Lo♥ki.pl
schody spiralne

Schody spiralne do mieszkania — na co zwrócić uwagę?

Schody spiralne są wyjątkowo atrakcyjnym elementem wyposażenia wnętrz. Przyciągają uwagę od razu po wejściu do danego pomieszczenia. Kiedyś były one mocowane głównie z uwagi na niewielką powierzchnię pomieszczeń. W chwili obecnej, schody tego typu, pełnią rolę dekoracyjną, bardzo często są też celowym zamiarem już w momencie budowy domu. Na co warto zwrócić uwagę podczas ich wyboru i montażu?

Czym dokładnie są schody spiralne?

Schody spiralne zwane są także schodami kręconymi lub okrągłymi. Wynika to z faktu, iż patrząc na nie z góry, swoją konstrukcją przypominają koło. W środek otworu stropowego wmontowywany jest najczęściej stalowy słup. To właśnie do niego przymocowywane są schodki.

Stopnie schodów spiralnych mogą mieć różne kształty. Zwykle są to półkola, trapezy lub trójkąty. W sprzedaży dostępne są także stopnie o niestandardowych kształtach.  Wokół schodów montowana jest balustrada oraz poręcz. Ma ona na celu, podobnie jak w przypadku zwykłych schodów, zabezpieczenie przed upadkiem oraz ułatwienie wchodzenia i schodzenia.

Materiał, z którego wykonane są schody

Drewniane czy metalowe? Pierwsza opcja z pewnością będzie ładnie prezentowała się w każdym wnętrzu. Odpowiedni dobór drewna sprawi, że staną się one uniwersalnym wykończeniem danej przestrzeni. Szczególnie polecane są do wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym oraz prowansalskim.

Drewniane elementy dodają wnętrzom klasy i powagi, jednocześnie sprawiając, że stają się one bardziej przytulne i nabierają domowego klimatu. Decydując się na montaż takich schodów, należy jednak liczyć się z większymi kosztami. Są one uzależnione głównie od rodzaju drewna, z jakiego zostają wykonane. Tańsza wersja, to schody wykonane z rodzimych drzew np. dąb, buk czy wiśnia. Droższe opcje, do których wykorzystane zostaje drewno egzotyczne np. teak, eukaliptus mogą kosztować kilkakrotnie więcej.

Schody metalowe natomiast staną się idealnym elementem wnętrz w stylu nowoczesnym oraz industrialnym. Metalowe schody spiralne to nie tylko zwykła prosta konstrukcja. Metal może pełnić również funkcję ozdobną. Jest łatwy w kształtowaniu. Dzięki temu na balustradzie mają szansę pojawić się kwiaty, liście lub innego rodzaju wzory ozdobne. Nic nie stoi także na przeszkodzie połączenia tego typu metalowych elementów z drewnianymi stopniami.

 Strop i podłoga – na co uważać?

Decydując się na montaż schodów spiralnych, warto upewnić się, że w naszym domu jest taka możliwość. Schody te wymagają wycięcia otworu w stropie. W niektórych przypadkach nie jest to możliwe, zwłaszcza gdy na wyższym piętrze zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe. Wówczas konieczne są dodatkowe przeróbki. Montaż tego typu schodów ma także związek z nawiercaniem otworów w podłodze niższego piętra. Tu również trzeba uważać na biegnące pod podłogą przewody.

Nie bez znaczenia jest także sam sposób wykonania oraz obróbka otworu. Sposób jego wykonania ma bardzo duży wpływ na stabilność oraz wytrzymałość całej konstrukcji. Dodatkowo, wokół niego mocowana jest także barierka zabezpieczająca, która także powinna być solidnie przytwierdzona.

Zarówno materiał, z jakiego są wykonane schody, kształt stopni, jak i rodzaj barierki, wpływają na całokształt konstrukcji. Nie jest ważny wygląd poszczególnych elementów, ale ich spójność. O wiele ważniejszym aspektem jest jednak stabilność schodów spiralnych, ponieważ nawet minimalne odchylenie od normy, może stać się powodem skrzypienia, przechylania lub nawet obluzowania konstrukcji.

Pwiązane Artykuły

Mól książkowy – jakie oświetlenie ochroni Twoje oczy i zapewni odpowiedni komfort czytania?

Magda

Shuttersy na okna – dlaczego cieszą się coraz większą popularnością?

Magda

Nowoczesna łazienka w bieli – spróbuj z marmurem!

Magda