Pierwsze dni z aparatem słuchowym to mieszanka różnych emocji. Oczywiście pojawia się wielka radość, ponieważ pacjent zaczyna coraz lepiej słyszeć i angażuje się w relacje społeczne, z drugiej strony wyrobienie sobie właściwych nawyków może trochę potrwać i być źródłem frustracji. Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, które ułatwią codzienne życie z aparatem słuchowym.

Codziennie przechowuj aparaty słuchowe w tym samym miejscu

Aby nie zapomnieć o noszeniu aparatu słuchowego, warto wyznaczyć miejsce, na przykład szufladę, w której będzie przechowywany w nocy. Możliwe, że najlepszym rozwiązaniem okaże się używanie do tego etui, które zwykle jest dołączone do zestawu. Dlaczego to takie ważne? Dzięki przechowywaniu aparatu słuchowego w jednym miejscu, pamiętamy o tym, by założyć urządzenie zaraz po przebudzenie.

Poza tym etui stanowi doskonałą ochronę dla czułego, elektronicznego aparatu słuchowego. Dzięki temu można trzymać urządzenia z dala od dzieci, które mogłyby wykorzystać je do zabawy. To również zabezpieczenie przez zwierzakami domowymi, które czując zapach właściciela, mogłyby zainteresować się urządzeniem i je uszkodzić.

Zadbaj o dobre nawyki

To jedna z najważniejszych wskazówek. Aparat słuchowy nie przyniesie żadnego pożytku, jeśli zapomnimy go założyć przed wyjściem z domu! Dlatego trzeba sobie nieco pomóc i pracować nad systematycznością. W tym celu warto zawsze zakładać i zdejmować aparat słuchowy w tym samym miejscu, jako element codziennej rutyny.

Wykorzystuj redukcję odgłosów otoczenia

Wiele nowoczesnych aparatów słuchowych pomaga zredukować odgłosy otoczenia i hałasy w tle. Dlaczego warto korzystać z tej funkcji? Chociaż aktywna redukcja szumów ma wpływ na szybkość zużycia akumulatorów, to wydatnie zwiększa komfort użytkowania aparatu i – ogólnie rzecz ujmując – komfort życia. Kiedy gorzej słyszymy, inne zmysły muszą nadrabiać te braki. Na przykład oczy wytężają się, żeby odczytać słowa rozmówcy z ruchu warg.

Dzięki używaniu wyciszania odgłosów otoczenia i hałasu, można odciążyć inne zmysły i lepiej interpretować komunikaty rozmówcy.

Otwarcie mów innym o swoim ubytku słuchu

Niektórzy użytkownicy aparatów słuchowych obawiają się do tego przyznać. Być może sądzą, że to postawi ich w niekorzystnym świetle albo negatywnie wpłynie na ich relacje z innymi ludźmi. Inni po prostu wstydzą się swojej przypadłości i boją społecznego odrzucenia. Jednak opowiadanie innym o swoim ubytku słuchu może bardzo pomóc. Dzielenie się doświadczeniami z codziennego użytkowania aparatu słuchowego może być wsparciem dla innych niedosłyszących.

Co więcej, nazwanie swojego problemu po imieniu i bez kompleksów, pomaga innym ludziom lepiej zrozumieć sytuację osoby chorej i wczuć się w jej położenie. Dzięki temu rozmówca uświadomi sobie, że musi mówić wyraźniej, być może nieco głośniej, a nawet przenieść się w spokojniejsze miejsce, żeby kontynuować rozmowę.

Chociaż pierwsze tygodnie z aparatem słuchowym mogą być frustrujące, to dzięki wykorzystaniu tych i innych porad, codzienność z tym urządzeniem stanie się o wiele łatwiejsza.