Lo♥ki.pl
Wynajem szalunkow

Wynajem szalunków – wygoda i oszczędność

Szereg prac, jakie wykonywane są w sektorze budowlanym, wymaga odpowiednich konstrukcji tymczasowych. Mają swoje zastosowanie przede wszystkim w przypadku elementów, które wykonywane są bezpośrednio z betonu lub żelbetu. Często wymaga to uzyskania konkretnego kształtu masy betonowej, jak również jej płaszczyzny. Ich przygotowanie byłoby niemożliwe bez zastosowania konstrukcji tymczasowych, czyli szalunków.

Jakie zastosowanie mają szalunki?

Już podczas wylewania fundamentów niezbędne jest stworzenie konstrukcji szalunkowej. Oczywiście pewna część szalunków znajduje się pod ziemią, jednak również istotne jest, aby wystawały one ponad grunt, wytyczając tym samym plan budynku, włącznie z poszczególnymi ścianami nośnymi czy elementami takimi jak komin. W wielu przypadkach tego typu szalunki wykonywane są z desek lub płyt wiórowych, a także elementów blaszanych. To doskonały sposób na stworzenie tymczasowej konstrukcji, której poszczególne elementy mogą być wielokrotnie użytkowane. Nie każda firma budowlana dysponuje tego rodzaju elementami, natomiast ich zakup przez inwestora jest dla niego nieopłacalny. Oczywiście w późniejszym czasie mógłby ewentualnie nawiązać współpracę z firmą, która zajmuje się skupem tego typu konstrukcji. Jednak rozwiązaniem optymalnym dla każdej ze stron jest wynajem szalunków o określonej wielkości. Usługi tego typu są coraz powszechniejsze, co wynika z faktu, iż w sektorze budowlanym prowadzonych jest duża liczba prac zlecanych tak samo przez deweloperów, jak również osoby prywatne. Przechowywanie szalunku wymaga specjalnej przestrzeni magazynowej, dlatego firmy budowlane często decydują się na jego wynajem, a nie zakup własnej konstrukcji. Nawet jeśli firma posiada tego typu elementy może dojść do sytuacji, w której ich liczba jest niewystarczająca. Dlatego wynajem szalunków stropowych zyskuje na popularności.

Nowoczesne elementy szalunkowe

Zanim beton się zwiąże, tworząc samodzielny element konstrukcyjny budynku, potrzebny jest szalunek stropowy, na którym wspiera się cały ciężar wylewki stropowej. Wymaga to zastosowania wysokiej jakości elementów. Jeszcze kilkanaście lat temu często wykorzystywano elementy drewniane, takie jak deski czy stemple, jednak wielopłaszczyznowe obiekty architektoniczne, jak parkingi podziemne, bloki mieszkalne, czy nawet domki rodzinne wymagają obecnie tego, aby wszelkie prace prowadzone były zgodnie z przepisami, w trosce o bezpieczeństwo pracowników budowlanych.

Szalunki stropowe na wynajem dopasowywane są do ich przeznaczenia. Często wykorzystuje się trójnóg budowlany, który zapewnia stabilność poszczególnym podporom. To właśnie podpora stropowa umieszczana jest w trójnogu. Na podporze natomiast montowane są głowice krzyżowe. Zwieńczenie stanowią dźwigary H20. Na tak przygotowanej konstrukcji układa się najczęściej trójwarstwową sklejkę. W trakcie pracy bardzo ważna jest liczba podpór stropowych oraz ich właściwe rozmieszczenie. W odpowiednim doborze podpór pomaga waga betonu, która przypada na m2 szalunku. Poniżej 500 kg podpory powinny być rozmieszczone średnio co 1 metr, maksymalnie 1,4 metra. Powyżej 500kg/m2 optymalny rozstaw wynosi 80 centymetrów. Z pewnością wynajem szalunku systemowego przekłada się na bezpieczeństwo w trakcie pracy, jak również łatwiejszy montaż i demontaż poszczególnych elementów.

Pwiązane Artykuły

Tapety ścienne w pokoju dziecięcym – poznaj zalety tego rozwiązania

Magda

Ręczniki z bawełny egipskiej Nefretete – dlaczego przewyższają tradycyjne ręczniki frotte?

Magda

Toaleta kasetowa – komfortowe wakacje w kamperze

Magda