Lo♥ki.pl
Nietrzymanie moczu po porodzie

O tym rzadko się mówi. Nietrzymanie moczu – najczęstszy problem po urodzeniu dziecka

Nietrzymanie moczu po porodzie jest jedną z najczęstszych dolegliwości, które pojawiają się po przyjściu na świat potomka. Jest to dość wstydliwy problem, wiele młodych mam nie wie, jak sobie z nim poradzić. A często wystarczą tylko odpowiednie ćwiczenia.

Kobiety, zachodząc w ciąże, często mają mylny obraz nadchodzących miesięcy oraz tego, jak będą się czuły po przyjściu na świat potomka. O problemach i dolegliwościach rzadko się mówi, a wiele kobiet wstydzi się do nich przyznać nawet swoim przyjaciółkom. Dlatego wiele pań jest zaskoczonych, gdy pojawiają się bóle kręgosłupa czy nietrzymanie moczu po porodzie.

Nietrzymanie moczu po porodzie – przyczyny

Nietrzymanie moczu po porodzie zazwyczaj pojawia się w przypadku kichnięcia, zaśmiania się czy dźwignięcia czegoś ciężkiego. Wystarczy chwila, by bielizna stała się wilgotna. Jest to niekomfortowe i bardzo krępujące. Szczególnie że dochodzi do tego charakterystyczna i nieprzyjemna woń. Dlaczego tak się dzieje? Otóż podczas ciąży i porodu bardzo często osłabiają się mięśnie dna miednicy, czyli mięśnie Kegla. Odpowiadają one za podtrzymywanie narządów. Organizm kobiety w stanie błogosławionym jest bardzo obciążony – przybywa kilogramów, powiększa się macica, a maleństwo noszone pod sercem często daje dodatkowo kopniaki właśnie w pęcherz.

Po porodzie dochodzi do zwiotczenia oraz rozluźnienia mięśni Kegla i więzadeł, które mają za zadanie podtrzymywać m.in. mięsień łonowo-guziczny, który odpowiada za zamknięcie cewki moczowej. Gdy mięsień ten wiotczeje, dochodzi do krępującego popuszczania moczu. Ciekawostką jest fakt, iż nietrzymanie moczu po porodzie częściej dotyka kobiety, które w trakcie ciąży miały zaparcia i urodziły duże dzieci (powyżej 4 kg).

Co robić, gdy po urodzeniu dziecka popuszczamy mocz?

Gdy pojawia się wstydliwy problem, czyli nietrzymanie moczu po porodzie, i nie mija podczas połogu – koniecznie należy zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego. Specjalista na podstawie przeprowadzonego wywiadu będzie w stanie podjąć odpowiednie leczenie. Często wystarczą regularne ćwiczenia mięśni Kegla. Polegają one na zaciskaniu krocza i rozluźnianiu go (i tak przez kilka minut). Takie ćwiczenia są bardzo proste, ale zarazem bardzo skuteczne, a do tego można je wykonywać w dowolnym momencie i w dowolnej pozycji.  Dopiero gdy ćwiczenia okażą się nieskuteczne i nie pomoże leczenie farmakologiczne – lekarz może podjąć decyzję o zabiegu.

Jak ukryć nietrzymanie moczu?

Czy da się ukryć nietrzymanie moczu po porodzie? Oczywiście. Obecnie na rynku jest wiele dobrej jakości produktów – podpasek oraz wkładek, które zagwarantują kobiecie uczucie suchości i świeżości przez wiele godzin. Niektóre produkty, np. TENA, mają unikalne technologie, które dodatkowo skutecznie maskują zapach, ale co ważne – nie są perfumowane. Okolice intymne po porodzie są szczególnie wrażliwe i delikatne, dlatego należy zrezygnować z wkładek lub podpasek, które zawierają substancje zapachowe, bowiem mogą uczulać. Najlepsze będą te z oddychających, wysokiej jakości miękkich tworzyw. Dzięki nim kobieta może normalnie funkcjonować i nie musi się obawiać mokrych plam na bieliźnie i nieprzyjemnego zapachu moczu.

Pwiązane Artykuły

Najlepsze systemy implantologiczne – jakie implanty wybrać?

Magda

Dlaczego rodzice boją się korzystać z pomocy psychologa dziecięcego?

Magda

Jakie natężenie hałasu może wywołać problemy ze słuchem?

Magda