Lo♥ki.pl
zajecia sportowe

Nie daj się jesiennej chandrze – postaw na aktywność fizyczną!

Jesienna chandra to bardzo powszechny syndrom, który spowodowany jest przez skracające się dni, mniejszą liczbę godzin słonecznych oraz niskie temperatury. Objawia się głównie obniżeniem nastroju, sennością, nadmiernym zmęczeniem oraz spadkiem motywacji i chęci do wykonywania codziennych czynności; mimo że zwykle znika wraz z nastaniem wiosny czy lata, warto szukać naturalnych sposobów, które pomogą przetrwać ten ciężki czas.

Jesienna chandra – czy to powód do niepokoju?

Jesienna chandra nie stanowi poważnego schorzenia, a jej występowanie zwykle nie wymaga specjalistycznego leczenia. Może ona dotykać nawet 1/3 dorosłej populacji, przy czym u większości osób największe nasilenie objawów występuje na przełomie października i listopada. W momencie zauważenia u siebie symptomów jesiennej chandry warto przyjrzeć się im dokładniej: jak długo trwają, czy na pewno związane są ze zmieniającą się aurą i czy mają istotny wpływ na życie codzienne – niekiedy chandra może bowiem maskować inne problemy, takie jak depresja lub zaburzenia lękowe. Zwykle jednak wystarczy kilka drobnych zmian stylu życia, które pomagają naturalnie zwiększyć poziom energii i hormonów szczęścia. Jednym z nich jest aktywność fizyczna.

Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne

Ruch ma zbawienny wpływ na ludzkie ciało oraz psychikę. W trakcie aktywności fizycznej, szczególnie tej postrzeganej jako przyjemna, uwalniane są endorfiny oraz neuroprzekaźniki, odpowiadające między innymi za poprawę nastroju, uczucie euforii oraz satysfakcji oraz zmniejszenie występujących dolegliwości bólowych. Co istotne, uprawianie sportu wiąże się także z poprawą pamięci oraz zdolności do kojarzenia i logicznego myślenia, a zdaniem naukowców jest także istotną bronią w walce z wahaniami nastroju, natrętnymi myślami oraz zachowaniami autodestrukcyjnymi.

Ruch – naturalna broń w walce z chandrą

Aktywność fizyczna jest doskonałym remedium na wszystkie problemy wywołane przez jesienną chandrę. Ważne jest, aby wybrana dyscyplina była adekwatna do możliwości fizycznych, a przede wszystkim aby dawała radość i satysfakcję – osoby, które nie lubią biegać nie uzyskają pożądanego efektu poprzez codzienne zmuszanie się do dziesięciokilometrowej przebieżki.

Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z regularnymi ćwiczeniami, powinni na początek znaleźć znajdujący się w okolicy klub fitness, który oferuje nie tylko maszyny i przyrządy służące do treningów typu cardio, ale pozwala także wyciszyć się dzięki zajęciom typu joga czy pilates. Doskonałym rozwiązaniem jest wybranie klubu, w którym znajduje się basen i siłownia – pozwoli to na urozmaicenie codziennych ćwiczeń i wybranie aktywności, na którą akurat ma się ochotę. Tego typu ośrodki zapewniają nie tylko dużą ilość różnorodnego sprzętu, ale także profesjonalne wsparcie trenerów personalnych oraz dietetyków, którzy dobiorą zajęcia do wymagań i możliwości ćwiczącego.

Jesienna chandra może dopaść każdego i zwykle w pewnym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na szczęście, można z nią walczyć przy pomocy dobrze zbilansowanej diety, suplementacji witamin i minerałów oraz regularnej aktywności fizycznej, która odpędzi negatywne myśli, pomoże zniwelować zmęczenie i wspomoże regenerację ciała i umysłu.

Pwiązane Artykuły

Paintball – zabawa nie tylko dla mężczyzn!

Magda

Jak być zmotywowanym?

Magda

Marzysz o saunie w ogrodzie? Sprawdź, co wziąć pod uwagę podczas projektowania

Magda