Lo♥ki.pl
Jak zaprojektowac funkcjonalny magazyn

Jak zaprojektować funkcjonalny magazyn – kilka uwag na temat wyposażenia magazynu

Składowanie towarów w magazynie powinno być przemyślane i logiczne, aby jak najlepiej wykorzystać dostępne miejsce. Regały paletowe muszą być ustawione tak, aby poruszanie się między nimi było bezproblemowe i bezpieczne. Pomagają one w lepszym składowaniu i są niezastąpionym elementem każdego magazynu. Wyposażenie do magazynu należy dobrać, biorąc pod uwagę jego przeznaczenie, aby zapewnić jak najlepszą funkcjonalność. Regały magazynowe są wielopoziomowymi konstrukcjami, które pozwalają na składowanie dużej ilości różnego towaru, a także palet, co dodatkowo wpływa na wygodę magazynowania. Dobór odpowiednich regałów do magazynu jest kluczowym elementem, który wpłynie na późniejsze korzystanie z niego.

Wózki widłowe – niezbędne w magazynie?

Planując wybór rozwiązania magazynowego, należy wziąć pod uwagę wykorzystanie wózków widłowych. Każdy typ wózka wpłynie na wyposażenie magazynu, gdyż każdy potrzebuje innej szerokości korytarza roboczego, a to może zdeterminować wybór regałów magazynowych, które będzie można pomieścić a w takim razie także na całkowitą pojemność magazynową. Regały nie mogą być za wysokie, jeśli planujemy użyć wózków podnoszących, ponieważ mają one ograniczenia techniczne dotyczące wysokości. Wózki widłowe na pewno wpłyną pozytywnie na funkcjonalność całego magazynu ze względu na możliwość bezproblemowego i szybkiego obrotu towarem w magazynie. Dzięki wózkom można łatwiej pracować na wielu płaszczyznach magazynu, obsługując zarówno doki załadunkowe, jak i miejsca składowania. Jeśli magazyn połączony jest z częścią produkcyjną, pozwalają one także przenosić towary między tymi obszarami. Na rynku dostępne są różne wózki widłowe, łatwo więc wybrać coś pasującego do danego typu magazynu.

Regały paletowe dla wygodnego składowania

Trudno wybrać jeden system regałowy, który okaże się idealnym rozwiązaniem dla każdego magazynu. Logistyka każdej firmy dąży do dobrania idealnego rozwiązania dla swoich celów magazynowych. Wyposażenie magazynu będzie się różnić w zależności od wielu czynników. System składowania należy wybrać, biorąc pod uwagę wymiary asortymentu, a także ich formę oraz masę. Jeśli mamy już przyjętą technologię magazynową należy ją również uwzględnić przed wyborem systemu składowania. Kolejnym ważnym aspektem, który może istotnie wpłynąć na funkcjonalność magazynu, jest wielkość składowanych zapasów oraz szybkość, z jaką towar schodzi, oraz jest dostarczany nowy. Ostatnim z czynników jest obsługa ręczna lub mechaniczna. Regały paletowe zyskały swoją popularność dzięki możliwości składowania towarów bezpośrednio na paletach, które są bardzo często wykorzystywane ze względu na komfort, jaki zapewniają.

Praktyczność i bezpieczeństwo

Bez względu na wyposażenie magazynu najważniejsze jest zapewnienie w nim bezpieczeństwa. Towar musi być odpowiednio przechowywany, a przepływ pracy powinien być sprawny i bezkolizyjny. O te aspekty można zadbać za pomocą odpowiedniego wyposażenia, szczególnie biorąc pod uwagę regały paletowe. Ukazuje to, jak istotna jest wewnętrzna logistyka magazynu. Należy pamiętać, że zapewniając bezpieczeństwo, trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie regałów, a także pamiętać o okresowych przeglądach. Wszyscy korzystający z regałów paletowych muszą być poinformowani o możliwych zagrożeniach, które wynikać będą z niewłaściwego ich wykorzystania.

Pwiązane Artykuły

Obrzękówka u prosiąt – sprawdź, co należy o niej wiedzieć

Magda

Organizacja transportu multimodalnego – czym zajmują się wyspecjalizowane firmy?

Magda

Kiedy warto zdecydować się na kurs managera gastronomii?

Magda