Lo♥ki.pl
tania strzelnica

Najczęstsze mity dotyczące broni i strzelectwa sportowego

W Polsce rośnie zainteresowanie strzelaniem, a także formalnym potwierdzeniem hobby. Pozwolenia na broń do celów sportowych, kolekcjonerskich, rekonstrukcji historycznych wydaje się coraz częściej. Statystyki mówią o dużych wzrostach rocznych. Nawet dyskusje polityczne sprowadzają się coraz bardziej w kierunku liberalizacji dostępu, chociaż aktualne normy i tak wyróżniają się prostotą na tle przepisów unijnych.

Mit związany z trudnymi formalnościami przy wyrobienia pozwolenia na broń

Jeden z najgorszych mitów dotyczących broni w kraju to trudność posiadania. Nie jest to do końca prawda. Oczywiście istnieją obszary, w których o arsenał trudno, czyli ochrona osób i mienia, ochrona osobista, ale cele sportowe, czy kolekcjonerskie to już znacznie łatwiejszy obszar dopełnienia niezbędnych formalności. W celu wyrobienia pozwolenia wystarczą badania potwierdzające stan fizyczny oraz psychiczny, a także nadanie członkostwa w klubie sportowym, na taniej strzelnicy. Osoby walczące o pozwolenie podlegają pod egzamin, ale nie jest trudny, a większość organizacji sportowych pomaga w przejściu procedury.

Strzelnica tylko dla dorosłych?

Kolejny mit to strzelnica tylko dla dorosłych. Strzelanie z dziećmi to bardzo popularna praktyka i wymaga jedynie obecności opiekuna. Większość strzelnic posiada własne regulaminy dotyczące współpracy z rodzinami, ale z reguły wystarczy prosty instruktaż, zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby najmłodsi mogli posługiwać się bronią. Strzelają już dzieci od 12-13 roku życia. Najmłodszych warto angażować w takie hobby, ponieważ szybkie utrwalenie prawidłowej techniki daje później dużą przewagę w dyscyplinie. Strzelnica przyjmuje mężczyzn, kobiety, dzieci, całe rodziny i nie wymaga nawet wcześniejszego przygotowania. Podstaw można nauczyć się już na pierwszym treningu z doświadczonym instruktorem.

Nie trzeba dopełniać żadnych dodatkowych formalności, żeby wyjść postrzelać

Warto pamiętać, że kontakt ze strzelnicą nie wymaga posiadania pozwolenia na broń. To procedura przeznaczona prawdziwym hobbystom, sportowcom, kolekcjonerom, myśliwym, pasjonatom rekonstrukcji wydarzeń historycznych. Strzelnice udostępniają duży arsenał każdemu zainteresowanemu od pistoletów po karabiny. Instruktor ocenia, czy dany zawodnik może wejść na tor i należy bezwzględnie przestrzegać procedur. To wystarczy do miłego spędzenia czasu na obiekcie.

Warto walczyć z mitami dotyczącymi strzelnic i broni

W Polsce z dostępem do broni sportowej nie jest wcale tak tragicznie na tle Unii Europejskiej, a Ustawa o Broni i Amunicji dokładnie wyjaśnia niezbędne procedury. Tanie strzelnice to coraz częściej miejsca rozrywki dla całej rodziny, uczące w pewnym stopniu kontroli stresu, koncentracji, posługiwania się bronią i to naprawdę w wielu odsłonach. Strzelanie z dziećmi warto uwzględnić w harmonogramie, bo to świetna zabawa i pozwala na pokonanie tabu dotyczącego broni. Przełamywanie mitów to podstawa rozwoju środowiska sportowego, ale też kolekcjonerskiego.

Pwiązane Artykuły

Wykonujesz makijaże permanentne? Zadbaj o dezynfekcję!

Magda

Praca w Holandii przed grudniowymi świętami. Jakie oferty są dostępne dla Polaków?

Magda

Najlepsze sklepy sportowe w Zakopanem? Znajdziesz je w galerii Krupówki 40

Magda