Lo♥ki.pl
Czyszczenie dywanow

Lato – idealny czas na pranie dywanów

Lato jest idealną porą roku, aby zabrać się za wykonywanie długo odwlekanych porządków. Słońce, upał i wysokie temperatury sprawiają, że pranie wysycha znacznie szybciej. To z kolei może zachęcać do wyprania większych rzeczy takich jak zasłony, koce, tapicerka czy wymagające odświeżenia po zimie dywany.

Jak zabrać się za to w odpowiedni sposób? Jakich środków do czyszczenia należy użyć, aby pozbyć się niechcianych plam?

Jak pozbyć się plam z dywanu?

Dywan jest doskonałą ozdobą, która potrafi ocieplić wystrój i dodać mu kolorytu. Niestety, jak każda rzecz, dywan także z czasem ulega nie tylko zniszczeniom, ale przede wszystkim zabrudzeniom. Wystarczy odrobina nieuwagi, by na dywanie pojawiła się pozostałość po rozlanym winie czy też nieumyślnie strąconej kawie. Niektóre plamy znacznie łatwiej jest doczyścić niż inne – zanim jednak dywan zostanie spisany na straty – warto poświęcić mu nieco czasu i postarać się doprowadzić go do porządku.

Najlepszym sposobem, aby pozbyć się z dywanu uciążliwych plam, jest użycie do tego celu odpowiednich specyfików. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się tutaj profesjonalne środki do czyszczenia dywanów, aniżeli zwykłe domowe sposoby. Należy pamiętać, że czyszczenie dywanu, używając do tego celu zbyt gorącej wody oraz zbyt silnych, nieodpowiednich środków – możne w łatwy sposób zniszczyć materiał. Warto także zwracać uwagę na to, aby umiejętnie czyścić włókna dywanu tak, żeby detergenty nie przeciekły na jego spód.

Czym wyczyścić dywan?

Wybierając środki do czyszczenia dywanów, trzeba pamiętać o tym, by odpowiednio dopasować je do materiału, z którego został zrobiony. Nieoceniona może być tutaj chemia profesjonalna przeznaczona do czyszczenia dywanów.  Aby pozbyć się plam, niezwykle często używa się do tego celu produktów na bazie piany, która doskonale radzi sobie z brudem. W takim wypadku nie ma konieczność szorowania powierzchni, aby pozbyć się zanieczyszczenia, lecz wystarczy użyć do tego celu odkurzacza i za jego pomocą wciągnąć pianę. Ta, dzięki swoim właściwościom, wnika we włókna dywanu i doskonale radzi sobie z rozpuszczeniem plam. Brud, który zostaje odseparowany, uwięziony jest w kryształkach piany – dlatego właśnie ta metoda prania dywanów nazywana jest metodą krystalizacji. Nie jest to jednak jedyny sposób pozwalający pozbyć się zabrudzeń. Z powodzeniem można użyć zupełnie innych środków chemicznych.

Przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniego specyfiku, warto jest zapoznać się ze składem, który zawsze widnieje na etykiecie środków do czyszczenia dywanów. Należy pamiętać, że płyny piorące zawierają w sobie substancje chemiczne, przez co mogą działać drażniąco na osoby zmagające się uczuleniami na konkretne detergenty. Dodatkowo warto zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre substancje nie mogą być stosowane na delikatnych tkaninach. Zapoznanie się ze składem jest więc koniecznością, aby uniknąć jeszcze większego problemu, jakim mogłoby być zniszczenie materiału, z którego wykonany jest dywan. Informacje zawarte na opakowaniu środków do czyszczenia dywanów są więc niezwykle pomocne w wybraniu odpowiedniej chemii.

Zawsze również należy pamiętać o tym, by przed wyczyszczeniem całej powierzchni, wykonać najpierw test na jej małym fragmencie. W ten sposób można upewnić się, że użyty środek nie uszkodzi dywanu.

Pwiązane Artykuły

Drzwi rzeźbione – podkreśl styl swoich wnętrz

Magda

Jak zasłonić okna w pokoju dziecięcym?

Magda

Shuttersy na okna – dlaczego cieszą się coraz większą popularnością?

Magda