Lo♥ki.pl

Czy mieszkanie w domku mobilnym cały rok jest możliwe?

Domki mobilne, zwane także domkami holenderskimi czy angielskimi, od pewnego czasu są w modzie – nic dziwnego, są nowoczesne, funkcjonalne, wygodne, a do tego jeszcze pięknie prezentują się na działce. Zamocowane do nich kółka powodują, że można je przesuwać z miejsca na miejsce w obrębie posesji albo wjechać na przyczepę, która zawiezie domek na drugi koniec kraju. Choć właściwości domku na kółkach sprawiają, że jest on idealnym letnim lokum niemal dla każdego, wielu z nas zadaje sobie jedno podstawowe pytanie: czy w takiej konstrukcji można mieszkać tylko i wyłącznie kiedy jest ciepło, czy jednak można gdzieś znaleźć domki mobilne całoroczne?

Domek holenderski a domek mobilny

Odpowiedź na postawione w tytule artykułu pytanie nie jest jednoznaczna. Oczywiście zależy ona od rodzaju zakupionego domku, mamy jednak dobrą wiadomość. Większość domków na kółkach produkowana przez polskie firmy specjalizujące się w branży domków mobilnych może być użytkowana cały rok. Dlaczego? Otóż każdy producent domków zdaje sobie sprawę z warunków atmosferycznych panujących w naszym kraju i dopasowuje swoje projekty do potrzeb lokalnych użytkowników. Co innego używane, sprowadzane z zachodu domki holenderskie czy angielskie. One z kolei dostosowane są do łagodniejszego klimatu, wobec tego nie sprawdzą się dobrze jako miejsce, w którym można mieszkać także zimą. Żeby tak było, po zakupie używanego domku należałoby go nie tylko odświeżyć, ale i wyposażyć w dodatkowe grzejniki i docieplić. Tym samym jeśli planujesz spędzać w domku na kółkach nie tylko cieplejsze dni, zastanów się nad zakupem domku u polskiego producenta. Będziesz mieć pewność, że spędzisz w nim miłe chwile przez cały rok.

Domki na kółkach na każdą pogodę

No dobrze, wiesz już, od kogo kupić swój domek na kółkach, ale nadal nie wiesz, co sprawia, że można w nim mieszkać przez cały rok… W rzeczywistości składa się na to kilka różnych czynników:

  • wytrzymałe materiały, z których zbudowany jest stelaż domku,
  • odpowiednie ocieplenie ścian,
  • podwójna izolacja (membrana wiatroizolacyjna oraz paraizolacyjna),
  • ogrzewanie elektryczne albo gazowe.

Jak widać, już polscy producenci dbają o odpowiednie ocieplenie domku już na poziomie konstrukcyjnym. Trwałe materiały, z których zbudowana jest cała konstrukcja, sprawiają, że można z niego korzystać nawet przy intensywnych opadach deszczu. Do tego solidne ocieplenie ścian, które zagwarantuje komfort użytkowania podczas nieco chłodniejszych dni, oraz zainstalowane kaloryfery, które sprawią, że w domku na kółkach nie będzie zimno nawet przy bardzo niskich temperaturach. 

Media w domku na kółkach

Odpowiednie ocieplenie to nie wszystko. Żeby korzystać z domku na kółkach przez cały rok, trzeba również zadbać o dostęp do mediów. Nowe domki mobilne zawierają nowoczesną (i kompletną!) instalację wodną i kanalizacyjną (mamy tutaj przyłącza pod kuchnię i łazienkę, instalację sanitarną, zawór do podłączenia pralki), jak również instalację CW i CO. W ramach podstawowego wyposażenia domku na kółkach można liczyć również na instalację elektryczną. Często najlepsi producenci domków mobilnych opcjonalnie oferują wyposażenie budynku w centralną instalację gazową. Po zakupie i transporcie domku wystarczy  podpiąć się np. do sieci miejskich, aby cieszyć się z nieprzerwanego dostępu do mediów. Dzięki temu możliwe będzie korzystanie ze wszystkich udogodnień i sprzętów, z których korzystalibyśmy na co dzień.

Podsumowując, domki na kółkach bez wątpienia stanowią interesującą propozycję dla osób szukających trwałego i komfortowego domku letniskowego. I choć nie zastąpią tradycyjnego domu całorocznego czy mieszkania, to jednak mogą stać się wspaniałym siedliskiem, w którym będziesz odpoczywać i miło spedzać każdą wolna chwilę. Żeby jednak móc cieszyć się domkiem mobilnym przez cały rok, należy kupić go w odpowiednim miejscu. Używane domki holenderskie czy domki angielskie nie zagwarantują Ci odpowiednich możliwości do korzystania z nich podczas chłodniejszych dni. Dlatego też przed zakupem spróbuj znaleźć polskiego producenta domków mobilnych, który ma w swojej ofercie propozycje konstrukcji dostosowanych do panujących w naszym kraju warunków atmosferycznych.

Źródło: Ecomobilehome – producent mobilnych domków holenderskich całorocznych

Pwiązane Artykuły

Jak uniknąć dyskomfortu podczas stosunku?

Magda

Uporczywe zapachy w domu – jak się ich pozbyć?

Magda

iPhone oferuje szereg wyjątkowych funkcji – znasz je wszystkie?

Magda