Lo♥ki.pl
ogród wertykalny

Żywe ściany, czyli o zaletach ogrodów wertykalnych

Ogród wertykalny to niezwykle efektowne rozwiązanie, którego popularność z roku na rok rośnie. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą wyjątkowego efektu wizualnego i dużej funkcjonalności. Jakie jeszcze zalety można przypisać żywym ścianom?

Ogród wertykalny – doskonałe uzupełnienie każdej przestrzeni

Żywe ściany to naturalne dzieła sztuki, które można zauważyć zarówno wewnątrz budynków, jak i na ich zewnętrznych elementach. Rośliny są bardzo uniwersalnym elementem wystroju wnętrz, dlatego świetnie wpisują się w charakter każdego wnętrza. Ogromną zaletą ogrodów wertykalnych jest fakt, że można dopasować je do każdego pomieszczenia, nawet tego o stosunkowo niestandardowych wymiarach. Specjalna konstrukcja oraz wyposażenie w automatyczne systemy nawadniające i oświetleniowe sprawiają, że jest to również rozwiązanie niemal całkowicie bezobsługowe. Konieczne jest jedynie regularne (co kilka dni) uzupełnianie zbiornika z wodą i ewentualne kontrolowanie kondycji roślin. Warto dodać, że to od właściciela żywej ściany zależy, jakie rośliny zostaną w niej umieszczone i w jaki sposób będą rozlokowane. Dzięki temu możliwe jest dowolne przestawianie i modyfikowanie układu kwiatów, a zatem w przypadku znudzenia daną kombinacją wystarczy jedynie delikatnie przearanżować ścianę, zmieniając położenie kilku roślin.

Ogród wertykalny składa się ze starannie wyselekcjonowanych sadzonek danych gatunków, dzięki czemu pięknie się rozwija i rozrasta. Z czasem może wystąpić potrzeba jego przystrzyżenia, co z kolei pozwala na nadanie roślinom pożądanego, unikalnego kształtu.

Żywe ściany i ich prozdrowotne właściwości

Nie od dziś wiadomo, że zieleń ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie człowieka. Ogród wertykalny tworzony jest z żywych roślin, które wraz z upływem czasu pięknie się rozrastają i nabierają objętości. W efekcie żywe ściany to prawdziwa skarbnica prozdrowotnych właściwości, które oddziałują przede wszystkim na nasz układ nerwowy i oddechowy. Rośliny mają działanie uspokajające, relaksujące i doskonale dotleniają organizm. Wspierają również produktywność, kreatywność oraz poprawiają zdolności koncentracyjne, dlatego tak często spotkać je można w biurach i innych miejscach pracy. Kolejną kwestią jest pozytywny wpływ na skórę oraz śluzówki, które dzięki roślinności są lepiej nawilżone. Jest to szczególnie ważne w przypadku mieszkańców dużych miast, w których rozwijający się przemysł technologiczny znacznie utrudnia dostęp do czystego, świeżego powietrza.

Im więcej roślin znajduje się w naszym otoczeniu, tym lepiej. Ogród wertykalny w zależności od swojego rozmiaru może być zbudowany nawet z kilkudziesięciu sadzonek. To zatem doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które kochają zieleń i cenią sobie jej pozytywny wpływ na samopoczucie oraz ogólny stan zdrowia. Żywe ściany pełnią również istotną funkcję dekoracyjną i pięknie urozmaicają każdą przestrzeń: domową, biurową czy restauracyjną.

Pwiązane Artykuły

Potencjał marketingowy paczek – wykorzystaj taśmy samoprzylepne z nadrukiem

Magda

Samochodowe dźwigi hydrauliczne – wygodne rozwiązanie w transporcie

Magda

Kiedy warto zdecydować się na kurs managera gastronomii?

Magda