Lo♥ki.pl
Samochodowe dźwigi hydrauliczne

Samochodowe dźwigi hydrauliczne – wygodne rozwiązanie w transporcie

Obecnie najpopularniejsze typy dźwigów samojezdnych to: samochodowe dźwigi hydrauliczne, w tym dźwigi terenowe, dźwigi gąsienicowe oraz dźwigi samochodowe. Zyskują one dużą popularność w przemyśle budowlanym. Czym jednak tak naprawdę są dźwigi hydrauliczne i jakie są ich zalety?

Jak działają HDS-y?

Dźwigi hydrauliczne napędzane są przez wewnętrzny układ hydrauliczny zwykle w postaci dwóch zestawów pomp hydraulicznych. Pompy hydrauliczne zapewniają wystarczającą siłę, aby regularnie podnosić dużą wagę. Hydrauliczne dźwigi samochodowe są w stanie podnieść tysiące kilogramów za pomocą prostej koncepcji przenoszenia obiektu z punktu A do punktu B wykorzystując siłę, jaką daje ciecz pod ciśnieniem.

Ciecz wykorzystywana w dźwigach hydraulicznych to zwykle lekki olej lub woda. Przemieszczając ciecz pod ciśnieniem z pomp, tłoki są wydłużane lub zmniejszane, a ich połączenie z układem dźwigni pozwala używać tłoków do podnoszenia zaskakująco dużych ciężarów.

Obserwując te dźwigi w akcji, trudno uwierzyć, jak wielki ciężar są w stanie udźwignąć. Radzą sobie z wielotonowymi obiektami ze względną łatwością. Konstrukcja HDS-ów może wydawać się prosta z założenia, ale pozwala na przenoszenie wielotonowych obiektów z dużą zręcznością. Nowoczesne żurawie hydrauliczne zaprojektowano do podnoszenia ogromnie ciężkich przedmiotów, usuwania wraków, a nawet niszczeniu konstrukcji. W ciągu kilku minut maszyny te są w stanie podnosić wielotorowe belki mostowe oraz ciężki sprzęt fabryczny, a nawet podnosić domy. Hydrauliczne żurawie samochodowe są również wykorzystywane do podnoszenia wielorybów czy orek, które utknęły na płytkich plażach.

Ponieważ dźwigi hydrauliczne wykorzystują stały system rur, ciśnienie wewnątrz systemu jest stale utrzymywane nawet przy konieczności przenoszenia ich z miejsca na miejsce, co czyni je niezwykle stabilnymi w użyciu i zdolnymi do obsługi dużych obciążeń.

Dźwig hydrauliczny ma różne typy jednak najczęściej stosowanym żurawiem hydraulicznym jest hydrauliczny żuraw samochodowy. Dźwig hydrauliczny może mieć też podwozie kolejowe albo gąsienicowe.

Jakie prace można zlecić HDS-om?

Hydrauliczne dźwigi samochodowe to urządzenia wielofunkcyjne, które doskonale sprawdzają się w wielu gałęziach gospodarki. Jako wielofunkcyjne narzędzie mogą być wykorzystywane zarówno w transporcie, jak i stacjonarnie na niewielkich budowach.

Wykonują usługi związane z załadunkiem, rozładunkiem i przewozem różnorodnych towarów. Duży udźwig sprawia, że można nimi wykonać prace wymagające przenoszenia i przewozu ciężkich przedmiotów – na przykład materiałów i maszyn budowlanych.

Do jakich prac można wykorzystać HDS-y?

 1. Załadunek, rozładunek, transport materiałów budowlanych, w tym drewna, kręgów betonowych, stali długiej, płyt kamiennych, kamieni, studni.
 2. Załadunek, rozładunek, transport konstrukcji i urządzeń wykorzystywanych w budownictwie typu rusztowania, szalunki, konstrukcje drewniane i stalowe.
 3. Załadunek, rozładunek i transport maszyn i urządzeń także budowanych.
 4. Załadunek, rozładunek, transport kontenerów przeznaczonych do gromadzenia odpadów, albo kontenerów magazynowych czy biurowych. Wykorzystuje się je także do przewozu baraków i barakowozów.
 5. Załadunek, rozładunek i przewóz szkła.

Jakie są zalety używania dźwigów hydraulicznych?

 1. Są proste w użyciu.  Należą do najprostszych systemów, z których można korzystać na dowolnym etapie budowy.
 2. Mała waga sprzętu. Większość dźwigów hydraulicznych jest lekka, ale zdolna do przenoszenia tak samych ciężarów, jak dźwigi innego typu.
 3. Mobilność. Dzięki lokalizacji dźwigu na samochodach ciężarowych HDS-y są bardzo wszechstronnym urządzeniem.
 4. Kompaktowość. Samochodowe dźwigi hydrauliczne mają różną budowę i gabaryty – te mniejsze idealnie nadają się do użycia przy pracach w ciasnej zabudowie miejskiej.
 5. Szybkość prac. Samochodowe dźwigi nie wymagają montażu ani konfiguracji.
 6. Montowane na ciężarówce żurawie przeładunkowe usprawniają proces transportowy poprzez szybki i prosty załadunek oraz rozładunek dowolnego towaru
 7. Zastosowanie ciężarówki z zamontowanym żurawiem hydraulicznym np. tuż za kabiną pozwala na kompleksową realizację przewozu. Nie ma potrzeby zapewnienia dźwigu zarówno w miejscu załadunku, jak również rozładunku.

Źródło: Avio-Star.pl – Transport HDS

Pwiązane Artykuły

Co jaki czas należy wymieniać uprząż alpinistyczną?

Magda

Przegląd nowych motocykli od Hondy – sprawdź te modele!

Magda

Spedycja morska – czy warto z niej korzystać?

Magda