Lo♥ki.pl
Dlaczego należy regularnie prać wykładziny i dywany

Dlaczego należy regularnie prać wykładziny i dywany?

Dywany znów stają się popularnym elementem dekoracji wnętrz. Nie zajmują co prawda dużych powierzchni, ale ich głównym zadaniem jest urozmaicenie pustej przestrzeni i wyznaczenie strefy w sporych pomieszczeniach. Ze względu na swoją miękką i przyjemną w dotyku fakturę, wprowadzają ciepły klimat i stają się dzięki temu miejscem, w którym bawią się chętnie dzieci, wylegują nasze czworonogi lub po prostu relaksują się wieczorami goście przy kominku. Jednak dywany oraz wykładziny narażone są na gromadzenie sporych ilości mikroorganizmów i kurzu.

Domowe sposoby walki z brudną wykładziną i dywanem

Chcąc uzyskać czysty dywan, możemy skorzystać z porad naszych babć. One musiały sobie radzić z brudem w wykładzinach, które w dawnych latach stanowiły wyposażenie każdego domu.
Odkurzanie stanowi podstawową formę czyszczenia, która jednak da nam mało zadowalający efekt podczas gdy mamy do czynienia z wykładziną lub dywanem z długim włosem. Odkurzacz zwyczajnie nie dotrze do dolnych warstw naszego „futrzaka”.
Jeśli nasz dywan jest poręczny można go wytrzepać na świeżym powietrzu, jednak te czynności pozwolą jedynie pozbyć się takich elementów jak piasek, włosy, okruchy. Nie doda to nowego blasku naszemu dywanowi.
Pranie dywanów domowymi sposobami jest bardzo czasochłonne i wymaga użycia odpowiednich środków czyszczących, które należy dobrać odpowiednio do struktury i włosia dywanu lub wykładziny. W innym razie może to mieć odwrotny skutek i trwale uszkodzić nasz element wystroju mieszkania. Poza tym te czynności trzeba powtarzać co kilka dni.

Profesjonalne czyszczenie

Żadne domowe sposoby nie są w stanie nadać nowego życia naszemu dywanowi. Na szczęście prawie w każdym mieście jest miejsce, które specjalizuje się w tego typu zadaniach. Mowa oczywiście o pralni dywanów. Chcąc wyzbyć się wszelkich roztoczy, bakterii, które mogą być powodem alergii, warto oddać nasz dywan w ręce specjalistów. Po profesjonalnym czyszczeniu dywan będzie wyglądał jak nowy, a w domu od razu zrobi się przyjemniej i zacznie się swobodniej oddychać. Sami nie jesteśmy w stanie uzyskać takiej sterylności. Potrzebne są odpowiednie sprzęty, którymi  pralnia dywanów dysponuje oraz doświadczeni ludzie, znający strukturę i potrzeby materiału.

Dlaczego należy prać dywany i wykładziny?

Pranie dywanów i wykładzin powinno odbywać się przynajmniej raz na pół roku. Nie tylko sprawi, że nasze pomieszczenie odzyska dawny urok, ale również przedłuży żywotność naszego dywanu, odciążając nas jednocześnie od konieczności zakupu nowego. Sprawi to, że czystości nabierze nie tylko dywan, ale cała przestrzeń wokół, a domownikom od razu zachce się głębiej oddychać.
Pranie ma również wpływ na kolor dywanu. Sprawi, że stanie się on wyraźniejszy i nasycony, tak jak w dniu zakupu. Poprawi również zapach w całym pomieszczeniu, który od nadmiaru pyłu, kurzu i brudu mógł być już przytłaczający.
Regularne pranie dywanów i wykładzin nie tylko zdecydowanie wpłynie na nasze lepsze samopoczucie, ale również zdrowie, gdyż od razu zmniejszy się u nas ryzyko wystąpienia alergii. To sposób, który tchnie nowego, świeżego i czystego ducha w nasze mieszkanie.

Pwiązane Artykuły

Dekoracja okienna – jakie materiały warto wybrać?

Magda

Rodzaje drzwi ze szkła – podział drzwi szklanych

Magda

Jak wygląda osuszanie po zalaniu?

Magda