Lo♥ki.pl
Zakladasz firme sprzatajaca Sprawdz, w jakie artykuly musisz ja wyposazyc

Zakładasz firmę sprzątającą? Sprawdź, w jakie artykuły musisz ją wyposażyć

Założenie własnej firmy świadczącej usługi sprzątające nie jest trudne. Praktycznie każda osoba, która jest pełnoletnia i ma zdolność do czynności prawnych może taką założyć. Na szczęście nie trzeba spełniać wymagań takich jak ukończenie szkoły w tym kierunku czy posiadać udokumentowanego doświadczenia. Nie potrzebne są także licencje, koncesje czy zatrudnienie specjalisty, choć z pewnością współpraca z biurem rachunkowym przy rozliczeniach będzie korzystna, zwłaszcza na początku działalności. O wiele ważniejsze jest doświadczenie w marketingu, aby szybko zdobyć stałych klientów i długoterminowe zlecenia oraz sprzęt do firmy sprzątającej.

Firma z siedzibą czy bez?

Tak naprawdę firmę sprzątającą można prowadzić jako jednoosobową działalność, a jako adres siedziby podać własne mieszkanie. Przy prowadzeniu firmy sprzątającej tak naprawdę nie ma potrzeby wynajmować biura, ponieważ taka firma opiera się na dojeżdżaniu do klientów z własnym sprzętem sprzątającym, a więc równie dobrze spotkania biznesowe można odbyć u klienta czy w kawiarni. Ważniejsze jest jednak, aby mieć miejsce do przechowywania sprzętów do sprzątania, ponieważ te nie są małych gabarytów i mogą zagracić mieszkanie. Zatem warto poszukać magazynu lub skrytek magazynowych.

Sprzęt sprzątający: z marketu czy profesjonalny?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Jeżeli bierzemy dofinansowanie z urzędu pracy na założenie działalności to warto od razu je wydać na sprzęty profesjonalne i celować w klientów biznesowych. Gdy jednak zakładamy taką firmę z własnych oszczędności, to można zacząć od klientów indywidualnych na przykład osób starszych, które potrzebują pomocy w umyciu okien czy posprzątaniu mieszkania raz na tydzień. Bardzo często do takiego sprzątania potrzebne będą podstawowe sprzęty jak ściągaczka do szyb i płyny czyszczące do profesjonalnego użytku, ale już odkurzacz czy szorowarka nam nie będą potrzebne.

Usługi dla klientów biznesowych

Wyposażenie firm sprzątających, które celują w klientów biznesowych, czyli sprzątanie siedzib innych firm musi być już profesjonalne. Ważne są urządzenia do sprzątania jak i chemia profesjonalna, która po prostu czyści szybciej, mocniej, dokładniej i często ma lepsze ceny niż produkty do wykorzystania w domu.

Co powinna mieć firma sprzątająca na stanie? Przede wszystkim wózek sprzątający. Wózek powinien mieć mocny stelaż i doskonale skrętne koła, a także co najmniej dwa wiadra i uchwyt na worek na śmieci oraz mniejsze uchwyty czy kosze na środki do czyszczenia i np. mopa.

Odkurzacz tzw. na sucho do użytku profesjonalnego musi mieć dużą moc, ale jednocześnie być dość lekki i łatwy w transporcie. Część biurowców wyposażona jest w centralne odkurzacze, ale nie można liczyć na to, że akurat trafimy tylko na klientów w takich biurach. Przydatna może być także szorowarka, która powinna działać i na powierzchniach dywanowych i na powierzchniach twardych na przykład kafelki. Niezbędne okażą się także płyny do prania dywanów, które pozwolą na wyczyszczenie biurowych wykładzin.

Maszyna sprzątająca także może być świetną inwestycją już na początku działania firmy, ponieważ wykonuje ona pracę o wiele szybciej niż choćby pracownik myjący podłogę mopem. Oprócz tego takie maszyny wyposażone są w wiele różnych szczotek czy akcesoriów.

Warto więc jeszcze przed otworzeniem firmy zastanowić się, ile mamy funduszy, i dla jakich klientów chcemy pracować, aby odpowiednio wybrać sprzęty, w które się wyposażymy.

Pwiązane Artykuły

Księgowość firmy jednoosobowej

Magda

Organizacja transportu multimodalnego – czym zajmują się wyspecjalizowane firmy?

Magda

Ekspert kredytowy – ile kosztuje współpraca z doradcą?

Magda