Lo♥ki.pl
kosmetyki vege

Kosmetyki wegańskie – dlaczego ich popularność wciąż wzrasta?

Kosmetyki naturalne zyskują coraz większą popularność, a dużą ich część stanowią produkty oznaczane jako wegańskie. Weganizm współcześnie definiuje już nie tylko dietę, ale również styl życia, do którego wliczają się także stosowane kosmetyki. Opierając swoją codzienną pielęgnację na produktach wegańskich, można w realny sposób przyczyniać się do poprawy dobrostanu zwierząt.

Kosmetyki wegańskie – czym są?

Rosnąca popularność weganizmu przyczynia się do coraz częstszego sięgania po kosmetyki przyjazne zwierzętom. Kosmetyki wegańskie to produkty, które są całkowicie pozbawione składników pochodzenia zwierzęcego lub odzwierzęcego. Na żadnym etapie produkcji nie są również testowane na zwierzętach.

Produkty wegańskie zazwyczaj posiadają również naturalne składy oraz są pozbawione składników modyfikowanych genetycznie. Producenci kosmetyków wegańskich deklarują, że przy ich produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę.

Produkty niezawierające w sobie składników pochodzenia zwierzęcego zazwyczaj mają mniejszą skłonność do wywoływania podrażnień i różnego rodzaju uczuleń. Składają się głównie z naturalnych ekstraktów roślinnych, cechujących się prozdrowotnymi właściwościami.

Wegański kosmetyki – dla kogo?

Produkty oznaczane jako wegańskie nie są przeznaczone jedynie dla wegan i wegetarian. Coraz częściej sięgają po nie konsumenci, którzy są świadomi składów i chętniej korzystają z produktów naturalnych.

Kosmetyki z kategorii wegańskiej są chętnie stosowane przez osoby, którym zależy na ograniczeniu cierpienia zwierząt, zmniejszeniu zanieczyszczeń środowiska i produkcji gazów cieplarnianych. Często wybierane są również przez konsumentów uczulonych lub nadwrażliwych na składniki odzwierzęce.

Jakie warunki musi spełnić produkt kosmetyczny, by był uznany za wegański?

Kosmetyki uznawane za wegańskie często są odpowiednio oznaczane znaczkiem „Vegan”, „Crueltyfree” lub „V”. Oznakowanie jest dedykowane dla produktów, których skład oraz warunki produkcji zostały przebadane i spełniają wymogi produktu odpowiedniego dla wegan i wegetarian. Należy pamiętać, że przy wyborze kosmetyków wegańskich nie należy kierować się jedynie odpowiednim oznaczeniem, a głównie analizą składu. Duża część producentów kosmetyków naturalnych nie oznacza produktu jako wegańskiego, mimo tego, że skład odpowiada tej idei.

Istnieją dwa podstawowe warunki, jakie musi spełniać produkt kosmetyczny, by został uznany za wegański:

– Musi być całkowicie wolny od składników pochodzenia zwierzęcego oraz odzwierzęcego,

– Na żadnym etapie produkcji nie może być testowany na zwierzętach.

Jakie składy mają wegańskie kosmetyki? 

Składniki zawarte w wegańskim kosmetykach opierają się przede wszystkim na wykluczeniu wszelkich surowców odzwierzęcych, takich jak surowce mleczne, jajka oraz barwniki, tłuszcze i aromaty zwierzęce.

Kosmetyki wegańskie zwykle składają się z naturalnych aromatów, różnego rodzaju ekstraktów warzywnych, ziołowych i owocowych oraz z olejków eterycznych. Wiele produktów kosmetycznych duży nacisk kładzie na naturalność i zgodność z naturą, przez co składy kosmetyków wegańskich zwykle są odpowiednie dla ludzi nadwrażliwych na mocne detergenty, często używane w tradycyjnych kosmetykach.

 

Pwiązane Artykuły

Ekoskóra, czyli tkanina do zadań specjalnych

Magda

Jakie witaminy warto zażywać na co dzień?

Magda

Redukcja tkanki tłuszczowej – co zrobić, jeśli dieta i treningi nie pomagają?

Magda