Lo♥ki.pl
osuszanie scian po zalaniu

Jak skutecznie pozbyć się wody i wilgoci po zalaniu mieszkania?

Każdemu może przydarzyć się przykra niespodzianka, czyli odkrycie po powrocie do domu czy mieszkania, że pod naszą nieobecność zostało ono zalane. Taka sytuacja może mieć wiele przyczyn, jednak zawsze wymaga ona szybkiej i zdecydowanej reakcji. Jeśli osuszanie po zalaniu zostanie przeprowadzone prawidłowo i sprawnie, pozwoli to ograniczyć wydatki z nim związane. Co powinniśmy wiedzieć o osuszaniu mieszkania po zalaniu?

Ocena sytuacji

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć bezpośrednio po zalaniu, jest pozbycie się całej wody, jaka pozostała w pomieszczeniach. Następnie można przystąpić do określenia skali uszkodzeń i zniszczeń, jakie wywołało zalanie. Korzystając ze specjalnego miernika oporowego, pomiaru wilgotności ścian i innych powierzchni można z powodzeniem dokonać samodzielnie. Przyjmuje się, że wilgotność do 3% oznacza że mury są suche, natomiast jeśli mieści się ona w przedziale 3%-5%, oznacza to lekkie zawilgocenie, które nie wymaga jeszcze osuszania ścian. Jeśli wilgotność jest większa, oznacza to że potrzebne będzie profesjonalne osuszanie murów.

Osuszanie ścian

Bardzo często popełnianym błędem w tym procesie jest chęć jak najszybszego osuszenia powierzchni, a co za tym idzie przegrzewanie zalanych powierzchni. Trzeba pamiętać, że temperatura nie powinna przekraczać 30-35 stopni. Może to bowiem spowodować większe szkody, takie jak wypaczanie się elementów wyposażenia czy innych drewnianych detali. Sama temperatura będzie powodowała jedynie przemieszczanie się wilgoci w inne miejsca mieszkania, dlatego należy zadbać również o odpowiednią wentylację, która będzie odprowadzała wilgoć na zewnątrz. Warto rozważyć zakup osuszacza, który skrapla pozostającą w pomieszczeniach wilgoć do zbiornika. Jeśli koszt takiego urządzenia jest zbyt wysoki, można również skorzystać z oferty wynajmu osuszaczy.

Dezynfekcja

Jeśli zalanie miało większe rozmiary, a jego skutki usuwaliśmy przez dłuższy okres czasu, najprawdopodobniej przed ponownym korzystaniem z lokalu potrzebna będzie także jego dezynfekcja. Skutecznym, a zarazem bardzo ekologicznym sposobem jest ozonowanie mieszkania. Ozon, ze względu na swoje silne właściwości bakteriobójcze, hamuje rozwój wszelkich grzybów oraz bakterii. Pomoże on również w usunięciu z mieszkania nieprzyjemnego zapachu, który mimo szybkiej reakcji na zalanie, często staje się problemem. Jeśli mimo przeprowadzenia osuszania i dezynfekcji, w mieszkaniu dalej można wyczuć niezbyt przyjemny zapach, można wypróbować również domowe sposoby na jego usunięcie. Jednym z pomysłów jest wykorzystanie kawy, która po prażeniu przez kilka minut na mocno rozgrzanej patelni, powinna wchłonąć i zneutralizować nieprzyjemny zapach wilgoci.

Pwiązane Artykuły

Rzeczy w które warto zainwestować podczas przeprowadzki

Magda

Narzuta na łóżko to niezbędny element każdej sypialni

Magda

Programy ochrony środowiska, a zagospodarowanie przestrzenne

Magda