Lo♥ki.pl
sposoby na suchosc pochwy

Suchość pochwy – krem czy globulki?

Suchość pochwy stanowi popularny problem wśród kobiet w ciąży czy w trakcie okresu menopauzy. Leczenie przykrej dolegliwości powinno odbywać się przy użyciu dedykowanych preparatów medycznych. Kobieta może zdecydować się na stosowanie kremów, żeli, a także globulek przeznaczonych do zwiększania nawilżania okolic intymnych. Jaki rodzaj leku na suchość pochwy wybrać? W tym poradniku zostały przedstawione zalety każdego rozwiązania.

Skąd bierze się suchość pochwy?

Przyczyn występowania suchości pochwy jest dość sporo. Tego typu dolegliwości najczęściej wynikają ze zbyt niskiego poziomu estrogenów, które występują w trakcie klimakterium, po menopauzie, a także w pierwszym trymestrze ciąży czy też chwilę przed miesiączką.

Suchość pochwy bywa również związana z infekcją grzybiczą, zażywaniem niektórych leków, długotrwałą antybiotykoterapią czy też paleniem papierosów. Wystąpienie pieczenia i swędzenia pochwy może być także odpowiedzią organizmu na nieprawidłową higienę okolic intymnych. Na szczęście, problem tego typu można dość łatwo rozwiązać, stosując dedykowane preparaty na suchość pochwy.

Dla kogo globulki na suchą pochwę?

Jednym z najczęściej stosowanych preparatów przepisywanych przez lekarzy ginekologów są globulki na suchość pochwy. Tego typu preparaty stosuje się doraźnie celem zapewnienia odpowiedniego nawilżenia pochwy poprzez zneutralizowanie pH flory bakteryjnej w tym obszarze. Z tego powodu to rozwiązanie jest często stosowane u kobiet w okresie menopauzalnym.

Globulki dopochwowe szybko niwelują ból i zabezpieczają ścianki pochwy przed otarciami. W składzie takich produktów znajdują się substancje o silnym działaniu nawilżającym, takie jak kwas mlekowy czy kwas hialuronowy. Terapia globulkami na suchość pochwy trwa zazwyczaj około tygodnia.

Jak działa krem na suchość pochwy?

Popularnymi preparatami na pieczenie i swędzenie okolic intymnych są również kremy na suchość pochwy. Tego typu produkty nie zawierają hormonów, a ich aplikacja powinna odbywać się kilka razy w tygodniu. Żele na suchość okolic intymnych są dość wygodne w stosowaniu, bez względu na miejsce i okoliczności.

Warto mieć na względzie, że podczas kuracji może pojawić się mętna wydzielina z pochwy, która powstaje w wyniku jej oczyszczania. Krem na suchość pochwy nie powinien być też stosowany bezpośrednio przed stosunkiem, ponieważ nie zapewnia poślizgu.

Co jest lepsze – krem czy globulki?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Bez względu na to czy pacjentka będzie stosować globulki czy krem, stosując preparat w sposób prawidłowy może spodziewać się podobnych efektów kuracji. Wybierając rodzaj leku warto więc przede wszystkim wziąć pod uwagę osobiste preferencje.

W tym miejscu warto też zaznaczyć, że do suchości pochwy nie należy stosować lubrykantów erotycznych. Zawarte w nich dodatki w postaci silikonu czy gliceryny mogą być trudne do zmycia, zaś pozostawione w zakamarkach warg sromowych mogą powodować infekcje i stany zapalne sromu oraz dróg moczowych. Dużo bezpieczniejszym dla zdrowia rozwiązaniem jest więc korzystanie z dedykowanych preparatów na suchość pochwy, przepisanych przez ginekologa.

Pwiązane Artykuły

Życie z aparatem słuchowym – kilka wskazówek, które ułatwią funkcjonowanie

Magda

Maski przeciwpyłowe – kiedy ich używać?

Magda

Epilacja laserowa – trwałość i wygoda

Magda