Lo♥ki.pl
deskorolki

Przygotuj się do sezonu! Zapasowe części do deskorolki, czyli niezbędnik skate’a

Niskie temperatury, brzydka pogoda i smog nie zachęcają do wychodzenia z domu. Jeżeli akurat nie szalejecie na desce snowboardowej po zaśnieżonych stokach, wykorzystajcie ten czas na przygotowanie deskorolki do sezonu letniego. Bez względu na to, czy jeździcie wyczynowo, czy tylko rekreacyjnie, warto zrobić gruntowny przegląd sprzętu i zawczasu zaopatrzyć się w zapasowe części do deskorolki. Niech kiepska pogoda nie będzie wymówką, bo każdą z części do deskorolki można zamówić online. Jeżeli zabierzecie się za przegląd i konserwację już teraz, to wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca będziecie mogli ruszyć z deskorolką w teren, bez obaw, że sprzęt Was zawiedzie w najmniej oczekiwanym momencie.

Gruntowny przegląd układu jezdnego – nowe łożyska do deskorolki

Absolutną podstawą podczas konserwacji i zamawiania zapasowych części do deskorolki jest przegląd stanu łożysk. To naprawdę prosta sprawa. Wystarczy odwrócić deskorolkę i wprawić w ruch każde z kółek. Te, które zatrzymają się wcześniej lub zaczną wydawać nieprzyjemne dźwięki, najprawdopodobniej wymagają wymiany łożysk lub w najlepszym wypadku ich nasmarowania. Mała podpowiedź. Jeżeli eksploatujecie swoją deskorolkę dość intensywnie, zamówcie dwa zestawy nowych łożysk. Dzięki temu w razie awarii będziecie mogli je błyskawicznie wymienić.

Unikaj przykrych niespodzianek – zabezpiecz łożyska przed zatarciem

W przypadku gdy wszystkie kółka kręcą się z jednakową prędkością i nie wydają charakterystycznych dźwięków, które mogłyby świadczyć o zatarciu się łożysk, i tak warto zaopatrzyć się specjalne preparaty natłuszczające. Po kilkumiesięcznej przerwie, smar zabezpieczający łożyska, w odstawionej w kąt deskorolce, mógł wyschnąć. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, kupcie środki konserwujące łożyska i posmarujcie je profilaktycznie przed pierwszą trasą.

Zmiana stylu jazdy a dobór kółek do deskorolki

Jeśli planujecie w nowym sezonie przejść na wyższy level jazdy, pobić dotychczasowy rekord prędkości, zmienić rodzaj nawierzchni lub nauczyć się wykonywać deskorolkowe tricki, pamiętajcie o wymianie kółek na takie, które będą pasowały do Waszego stylu jazdy. Dobierzcie właściwą twardość oraz średnicę kółek, a potem podnoście swoje skille.

  • Kółka twarde – wybierzcie je, jeżeli chcecie jeździć szybko i po dobrze utwardzonym podłożu.
  • Kółka średniej twardości – pozwalają pewnie prowadzić deskę po różnych rodzajach nawierzchni i są dość ciche.
  • Kółka miękkie – idealne są dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z deskorolką lub jeżdżą wyłącznie rekreacyjne.

Nowe, niezużyte kółka do deskorolki to również gwarancja dobrej przyczepności do podłoża, a to z kolei przekłada się na mniejszą ilość wypadków i kontuzji.

Kontrola w trakcie jazdy to podstawa – przegląd trucków i kingpina

Konserwacja, a w razie konieczności wymiana trucków oraz kingpina to kolejny krok w przygotowaniu deski do nowego sezonu. Odpowiednio dokręcony lub poluzowany kingpin, odpowiada jednocześnie za sztywność deski i ostrość jej skrętów. Z kolei trucki to „układ sterowania” deskorolką. Jeśli zmieniliście rozmiar kółek w desce, dobierzcie też pasujące do nich trucki.

  • Trucki niskie  – będą idealne do deskorolek z małymi kółkami. Pozwolą wykonywać na niej akrobacje.
  • Trucki średnie – są kompatybilne z uniwersalnymi kółkami o średnicy 53–55 mm.
  • Trucki wysokie – zapewnią niezwykły komfort i zwrotność jazdy na zaawansowanym poziomie. Pasują do kółek od 56 mm w górę.

Odpowiednie dobrane trucki do deskorolki, przełożą się na bezpieczeństwo jazdy. Pamiętajcie, aby szerokość ich osiek była taka sama jak szerokość waszej deski.

Trzymaj fason z nowym gripem

Dlaczego regularna wymiana gripu jest ważna? Świeży, niestarty grip na powierzchni deski pomaga utrzymać stabilną pozycję podczas jazdy. Na nowym gripie nasze buty nie będą się ślizgały, bo zapewni im doskonałą przyczepność. Nowym gripem nie tylko podniesiemy bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale też możemy wyrazić swoją osobowość. Grip można kupić jednokolorowy oraz z nadrukowanymi różnorodnymi wzorami i napisami. Oryginalny grip na desce potrafi wzbudzić niemałe zainteresowanie, nie tylko wśród skate’ów. Dodatkowo, każda wymiana gripu to okazja do odświeżenia wyglądu deski.

Dodatki dla zaawansowanych

Regularna wymiana i pielęgnacja łożysk, kółek, trucków i gripu to podstawa. To jednak nie wszystko. Z zapasowych części do deskorolki warto zaopatrzyć się również w gumki do tracków, które pozwalają na zmianę właściwości jezdnych. Z kolei podkładki, które umieszcza się pomiędzy truckiem a blatem deskorolki, mają za zadanie amortyzować uderzenia i stabilizować jazdę.

Dla wszystkich uzależnionych od adrenalinowego kopa, obowiązkowym dodatkiem do deski będzie wosk. Pomoże w zmniejszeniu tarcia nierównych powierzchni, po których ślizgamy się deską, w trakcie wykonywania różnorodnych tricków.

Kiedy mamy już „odpicowaną” deskorolkę, gotową na nadchodzący sezon, pozostaje tylko poszukać nowych ciekawych miejscówek do jazdy i czekać na odpowiednią pogodę.

Pwiązane Artykuły

Koronawirus po angielsku, czyli podstawowe słownictwo na czas pandemii

Magda

Czy mieszkanie w domku mobilnym cały rok jest możliwe?

Magda

Jak zmniejszyć stres?

Magda