starcie oczekuje się od kandydata doświadczenia. Warto zatem już w trakcie studiów, spróbować swoich sił w wolontariacie. Otwarty umysł oraz umiejętność realnej oceny swoich zainteresowań i pasji jest gwarantem znalezienia pracy, która będzie satysfakcjonująca i rozwojowa.

Inspirowane: wsr.edu.pl – fizjoterapia

Pwiązane Artykuły

Neutralizatory zapachów przy uprawach indoor – wszystko, co warto wiedzieć

Magda

Czym charakteryzuje się technika sitodruku?

Magda

Manicure hybrydowy bez tajemnic

Magda