Lo♥ki.pl
Zadluzenie firm z branzy budowlanej

Zadłużenie firm z branży budowlanej – jak nawiązać współpracę biznesową, żeby uniknąć problemów?

Jak wynika z raportu przygotowanego przez BIG InfoMonitor oraz BIK we współpracy z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa (PZPB), na koniec drugiego półrocza 2019 roku zadłużenie branży budowlanej przekroczyło 4,92 mld zł. Przedsiębiorstwa budowlane, które miały problem z terminowym regulowaniem zobowiązań, stanowiły 5.8 proc. wszystkich firm działających, zawieszonych oraz zamkniętych znajdujących się w KRS oraz CEiDG. Jak podaje PAP (powołując się na dane z KRD), stan zadłużenia branży budowlanej na kwiecień 2020 roku wynosi 1,2 mld, przy czym zadłużony największą kwotę (144 mln zł) jest sektor budownictwa drogowego.

Dlaczego firmy nie płacą zobowiązań w terminie?

Z badania przeprowadzonego przez Skaner MSP, wśród mikro, małych i średnich firm wynika, że niesolidni dłużnicy najczęściej kredytują się cudzym kosztem (ponad 50 proc.). W drugiej kolejności, stanowiący mniej niż 50 proc., to dłużnicy, którzy sami nie otrzymują swoich zobowiązań. Ostatnim czynnikiem jest złe zarządzanie firmą, przez które ok 25 proc. firm nie jest w stanie terminowo spłacać swoich zobowiązań.

Jak nawiązać owocną współpracę biznesową?

Należy zacząć od ustalenia potrzeb naszej firmy i oferty oraz celu współpracy. Warto nadmienić, że ukierunkowanie na ściśle określony cel, sposób i zasady współpracy, a następnie sukcesywne realizowanie go, jest solidnym sposobem na bezproblemową kooperację. Tego samego należy oczekiwać także od potencjalnego kontrahenta.

Przed podjęciem decyzji o współpracy z firmą, racjonalny przedsiębiorca powinien skorzystać z narzędzi dostępnych na rynku, jakich dostarczają mu różne agencje. Jednym z nich jest wywiad gospodarczy, przeprowadzany głównie przez wyspecjalizowane firmy windykacyjne.

Na podstawie danych z wywiadu, które udostępnia firma windykacyjna, kierownicy firmy mogą podjąć optymalne, bardziej trafne decyzje gospodarcze. Umożliwi to zdobycie przewagi konkurencyjnej oraz zmniejszenie ryzyka nietrafionej współpracy gospodarczej. Wywiad gospodarczy pomaga także w planowaniu i formułowaniu strategii przedsiębiorstwa. Przeanalizowanie kondycji firmy, z którą zamierzamy podjąć współpracę, pomoże nam upewnić się o jej uczciwości oraz wypłacalności, dzięki czemu unikniemy konsekwencji wynikłych z podjęcia decyzji o nawiązaniu relacji z niewłaściwym partnerem biznesowym.

Podsumowując, podjęcie decyzji o współpracy jest momentem krytycznym dla firmy. To od powodzenia tych działań zależy nasza pozycja na rynku i potencjalny zarobek. Dostępne metody sprawdzenia naszego przyszłego kontrahenta są dobrym rozwiązaniem, z którego powinien korzystać każdy świadomy przedsiębiorca. Jak wskazują dostępne dane, na rynku sektora budowlanego problemy z zadłużeniem dotykają jego stosunkowo niewielkiej części. Pomimo racjonalny przedsiębiorca powinien stale analizować rynek oraz swoich obecny i przyszłych kontrahentów.

Pwiązane Artykuły

Czy mieszkanie w domku mobilnym cały rok jest możliwe?

Magda

Najpopularniejsze noworoczne postanowienia Polaków. Na co naprawdę warto postawić?

Magda

Obrączka ślubna z tytanu? Dlaczego nie!

Magda