Lo♥ki.pl
Jakie prawa ma firma windykacyjna

Jakie prawa ma firma windykacyjna?

Przejęcie długu do obsługi przez firmę windykacyjną przeważnie oznacza możliwość odzyskania pieniędzy, a dla osoby zadłużonej perspektywę na rozwiązanie problemu niespłaconych długów. Profesjonalne firmy windykacyjne funkcjonują właśnie w celu ułatwienia spłaty długu przede wszystkim dzięki przygotowanym sprawdzonym rozwiązaniom. Jednym z tych rozwiązań jest ugoda, a także rozłożenie długu na raty, które będą możliwe do spłacenia przez osobę zadłużoną.

Bardzo trudno jest jednak przedstawić tylko jeden możliwy scenariusz windykacji. W każdym z przypadków podjęte działania dostosowane są do specyfiki danej sprawy. Proces windykacji wygląda inaczej w przypadku osoby fizycznej, przedsiębiorcy, a także zależy od tego, czy dany dług wynika z debetu na rachunku osobistym, kredytu hipotecznego, konsumpcyjnego, karty kredytowej czy rachunku za telefon. Bardzo istotny jest także stopień przeterminowania zadłużenia, czyli czas który upłynął od terminu płatności.

Co może firma windykacyjna?

W przypadku, gdy dany dług trafia do firmy windykacyjnej, najpierw oczywiście wychodzi ona z propozycją polubownego zakończenia sprawy. Firma stara się skontaktować z dłużnikiem w celu ustalenia sposobu spłaty. Może to być kontakt pisemny (wezwanie do zapłaty, prośba o kontakt czy monit), telefoniczny, SMS-owy czy e-mailowy. Pracownik firmy windykacyjnej może również odwiedzić dłużnika w domu. Celem kontaktu jest omówienie przyczyn zaległości, a także uzgodnienie sposobu ich uregulowania.

Dłużnik nie może się dziwić, że firma windykacyjna poprosi go o podanie danych osobowych takich jak adres, numer PESEL czy data urodzenia. Jest to oczywiście standardowa procedura, która powinna leżeć w interesie dłużnika. Pracownik firmy windykacyjnej musi mieć pewność, że rozmawia z odpowiednią osobą, a także nie przekazuje poufnych informacji o jego zadłużeniu innej osobie, która nie jest upoważniona do ich uzyskania.

Porozumienie nade wszystko

Celem każdej firmy windykacyjnej jest ułatwienie osobom zadłużonym spłacenie długu przez rozłożenie go na najniższe możliwe raty. Firmy windykacyjne zdają sobie sprawę z kłopotów finansowych, jakie ma część zadłużonych osób, którym może być trudno spłacić zadłużenie szczególnie w postaci jednorazowego uregulowania całej kwoty. W zdecydowanej większości przypadków negocjatorzy proponują taką formę spłaty, aby każda osoba, która jest zadłużona mogła regularnie  rozliczać się z zaległości.

Oczywiście firmy windykacyjne zawsze najpierw proponują polubowne rozwiązanie, bez przeprowadzenia postępowania sądowo-egzekucyjnego. Dłużnik powinien zatem rzeczowo oraz szczerze porozmawiać z pracownikiem firmy windykacyjnej, by ten nie tylko zrozumiał jego położenie, ale również zaproponował najlepsze rozwiązanie w danej sytuacji.

Inspirowane: Straetus.pl – kupno wierzytelności

Pwiązane Artykuły

Niezawodny sprzęt strażacki – postaw na urządzenia od Holmatro!

Magda

Czy opłaca się sprzedać nadwyżki magazynowe?

Magda

Co wyróżnia nowoczesne firmy transportowe?

Magda