Lo♥ki.pl
Czy ukończenie kursu na żurawie wieżowe zapewni Ci dobre zarobki

Czy ukończenie kursu na żurawie wieżowe zapewni Ci dobre zarobki?

Osoba planująca pracę jako operator żurawia wieżowego musi wyróżniać się dobrym zdrowiem. Powinna przedstawić orzeczenie lekarskie do obsługi urządzeń transportu bliskiego. Niezbędny jest kurs oraz zdanie egzaminu przeprowadzanego przez Urząd Dozoru Technicznego. Uprawnienia dają możliwość pracy zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Czy ukończenie kursu na żurawie wieżowe zapewni Ci godne zarobki?

Czym są żurawie wieżowe i w jakiej pracy są stosowane?

Żurawie wieżowe to jedne z największych maszyn roboczych, które znajdują wielofunkcyjne zastosowanie. Wykorzystuje się je zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowych, które współcześnie przeżywa dobrą passę. Żurawie wieżowe znajdują zastosowanie także w budownictwie przemysłowym. Używane są do transportowania materiałów, a także do montażu konstrukcji stalowych. Żuraw wieżowy składa się z pionowej wieży, czyli masztu, który zamontowany jest na przejezdnym bądź stacjonarnym podłożu. Ich funkcjonalność i szerokie zastosowanie w różnych firmach remontowo-budowlanych i pokrewnych wynika z dużego zasięgu wysięgnika, zapewniającego sporą powierzchnię operacyjną. Żuraw wieżowy składa się z wysięgnika poziomego lub wysięgnika wychylnego. Żurawie wieżowe klasyfikuje się ze względu na umiejscowienie mechanizmu obrotu na górnoobrotowe oraz dolnoobrotowe. W górnoobrotowych mechanizm obrotu znajduje się na górze wieży i obraca samym wysięgnikiem, podczas gdy wieża nie obraca się. W dolnoobrotowych żurawiach z kolei wieża obraca się wraz z wysięgnikiem, poprzez mechanizm obrotu umieszczony na dole wieży. Inna klasyfikacja dzieli żurawie wieżowe na stacjonarne i przejezdne, a także wyróżniamy żurawie szybko montujące i montowane w częściach.

Praca operatora żurawia wieżowego

Na rynku w Polsce i za granicą działa wiele firm wykorzystujących żurawie wieżowe. Znajdziemy także przedsiębiorstwa, które oferują obsługę operatorską w ramach usług dla innych firm. Wiele firm oferuje pracę dla początkujących operatorów żurawi wieżowych – tuż po ukończonym kursie. Zrobienie kursu i uzyskanie uprawnień na obsługę żurawi wieżowych często jest równorzędne z podjęciem pracy. Nawet nie dysponując odpowiednią kwotą, niezbędną do opłacenia kursu, można wynegocjować z potencjalnym pracodawcą dopłatę bądź pokrycie kosztów kursu. To idealna szansa dla młodych na znalezienie pracy w tym fachu. Pracę jako operator żurawia wieżowego łatwo znaleźć także za granicą. Możliwości są naprawdę bardzo duże, a zapotrzebowanie na tego typu kwalifikacje stale rośnie. Barometr zawodów ukazujący między innymi deficytowe zawody, czyli takie, w których brakuje pracowników na rynku pracy, od kilku lat wymienia zawód operatora żurawia wieżowego właśnie w takiej grupie zawodów.

Zarobki operatora żurawia wieżowego

Operator żurawia wieżowego może liczyć na miesięczne wynagrodzenie w wysokości 3,5-4 tys. zł. Często pojawiają się oferty pracy ze stawką początkową minimum 5 tys. zł brutto. Koszt kursu niezbędnego do takiej pracy, dającego uprawnienia do jej wykonywania, zwróci się zatem po miesiącu pracy. Za granicą zarobki z takimi uprawnieniami są oczywiście większe i mogą wynosić do 10 tys. zł. Wraz z upływem czasu, rosnącego doświadczenia zarobki rosną. O ich wysokości decydują często umiejętności.

Inspirowane: Akademia-efect.pl – kursy na wózki widłowe Warszawa

Pwiązane Artykuły

Potencjał marketingowy paczek – wykorzystaj taśmy samoprzylepne z nadrukiem

Magda

Jak przeciwdziałać luzowaniu się połączeń śrubowych?

Magda

Programy ochrony środowiska, a zagospodarowanie przestrzenne

Magda