Lo♥ki.pl
zwyrodnienie stawu biodrowego

Jakie objawy daje choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego?

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego czyli tzw. koksartoza jest jedną z najczęstszych i najpoważniejszych przyczyn bólu biodra. Bardzo często jedynym rozwiązaniem jest operacja. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat tej dolegliwości oraz głównymi objawami.

Najczęstsze przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego

Zwyrodnienie stawu biodrowego zwykle daje pierwsze objawy po 40 roku życia. Z czasem dolegliwości nasilają się coraz bardziej, dlatego bardzo ważną kwestią jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Głównym objawem tej dolegliwości jest ból, który odczuwa się przede wszystkim w pachwinie, w okolicy pośladków oraz bioder. Czasem ból promieniuje także do kolan. Kolejnym znaczącym objawem jest sztywność oraz uporczywe ograniczenia dotyczące zakresu ruchu. Warto zaznaczyć, że wiele objawów jest szczególnie nasilonych rano. Często zdarza się także charakterystyczne pochylanie do przodu podczas chodzenia oraz charakterystyczne strzykanie i przeskakiwanie. Mięśnie po stronie zwyrodnienia są także znacznie osłabione.

Co może być przyczyną zwyrodnienia stawu biodrowego?

Można wyróżnić kilka najczęstszych przyczyn, które wywołują zwyrodnienie stawu biodrowego. W trakcie chodzenia w kości powstają małe uszkodzenia, które są na bieżąco naprawiane przez organizm. Niestety z czasem regeneracja znacznie się zmniejsza i powstałe uszkodzenia zamiast się zmniejszać narastają. Kiedy ochronna chrząstka się znacząco zużyje, powierzchnia głowy oraz panewka będą o siebie trzeć w czasie chodzenia co spowoduje niemały ból i sztywność. Czasem obok stawu mogą się także pojawić charakterystyczne narośle.

Warto zaznaczyć, że zmiany zwyrodnieniowe postępują szybciej jeśli u danej osoby wystąpią wrodzone wady stawu. Bardzo często z takim problemem borykają się osoby posiadające kończyny o nierównych długościach lub borykające się ze skrzywieniami kręgosłupa. Wpływ mogą mieć także różne urazy, a także otyłość (stawy mogą udźwignąć określone obciążenie).

W celu postawienia odpowiedniej diagnozy zwykle wystarczy krótkie badanie lekarskie i wywiad. Czasem dodatkowo konieczne może być przeprowadzenie rezonansu magnetycznego lub kompletu badań laboratoryjnych.

Jak wspomniano wcześniej, jeżeli bez odpowiedniego leczenia choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego będzie postępowała. Można zastosować leczenie zachowawcze, które z pewnością przyniesie pewną ulgę i trochę spowolni rozwój zmian. Jednak, jeżeli sytuacja jest już zaawansowana, konieczne może się okazać leczenie operacyjne, które jest mało inwazyjne. Wciąż następuje rozwój technologii, dzięki czemu leczenie daje naprawdę skuteczne i w pełni trwałe skutki.

Pwiązane Artykuły

Dlaczego rodzice boją się korzystać z pomocy psychologa dziecięcego?

Magda

Leczenie kanałowe zębów – dlaczego warto zdecydować się na zabieg z mikroskopem?

Magda

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?

Magda