Lo♥ki.pl
Ksiegowosc firmy jednoosobowej

Księgowość firmy jednoosobowej

Z roku na rok przybywa osób, które otwierają jednoosobową działalność gospodarczą. Powodów takich wyborów jest bardzo wiele, najczęściej jest to chęć rozwoju kariery na własną rękę oraz trudność z odnalezieniem wymarzonej pracy na etacie. Czasem założenie firmy to sposób na wyrwanie się z bezrobocia i pracę na własnych warunkach.

Wiele z osób, które zakładają jednoosobową działalność, chce się podjąć również samodzielnego prowadzenia księgowości w tym zakresie. Dzięki temu istnieje znaczna szansa na ograniczenie kosztów. Wystarczy, że zaopatrzymy się w odpowiedni program księgowy oraz zdobędziemy wiedzę na temat prowadzenia działalności i przepisów z tym związanych. Certyfikaty oraz specjalne zestawienia nie są tutaj wymagane.

Wybór podmiotu, który ma zająć się księgowością, jest wymagany już na etapie składania wniosku CEIDG. Wtedy należy uzupełnić dwa pola. Jedno z nich to miejsce na dane firmy zajmującej się księgowością, a drugie to adres, gdzie będzie przechowywana dokumentacja. Jeśli przedsiębiorca chce prowadzić księgowość samodzielnie, może pozostawić te miejsca puste lub wpisać swoje dane.

Księgowość to przede wszystkim szereg obowiązków. Szczegółowo zależą one od tego, jaka forma opodatkowania została wybrana. W przypadku ryczałtu ewidencjonowanego istnieje obowiązek księgowania przychodów uzyskiwanych przez firmę. Księga przychodów oraz rozchodów zobowiązuje do prowadzenia ewidencji uwzględniającej wydatki oraz sprzedaż. Należy pamiętać o tym, że firma musi na bieżąco wywiązywać się ze wszystkich zobowiązań podatkowych oraz przechowywać dokumentację księgową. Konieczne jest również prowadzenie rejestrów VAT, ewidencji wyposażenia, ewidencji środków trwałych, przebiegu pojazdu oraz innych niezbędnych rejestrów. Jeśli więc przedsiębiorca decyduje się na prowadzenie księgowości w swoim zakresie, musi liczyć się z dość dużą liczbą dodatkowych obowiązków.

Jakie znaczenie przy prowadzeniu księgowości ma program księgowy?

Nawet jeżeli rachunkowość nie ma przed nami tajemnic, to każdemu może przydarzyć się drobny błąd lub niedopatrzenie. Program księgowy pomoże nam uniknąć takich sytuacji oraz nieprzyjemnych konsekwencji. Dlatego też dobrym rozwiązaniem są sprawdzone narzędzia online oraz aplikacje. Dzięki temu procesy księgowe odbywają się automatycznie, a wszystkie wyliczenia są prawidłowe. Istnieją programy, w których wystarczy wpisać dane z dokumentów księgowych. Kwoty podatków zostają automatycznie naliczone, a specjalne deklaracje dla urzędu wygenerowane.

Jakie są dodatkowe korzyści związane z korzystaniem z programu księgowego?

Programy księgowe zapewniają nieograniczony dostęp do dokumentacji finansowej. Istnieje możliwość automatycznego pobierania faktur oraz dokonywania szybkich przelewów podatkowych. Niektóre z nich oferują możliwość kompleksowego wsparcia biura rachunkowego.

Jakie korzyści daje fakturowanie elektroniczne?

Elektroniczna obsługa oraz wystawianie faktur to duże ułatwienie dla wielu przedsiębiorców. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy pewność, że faktury są wystawiane prawidłowo, oraz że mamy do nich łatwy dostęp. Wszystko odbywa się z zachowaniem redukcji kosztów i oszczędności czasu. Należy jednak pamiętać, że każda faktura musi zostać obowiązkowo zapisana, a dany przychód musi być rozliczony w tej samej dacie, co zrealizowana usługa. Inaczej musimy się liczyć z obowiązkowymi korektami dokumentów.

Jak wygląda rozliczanie księgowe jednoosobowej działalności gospodarczej każdego miesiąca?

Określonego dnia każdego miesiąca przedsiębiorca musi zadbać o wprowadzenie wszystkich kosztów do programu, wygenerowanie księgi obejmującej przychody i rozchody, zapłacenie podatków, opłacenie ZUS, zaliczki na podatek dochodowy oraz odprowadzenie VAT.

Inspirowane: macpit.pl – biuro rachunkowe Wiązowna

Pwiązane Artykuły

Mobilne niszczenie dokumentów – czym jest i dlaczego warto?

Magda

Mobilny laptop do pracy twórczej – Dell XPS 17 i9 64GB 2TB RTX 2060

Magda

Jak skutecznie zarządzać swoim biznesem?

Magda