Lo♥ki.pl
Usuwanie pajączków na nogach – metody

Usuwanie pajączków na nogach – metody

Gdy trwa sezon na krótkie sukienki, przymus pięknych, opalonych i estetycznych nóg jest nieubłagany. Niestety urodzie damskich nóg od zawsze zagrażają dwa niechciane, a nabyte schorzenia: cellulitis i pajączki. Nogi usiane widocznymi żyłkami sprawiają, że kobieta rezygnuje z noszenia sukienek czy spódnic. Wstydzi się pojawiać na plaży i uczestniczyć w zajęciach na basenie. Pajączki na nogach obniżają samoocenę i wprowadzają niechciane ograniczenia.

Pajączki na nogach, co to jest?

Pajączki na nogach, w języku medycyny nazywane teleangiektazjami, powstają w efekcie rozszerzania się najdrobniejszych naczyń krwionośnych zlokalizowanych tuż pod skórą. Są koloru czerwonego – jeśli zasilane są przez tętniczki lub koloru niebieskiego – gdy zasilane są przez naczynia żylne. To efekt zaburzenia krążenia krwi w skórze i tuż pod skórą.

Przyczyny powstawania pajączków

Usuwanie poszerzeń naczyń w obszarach ciała powyżej pasa, czyli na twarzy, rękach, czy tułowiu, może odbywać się wyłącznie na podstawie badania przedmiotowego (oglądania, dotykania itp.) i wywiadu. Jednak, aby w poddać się zabiegowi usuwania pajączków na nogach, trzeba poznać hemodymamiczną przyczynę ich powstawania. Oznacza to, że należy odnaleźć miejsce, które zasila pajączki, czyli niewydolne żyły, w których krew cofając się wypełnia pajączki. Czasami są to naczynia głębiej położone, których nie widać pod skórą, czasami są to widoczne żylaki, a czasami tzw. żyły siateczkowate. Określenie takiej przyczyny odbywa się w badaniu USG-Doppler. Badanie takie, wykonane tylko z powodów nieestetycznie wyglądających pajączków na nogach,  może ujawnić dużo poważniejszy problem natury zdrowotnej – przewlekłą niewydolność żylną.

Pojawieniu się pajączków na nogach sprzyja także kruchość naczyń włosowatych. Przyczyną mogą też być problemy hormonalne osłabiające ścianki naczynek i obniżające ich zdolność do kurczenia się i rozciągania – naturalnych zjawisk fizjologicznych. Problemy z pajączkami na nogach dotykają zarówno osoby starsze, jak i kobiety w młodym wieku czy kobiety w ciąży.

Na tworzenie się pajączków na nogach narażone są szczególnie kobiety w ciąży, która powoduje burzę hormonalną w organizmie i wskutek intensywnego krążenia krwi konieczne jest znaczne powiększanie się żył. Innymi przyczynami powstawania pajączków są: nadwaga, siedzący tryb życia, brak ruchu, ekspozycja na słońce i wiek.

Usuwanie pajączków na nogach

Obecność pajączków na nogach to dla pacjentów, szczególnie kobiet, głównie problem estetyczny. Ale, jak wspomnieliśmy wcześniej, poszerzone, szpecące nogi naczynka mogą być manifestacją problemów medycznych dlatego zawsze wymagają diagnostyki. W takich przypadkach usuwanie pajączków musi być poprzedzone likwidacją niewydolności w żyłach zasilających pajączki. Bywa tak, że po takich zabiegach niektóre teleangiektazje zanikają samoistnie. Jeśli tak się nie stanie pacjentom proponuje się zabiegi poprawiające urodę nóg.

Usuwanie pajączków na nogach to zabieg łatwy do przeprowadzenia, niewymagający specjalnego przygotowania i po nim hospitalizacji. Wykonuje się go w gabinetach flebologicznych czy gabinetach medycyny estetycznej. Istnieje kilka metod realizacji tego zabiegu. Wybór odpowiedniej zależy od ilości pajączków występujących pojedynczo czy tworzących gęstą i intensywną siateczkę. Ważne też są umiejętności lekarza i jego doświadczenie.

Najczęściej stosowaną metodą usuwania pajączków na nogach jest skleroterapia kompresyjna polegająca na aplikacji płynnych preparatów powodujących zarastanie naczynek. Gdy naczynka leżą tuż pod skórą i są niewielkie, wystarcza zwykle jedna wizyta u lekarza, czasem niezbędnych jest ich kilka. Zaletą tej metody jest to, że płyn podany w naczynie pod wpływem ciśnienia z tłoka strzykawki penetruje cały obszar, a nie tylko miejsce iniekcji. Zamykana jest cała sieć pajączków.

Pajączki na nogach zamyka się też laserem przezskórnym, którego światło zostaje pochłonięte przez czerwony barwnik krwi (hemoglobinę), niszcząc od środka ścianki naczynek. W miarę upływu czasu naczynka zostaną wchłonięte przez sąsiednie tkanki. Laser znajduje szczególnie zastosowanie w likwidacji naczynek koloru czerwonego. Należy pamiętać, że leser, w odróżnieniu od skleroterapii, działa punktowo, dlatego wymaga często wielu powtórzeń dla zamknięcia całego obszaru.

Zabieg termoablacji z użyciem generatora prądu o częstotliwości fali radiowej, podobnie jak laser, punktowo niszczy rozszerzone naczynka. Za pomocą elektrody igłowej naczynia poddane są działaniu wysokiej temperatury, co powoduje ich koagulację prowadzącą do obkurczenia, a następnie zwłóknienia i zanikania poszerzeń.

Inspirowane: centrumflebologii.pl – zakrzepica żył głębokich

Pwiązane Artykuły

Produkty CBD – czy warto je stosować?

Magda

Jak dbać o skórę twarzy podczas zimowego szaleństwa na stoku?

Magda

Oczar wirginijski i jego właściwości lecznicze

Magda