Lo♥ki.pl
żywienie świń

Zboża w żywieniu trzody chlewnej

Żywienie świń to rozbudowane zagadnienie, które powinien zgłębić każdy hodowca. Do najpopularniejszych składników mieszanek pełnoporcjowych należą zboża, które są nieodzownym elementem w żywieniu trzody chlewnej. Warto zastanowić się nad tym, jakie zboża najczęściej występują w mieszankach paszowych. Kluczowa jest także wiedza w zakresie mieszania zbóż paszowych w codziennym żywieniu świń. O czym należy pamiętać?

Dlaczego ziarno stosuje się w żywieniu trzody chlewnej?

Obecnie w mieszankach paszowych ziarna zbóż stanowią często ponad połowę zawartości. Wszystko dlatego, że dostarczają świniom znacznych ilości podstawowych składników pokarmowych oraz dość dobrze rozpoznana jest schematyzacja żywienia w oparciu o zboże. Przede wszystkim zboża charakteryzują się wysoką koncentracją energii, co zawdzięczają skrobi. Ponadto z punktu widzenia świń zboża są smaczne i łatwostrawne, dzięki czemu zapewniają wysoką efektywność produkcji. W zależności od przyjętej metodyki żywienia, zboża mogą odpowiadać za dostarczanie nawet 40-85% energii zwierzętom.

Kolejnym atutem zbóż w żywieniu trzody chlewnej jest ich zróżnicowany skład. Posiadają od kilku do nawet kilkunastu procent białka ogólnego, przy czym najwięcej zawierają go pszenżyto i pszenica. Należy jednak pamiętać o tym, że wartość biologiczna białka pochodzącego ze zbóż jest oceniana stosunkowo nisko. Zboża posiadają małą zawartość tłuszczu oraz niską zawartość włókna surowego, dzięki czemu są lekkostrawne. Najwięcej włókna zawiera owies, dlatego jego ilości w paszy powinny być regulowane. Atutem zboża w mieszance paszowej jest duża zawartość potasu. Nie bez znaczenia jest także cena zboża, jako stosunkowo taniej paszy.

Niezbędne dodatki paszowe do ziaren

Niestety ziarna zbóż nie spełniają wszystkich wymagań żywieniowych i zapotrzebowania zwierząt. Przede wszystkim posiadają one ograniczone ilości aminokwasów egzogennych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju zwierząt oraz wpływają na wzrost strawności paszy. W związku z tym, poza mieszankami zbożowymi, należy stosować także specjalne dodatki paszowe. Należą do nich m.in. aminokwasy krystaliczne oraz dodatki pasz wysokobiałkowych.

Ponadto ziarna posiadają ograniczone ilości składników mineralnych, takich jak: sód i wapń, dlatego powinny one być uzupełniane w postaci dodatków do mieszanek paszowych. Jedną z wad zbóż są także substancje antyżywieniowe, dlatego niezbędne jest dodawanie do paszy enzymów paszowych, które odpowiednio niwelują negatywne działanie tych substancji, a także minimalizują ryzyko występowania biegunek i chorób w stadzie. Takie dolegliwości mogą negatywnie wpłynąć na jakość prowadzonej produkcji, a także kondycję fizyczną stada i spadki wagowe. Enzymy paszowe pomogą także w zwiększeniu strawności paszy opartej przede wszystkim na zbożach.

Gotowe mieszanki lub produkcja we własnym zakresie

Hodowcy mogą postawić na zakup gotowych mieszanek paszowych lub zdecydować się na produkcję paszową we własnym zakresie, do czego potrzebne są specjalne urządzenia rolnicze, a także odpowiednia wiedza w zakresie żywienia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z weterynarzem i ekspertami, ponieważ odpowiednie żywienie świń ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowia i efektywnej hodowli trzody chlewnej.

Pwiązane Artykuły

iPhone oferuje szereg wyjątkowych funkcji – znasz je wszystkie?

Magda

Kolektory udojowe – jak poprawiają efektywność i higienę?

Magda

Aromamarketing, czyli tworzenie miłego klimatu

Magda