Lo♥ki.pl
laminator rolowy

Laminowanie dokumentów – skuteczny sposób na zwiększenie ich trwałości

Laminowanie dokumentów staje się dobrym standardem w coraz większej liczbie biur i instytucji. Polega ono na powlekaniu pojedynczych kartek papieru specjalną folią. Powłoka foliowa zapewnia dokumentom większą trwałość, podbija ich kolory, a także zabezpiecza przed fałszowanie. Ma to znaczenie w przypadku dokumentów o specjalnym przeznaczeniu, jak przepustki i karty identyfikacyjne. Laminator rolowy ręczny to urządzenie, które staje się standardowym wyposażeniem biura.

Dlaczego musimy chronić dokumenty?

Pomimo szybko postępującej cyfryzacji, trudno wyobrazić sobie funkcjonalnie firm i instytucji bez dokumentów drukowanych na papierze. Papier jest i zawsze będzie nośnikiem najważniejszych treści. Wydrukowany dokument nie zniknie podczas awarii systemu komputerowego. Wydruki są jednak podatne na wiele innych zniszczeń, przede wszystkim szkodzi im wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Przepuszczeniu dokumentu przez laminator okazuje się najlepszym sposobem na przedłużenie jego żywotności. Powszechnie laminuje się również dokumenty często używane i noszone ze sobą, jak legitymacje i przepustki, które zużywają się szczególnie szybko. Można w ten sposób zabezpieczyć nawet dowód osobisty i paszport. Inną kategorią laminowanych dokumentów są dyplomy, świadectwa i certyfikaty. Robimy to, aby zachować je w idealnym stanie na długie lata.

Rodzaje laminatorów i sposobów laminacji

Laminatory stały się urządzeniami, które coraz częściej można spotkać w biurach, ale również drukarniach i innych gałęziach przemysłu.  W szerszej skali rozróżnia się technikę laminowania na zimno i na gorąco. W laminowaniu na zimno stosowany jest silny docisk, który przykleja folię do dokumentu. Laminowanie na gorąco jest bardziej zaawansowaną techniką, stosowaną głównie na skalę przemysłową. Niektóre nowoczesne laminatory rolowe ręczne są wyposażone w obydwie te funkcje. Możemy również podzielić laminatory na stałe i płynne. Tych drugich używa się do laminowania materiałów o większej powierzchni, jak plandeki i banery.

Laminator rolowy ręczny idealny do biura

W biurach idealnie sprawdzi się laminator rolowy ręczny, którego obsługa jest prosta i intuicyjna. Prostota działania laminatorów biurowych sprawia, że każdy pracownik może w łatwy sposób zabezpieczyć ważny dla niego dokument. Nazwa urządzenia bierze się z systemu rulonów, na których zamontowana jest folia, powlekająca dokument. Laminowanie polega na umieszczeniu kartki papieru w taki sposób, aby urządzenie płynnym ruchem powlekło ją folią. Folia do laminacji może być błyszcząca lub matowa, zazwyczaj ma właściwości antystatyczne, dostępna jest w kilku grubościach i rozmiarach.

Laminując dokumenty nie tylko dbamy o ich trwałość, ale również zapewniamy komfort użytkowania każdemu, kto będzie z nich korzystał. Producenci laminatorów nieustannie udoskonalają ich funkcje, aby każdy mógł znaleźć urządzenie optymalne dla swoich potrzeb.

Pwiązane Artykuły

Zboża w żywieniu trzody chlewnej

Magda

Kiedy zdecydować się na całodobową opiekę dla seniora?

Magda

Aromamarketing, czyli tworzenie miłego klimatu

Magda