Lo♥ki.pl
ścielenie kurom

Jaką ściółkę wybrać do kurnika?

Ścielenie kurnika jest niezbędne, ponieważ ściółka wchłania wilgoć z odchodów oraz wodę, która została rozlana w trakcie korzystania z poideł. Poza tym, dzięki ściółce kury mogą wykazywać naturalne zachowanie, czyli grzebanie. To wszystko wpływa na ich dobrostan, co przekłada się na efektywność produkcji. Pojawia się jednak pytanie o to, jaką ściółkę wybrać do kurnika?

Ścielenie drobiu – jaki rodzaj ściółki będzie najlepszy?

Nie ma wątpliwości co do tego, że ścielenie kurom to coś, czego nie można pominąć. Jednak wiele pytań pojawia się na etapie wyboru rodzaju ściółki. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie o to, czym charakteryzuje się każda z nich.

Ścielenie pelletem

Słoma od lat stosowana jest do ścielenia drobiu ze względu na to, że jest materiałem tanim i łatwo dostępnym. Jednak do zapewnienia odpowiednich warunków bytowych konieczne jest pocięcie jej na mniejsze kawałki.

Można też wybrać rozwiązanie, jakim jest ścielenie pelletem, czyli granulatem ze słomy. Decyduje się na nie coraz więcej osób, ponieważ proces granulacji sprawia, że taka ściółka ma wiele zalet:

  • zmniejsza ryzyko rozwoju drobnoustrojów,
  • jest lepszym izolatorem,
  • niweluje nieprzyjemne zapachy w kurniku,
  • dobrze wchłania wilgoć.

Decydując się na taki rodzaj ściółki, pamiętaj o właściwym przechowywaniu pelletu. Zaleca się, aby umieścić go w suchym i chłodnym pomieszczeniu. W przeciwnym razie granulat straci swoje cenne właściwości.

Ścielenie wiórami

Jakie zalety ma ścielenie wiórami? Przede wszystkim jest to materiał tani, prosty w użyciu, a zarazem chłonny (nie, tylko jeśli chodzi o wilgoć, ale i nieprzyjemne zapachy). Poza tym wióry są dobrym izolatorem, co szczególnie przydaje się w sezonie jesienno-zimowym.

Jest jednak coś, o czym należy pamiętać – pisklęta mogą zjadać wióry. Dlatego powinieneś unikać stosowania takiej ściółki do momentu, aż skończą 6. tydzień życia.

Ścielenie torfem

A co, jeśli chodzi o ścielenie torfem? Podobnie jak pellet ma wiele zalet. Bardzo dobrze chłonie wilgoć, ma korzystny wpływ na aktywność układu pokarmowego zwierząt, nie tworzy skorupy, a przy tym można go łatwo i szybko rozprowadzać. Ponadto używanie torfu pozwala skuteczniej pozbyć się nieprzyjemnych zapachów w kurniku.

Podsumowując, używanie torfu niesie za sobą szereg korzyści – zarówno jeśli chodzi o dobrostan zwierząt, jak i efektywność pracy na gospodarstwie.

Ścielenie kurnika – o czym jeszcze warto pamiętać?

Wybór odpowiedniej ściółki jest bardzo ważny, ale na tym nie kończy się Twoje zadanie. Gdy już zostanie rozłożona, należy o nią dbać. Mowa tu m.in. o usuwaniu ściółki w zawilgoconych miejscach i zastępowaniu jej nowym materiałem. Odpowiednia wilgotność jest bardzo ważna, ponieważ, jej zwiększenie sprzyja chorobom drobiu. Oprócz regularnej wymiany ściółki możesz zapobiegać zawilgoceniu, sięgając np. po enzymy paszowe, bentonit, czy zeolity. Możesz również posypać ściółkę ziarnami, co zachęci kury do grzebania (a tym samym umożliwi przewietrzenie ściółki).

Pwiązane Artykuły

Nagrzewnice przenośne – kiedy będą dobrym wyborem?

Magda

Potencjał marketingowy paczek – wykorzystaj taśmy samoprzylepne z nadrukiem

Magda

Transport leków weterynaryjnych – co warto wiedzieć?

Magda