Lo♥ki.pl
Sztuka zasypiania u dziecka

Sztuka zasypiania u dziecka

Sen to niezwykle ważna czynność jakiej poddajemy się codziennie. Wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Nawyki zdrowego snu powinny być u nas zaszczepiane już od dziecka, aby później w dalszym życiu móc żyć według zasad zdrowej rutyny wpojonej od niemowlaka.

Zasypianie u dzieci jest niezwykle poważnym problemem i nie może być bagatelizowane. Trudność ze snem może objawiać się u dziecka zmęczeniem, pozbawieniem energii, złym samopoczuciem, rozkapryszeniem i płaczliwością. Oddziałuje to również na rodzica, który po wielu godzinach prób usypiania swojej pociechy, zmieszany uczuciem podenerwowania i irytacji zastanawia się co robi nie właściwie.

Jednym ze sposobów jest danie dziecku czasu na spokojne zaśnięcie.

Często dziecko przed zaśnięciem chce jak najdłuższej obecności swojej mamy lub taty obok siebie, co objawia się wielką ilością próśb o zostaniu „jeszcze pięciu minut”. Pierwsze kilka prób należy spełnić, aby nie doprowadzić do rozgoryczenia dziecka, lecz trzeba do tego podchodzić z umiarem i po pewnym czasie przestać ulegać namowom dziecka i spokojnie wyjść z pokoju.

Częstym problemem dziecka jest strach przed koszmarami i lęk przed ciemnością.

Na początku trzeba dokładnie przeanalizować co wywołuje koszmary i skąd wzięły się fobie dziecka. Często wywołuje je zbyt duża liczba wrażeń, na które było narażone dziecko tego dnia. Mówi się, że „co za dużo to nie zdrowo” i tutaj mamy doskonały przykład na potwierdzenie tego przysłowia. Jeśli dziecko miewa koszmary, uspokój je przed snem, udowodnij, że nic nie kryje się pod łóżkiem, czy za szafą i dziecko jest w pełni bezpieczne w swoim pokoju.

Jeśli chodzi o lęk przed ciemnością– po prostu pozwól dziecku mieć włączoną przez całą noc latarkę, postaw ją przy łóżeczku dziecka, lub gdy jest już starsze-przy łóżku.

Dobrym pomysłem jest także zaopatrzenie się w ścienne samoświecące naklejki fluorescencyjne- nie tylko sprawią, że dziecko będzie czuło się bezpieczniej we własnym pokoju, ale również będą pełniły funkcję ozdobną, można bowiem przebierać w różnych kształtach, wielkościach, a znaleźć można również ulubione postacie z bajek, co na pewno wpłynie na jeszcze swobodniejsze samopoczucie dziecka.

Pwiązane Artykuły

Wakacyjny niezbędnik, czyli co zapakować do dziecięcej torby?

Magda

Roszczenie z powodu naruszenia ograniczeń konkurencji

Magda

Transport leków weterynaryjnych – co warto wiedzieć?

Magda