Lo♥ki.pl
opieka dla seniora

Kiedy zdecydować się na całodobową opiekę dla seniora?

Całodobowa opieka seniora jest niezwykle kosztowna. Niestety w wielu przypadkach jest ona konieczna. Seniorzy nie chcą obarczać członków rodziny swoimi problemami. Mając osobę starszą w rodzinie warto zachować czujność i obserwować, na ile samodzielny jest senior. Jeśli przeoczymy chorobę tj. otępienie starcze, może dojść do poważnych w skutkach wydarzeń. Decyzja, kiedy zdecydować się na całodobową opiekę seniora jest łatwiejsza, gdy senior cierpi na poważne choroby wymagające opieki medycznej.

Całodobowa opieka seniora – kiedy warto się na nią zdecydować

Całodobowa opieka seniora jest wskazana nie tylko w stosunku do osób starszych cierpiących na poważne choroby wymagające specjalistycznej opieki medycznej, ale również w przypadku osób, u których pojawiły się objawy demencji. Otępienie starcze to choroba, która może być niezauważana przez rodzinę przez wiele miesięcy – zwłaszcza, jeśli dzieci oraz wnuki żyją w osobnym gospodarstwie domowym.

Osoby starsze często zdają sobie sprawę z tego, że mają problemy z pamięcią – wstydzą się tego i bagatelizują problem. Tymczasem demencja znacznie utrudnia funkcjonowanie seniora w codziennym życiu. Nie jest on w stanie zaplanować sobie sensownie dnia, nie ma kontroli nam tym, ile pieniędzy oraz na co je wydaje oraz nie potrafi określić, co jest mu potrzebne do normlanego funkcjonowania. Senior z otępieniem starczym jest także łatwym celem dla oszustów.

Dlaczego tak ważna jest całodobowa opieka seniora z otępieniem starczym

Pomijając kwestie finansowe demencja może prowadzić do odwodnienia organizmu. Senior z otępieniem starczym nie zwraca bowiem uwagi na to, czy spożywa odpowiednią ilość płynów. Może dojść do zaburzeń odżywiania – brak apetytu lub nadmierny apetyt. Zaburzenia związane z orientacją w czasie wpływają na stan fizyczny osoby chorej na demencję, która nie śpi w nocy, a w dzień zaniedbuje obowiązki tj. zakupy, higiena osobista czy też regularne spożywanie posiłków. Pojawia się problem przyjmowania leków, o których senior zapomina. Chory na Alzheimera może ponadto stanowić zagrożenie dla siebie oraz dla innych np. zostawiając zapaloną świeczkę bez nadzoru czy też odkręcając gaz.

Jeśli zaobserwujemy, że osoba starsza (nasi rodzice lub dziadkowie) nie są w stanie samodzielnie prowadzić gospodarstwo domowe – nawet, gdy są sprawni fizycznie, powinniśmy rozważyć zatrudnienie opiekunki, która będzie pomagała seniorowi w ciągu dni. Opieka całodobowa nie może być wykonywana przez jedną osobę. Dlatego, jeśli zdecydujemy się na opiekunkę, będziemy musieli ją wspierać. Jest to niezwykle trudne – zwłaszcza, jeśli pracujemy na cały etat. W przypadku zaawansowanej demencji, gdzie senior potrzebuje opieki przez 24 godziny na dobę, warto rozważyć pobyt w domu seniora, gdzie pacjent będzie miał całodobową opiekę – włącznie z aktywizacją, która spowolnia rozwój choroby tj. demencja lub Alzheimer.

Całodobowa opieka nad ciężko chorym seniorem

W przypadku seniorów obłożnie chorych – zwłaszcza z ograniczoną mobilnością, gdzie pacjent wymaga pomocy w czynnościach tj. utrzymanie higieny, zmiana opatrunków, zmiana cewnika czy też sondy, powinniśmy zdecydować się na całodobową opiekę dla seniora w domu opieki (państwowym lub prywatnym). Domy opieki zatrudniają wykwalifikowany personel, który zajmie się seniorem zgodnie z jego schorzeniami oraz potrzebami. Osoby bez odpowiedniego wykształcenia nie posiadają odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności, aby opiekować się ciężko chorymi pacjentami.

Każdy z nas ma prawo do godnej starości. W obliczu ciężkiej choroby rodziców lub dziadków często trudno jest nam podjąć decyzję – tym bardziej, że seniorzy obawiają się zmian i najchętniej pozostaliby w otoczeniu, które znają. Widząc, że konieczna jest całodobowa opieka seniora, powinniśmy uświadomić seniora, że wymaga on specjalistycznej opieki, której nie jesteśmy w stanie zapewnić mu w domu.

Pwiązane Artykuły

Jak być zmotywowanym?

Magda

Leczenie bólu stawów i kręgosłupa oraz nerwobólów, czyli terapia manualna w roli głównej

Magda

Jak chronić swojego iPhone’a zimą?

Magda