Lo♥ki.pl
uprząż alpinistyczna

Co jaki czas należy wymieniać uprząż alpinistyczną?

Sprzęt alpinistyczny ma ograniczony okres przydatności, który jest określany nie tylko przez producenta, ale zależy także od intensywności używania. Nowe produkty są testowane na wydolność i trwałość, cechy te są ściśle sprecyzowane odpowiednimi przepisami. Z czasem wytrzymałość uprzęży alpinistycznej spada, wpływa na to zarówno eksploatacja, jak i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Elementy sprzętu alpinistycznego i jego żywotność

Kolejność kontroli uprzęży alpinistycznej nie jest ważna, ważne jest, aby taki przegląd został wykonany dokładnie. Z tego względu należy uważnie przyjrzeć się wszystkim elementom sprzętu alpinistycznego, należą do nich:

– karabinki

– uprzęże i taśmy,

– liny,

Karabinki należy starannie kontrolować przynajmniej raz w roku pod kątem wygięć i pęknięć. Stosowana jest zasada, że po upadku z wysokości karabinek powinien być wymieniony. Wymagają one również regularnego czyszczenia najlepiej przy pomocy ciepłej wody i mydła. Nie zalecane jest używanie myjek ciśnieniowych, ponieważ mogą one uszkodzić mechanizm karabinka. Uprzęże i taśmy przy umiarkowanym stosowaniu nie podlegają szybkiej degradacji, najbardziej podatne na zniszczenie są taśmy i wiązania znajdujące się w ścianie, są one narażone na działanie czynników atmosferycznych.

Uprząż alpinistyczna przed rozpoczęciem się sezonu wspinaczkowego powinna być kontrolowana pod kątem informacji znajdującej się na metce, mówiącej o jej przydatności do użycia. Zalecane jest jednak, aby ten okres nie przekraczał 5 lat. Jeśli  okres ten nie został jeszcze przekroczony, również trzeba ją sprawdzić bardzo dokładnie pod kątem ewentualnych przetarć, kiedy taśmy i szwy mają ślady uszkodzeń, wówczas najrozsądniej jest wymienić uprząż na nową. Uprząż alpinistyczna powinna być regularnie czyszczona za pomocą wilgotnej gąbki, należy pamiętać, że nie wolno używać proszków do prania ani płynów zmiękczających.

Lina wspinaczkowa jest głównym elementem sprzętu alpinistycznego, producenci wskazują nawet 10-letni okres, kiedy może być stosowana, ale jeśli jest intensywnie eksploatowana, powinna być wymieniana przynajmniej raz w roku. Wskazaniem do natychmiastowej wymiany liny jest uszkodzenie jej rdzenia, czy też przetarcie oplotu. Konieczność jej wymiany zachodzi także wtedy, kiedy doszło do tzw. ciężkiego opadnięcia, a także zanieczyszczenia środkami chemicznymi.

Kontrola sprzętu alpinistycznego

Uprząż alpinistyczna i inne elementy sprzętu wspinaczkowego są produkowane w taki sposób, aby zapewnić wystarczające bezpieczeństwo nawet przez dłuższy czas niż zalecany. Trzeba jednak pamiętać, że nawet po jednorazowym użyciu, kiedy doszło do kryzysowej sytuacji, sprzęt alpinistyczny może wymagać wymiany. Na jego żywotność ma również wpływ to w jaki sposób jest przechowywany, czy jest regularnie czyszczony oraz łagodnie użytkowany

Pwiązane Artykuły

USG kolana – wykonaj badanie po urazie

Magda

Regeneracja hydrauliki siłowej w wózku widłowym

Magda

Jak wybrać dobre studia MBA?

Magda