Lo♥ki.pl
Nietrzymanie moczu po porodzie

O tym rzadko się mówi. Nietrzymanie moczu – najczęstszy problem po urodzeniu dziecka

Nietrzymanie moczu po porodzie jest jedną z najczęstszych dolegliwości, które pojawiają się po przyjściu na świat potomka. Jest to dość wstydliwy problem, wiele młodych mam nie wie, jak sobie z nim poradzić. A często wystarczą tylko odpowiednie ćwiczenia.

Kobiety, zachodząc w ciąże, często mają mylny obraz nadchodzących miesięcy oraz tego, jak będą się czuły po przyjściu na świat potomka. O problemach i dolegliwościach rzadko się mówi, a wiele kobiet wstydzi się do nich przyznać nawet swoim przyjaciółkom. Dlatego wiele pań jest zaskoczonych, gdy pojawiają się bóle kręgosłupa czy nietrzymanie moczu po porodzie.

Nietrzymanie moczu po porodzie – przyczyny

Nietrzymanie moczu po porodzie zazwyczaj pojawia się w przypadku kichnięcia, zaśmiania się czy dźwignięcia czegoś ciężkiego. Wystarczy chwila, by bielizna stała się wilgotna. Jest to niekomfortowe i bardzo krępujące. Szczególnie że dochodzi do tego charakterystyczna i nieprzyjemna woń. Dlaczego tak się dzieje? Otóż podczas ciąży i porodu bardzo często osłabiają się mięśnie dna miednicy, czyli mięśnie Kegla. Odpowiadają one za podtrzymywanie narządów. Organizm kobiety w stanie błogosławionym jest bardzo obciążony – przybywa kilogramów, powiększa się macica, a maleństwo noszone pod sercem często daje dodatkowo kopniaki właśnie w pęcherz.

Po porodzie dochodzi do zwiotczenia oraz rozluźnienia mięśni Kegla i więzadeł, które mają za zadanie podtrzymywać m.in. mięsień łonowo-guziczny, który odpowiada za zamknięcie cewki moczowej. Gdy mięsień ten wiotczeje, dochodzi do krępującego popuszczania moczu. Ciekawostką jest fakt, iż nietrzymanie moczu po porodzie częściej dotyka kobiety, które w trakcie ciąży miały zaparcia i urodziły duże dzieci (powyżej 4 kg).

Co robić, gdy po urodzeniu dziecka popuszczamy mocz?

Gdy pojawia się wstydliwy problem, czyli nietrzymanie moczu po porodzie, i nie mija podczas połogu – koniecznie należy zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego. Specjalista na podstawie przeprowadzonego wywiadu będzie w stanie podjąć odpowiednie leczenie. Często wystarczą regularne ćwiczenia mięśni Kegla. Polegają one na zaciskaniu krocza i rozluźnianiu go (i tak przez kilka minut). Takie ćwiczenia są bardzo proste, ale zarazem bardzo skuteczne, a do tego można je wykonywać w dowolnym momencie i w dowolnej pozycji.  Dopiero gdy ćwiczenia okażą się nieskuteczne i nie pomoże leczenie farmakologiczne – lekarz może podjąć decyzję o zabiegu.

Jak ukryć nietrzymanie moczu?

Czy da się ukryć nietrzymanie moczu po porodzie? Oczywiście. Obecnie na rynku jest wiele dobrej jakości produktów – podpasek oraz wkładek, które zagwarantują kobiecie uczucie suchości i świeżości przez wiele godzin. Niektóre produkty, np. TENA, mają unikalne technologie, które dodatkowo skutecznie maskują zapach, ale co ważne – nie są perfumowane. Okolice intymne po porodzie są szczególnie wrażliwe i delikatne, dlatego należy zrezygnować z wkładek lub podpasek, które zawierają substancje zapachowe, bowiem mogą uczulać. Najlepsze będą te z oddychających, wysokiej jakości miękkich tworzyw. Dzięki nim kobieta może normalnie funkcjonować i nie musi się obawiać mokrych plam na bieliźnie i nieprzyjemnego zapachu moczu.

Pwiązane Artykuły

Kiedy zdecydować się na całodobową opiekę dla seniora?

Magda

Jakie natężenie hałasu może wywołać problemy ze słuchem?

Magda

Jakie witaminy warto zażywać na co dzień?

Magda