Lo♥ki.pl
Poznaj zalecenia po wszczepieniu implantów stomatologicznych

Poznaj zalecenia po wszczepieniu implantów stomatologicznych

Implanty zębowe to jedna z najpopularniejszych metod uzupełniania braków uzębienia. Sam zabieg to jedno, a proces gojenia i związana z nim dyscyplina pacjenta to drugie. Niestety osoby, które mają wszczepiony implant, bardzo często nie słuchają zaleceń lekarza, w związku z czym gojenie rany przebiega dłużej, a często nawet powstają stany zapalne, które są bardzo niepożądanym zjawiskiem.

Poznaj zalecenia po wszczepieniu implantów stomatologicznych, aby uniknąć bólu i ewentualnych poprawek!

Czym jest wszczepianie implantu zębowego?

Implant składa się z dwóch elementów – ze śruby implantu, która wkręcana jest w kość pacjenta i z nią się integruje oraz z łącznika łączącego implant z częścią naddziąsłową na którym możemy wykonać  koronę zęba.  Na samym początku pacjent oczywiście musi przejść etap kwalifikacyjny do zabiegu, czyli ocenę stanu miejscowego ( ilość i jakość dziąsła ,  kości , stan sąsiadujących zębów etc.) oraz ocenę ogólnego stanu zdrowia. Niektóre choroby ogólne oraz sytuacja w jamie ustnej pacjenta  uniemożliwiają wykonanie implantacji, przez co pacjent musi szukać innych rozwiązań protetycznych braków zębowych.

Zalecenia po wszczepieniu implantów stomatologicznych

Stomatolog informuje swojego pacjenta o konsekwencjach chirurgicznych zabiegu oraz o ew. możliwych powikłaniach, które mogą powstać w przypadku braku trzymania się zaleceń lekarza. Każdy pacjent powinien po zabiegu otrzymać specjalny formularz pozabiegowy na którym wszystkie zalecenia będą szczegółowo opisane i wyjaśnione. Wszczepianie implantu stomatologicznego to zabieg chirurgiczny, który wymaga ogromnej precyzji i wiedzy lekarza. Oto zalecenia, jakich należy przestrzegać, po wszczepieniu implantu stomatologicznego.

Stosowanie środków przeciwbólowych , przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych oraz antybiotyków

Po samym zabiegu , jak każdym chirurgicznym,  może pojawić się ból, który można uśmierzyć lekami p-bólowymi . Dobrane składem i stężeniem  przez lekarza dla pacjenta  są one bezpieczne i można je stosować beż żadnych obaw. Przy dużych- rozległych zabiegach implantologicznych często zlecane są także leki p-obrzękowe  i p-zapalne . Lekarz ustala ich dawkowanie i sposób użycia ( niektóre w formie sprayu czy żelu są stosowane bezpośrednio na ranę i szwy dlatego wymagają szczegółowego poinstruowania pacjenta przez lekarza jak ma postępować w okresie gojenia z obszarem pozabiegowym ) Dodatkowo ważna jest również antybiotykoterapia. W przypadku nieprzyjęcia zalecanych dawek antybiotyku może dojść do szeregu niekorzystnych konsekwencji np. stanu zapalnego utrudniającego integrację implantu. W żadnym wypadku nie powinno się również na własną rękę zwiększać dawek środków lub łączyć ich niewłaściwe z innymi lekami czy preparatami ( także z alkoholem)

Unikanie spożywania  twardych i gorących pokarmów

Ciepło sprawia, że ciśnienie krwi wzrasta i może dojść do krwawienia, które bywa problematyczne i trudne do zatrzymania. Dodatkowo ciepło wyzwala ból i  tendencje obrzękowe. Dlatego przez pierwsze dni po zabiegu dieta musi być zimna ( ew. w temperaturze pokojowej) i pacjent w pierwszej dobie stosuje okłady z lodu .  Obszar pozabiegowy powinien być chroniony przed działaniem twardych kęsów pokarmowych przez ok. 14 dni czyli do czasu zdjęcia szwów.  Warto więc stosować dietę, która będzie   półpłynna. Dzięki temu rana będzie goić się właściwie bez konsekwencji np. zerwania szwów, krwawienia etc.

Płukanie lub używanie sprayu w obrębie  jamy ustnej

Na rynku dostępnych jest wiele płukanek lub preparatów w formie sprayu ,które zabijają bakterie i grzyby oraz sprawiają, że rana może zagoić się szybciej. Jest to szczególnie ważne uwzględniając fakt ,iż nie myjemy obszaru pozabiegowego szczotką przez okres do zdjęcia szwów -dlatego działanie antyseptyczne preparatów odgrywa ważną rolę.

Zmniejszona mimika twarzy

Zabieg wymaga od pacjenta również zmniejszenia mimiki twarzy. Nie należy wdawać się w długotrwałe konwersacje, szeroko się uśmiechać, ani szeroko otwierać jamę ustną. Mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia lub nawet rozerwania szwów. Należy więc być nieco bardziej powściągliwym.

Unikanie sauny, basenów oraz słońca i wysiłku fizycznego

Wysoka temperatura nie działa korzystnie na pacjenta po zabiegu. Wzrasta wtedy ryzyko krwotoku i zasłabnięcia, dlatego warto unikać miejsc, takich jak sauna, basen, czy opalanie na słońcu. Warto także powstrzymać się od wysiłku fizycznego.

Inspirowane: Triodent.com.pl – stomatologia Warszawa

Pwiązane Artykuły

Suchość pochwy – krem czy globulki?

Magda

Oczar wirginijski i jego właściwości lecznicze

Magda

Kosmetyki wegańskie – dlaczego ich popularność wciąż wzrasta?

Magda