Lo♥ki.pl
relacje rodzinne - psycholog

Kariera zawodowa a relacje w rodzinie – jak dbać o to, co najważniejsze?

Praca zawodowa i rodzina, to dwa absorbujące światy, które współczesny człowiek musi ze sobą pogodzić. Systemy te stale ścierają się ze sobą w naszym życiu. Ważne jest, by świadomie podejść do zachowania pewnej równowagi między nimi. Bywa to trudne, ale jakiekolwiek zachwianie harmonii może mieć poważne konsekwencje.

Zmiany społeczne powodują konflikt

Zmiany socjodemograficzne, które zaszły ostatnimi laty w naszym społeczeństwie, przyczyniły się do wyostrzenia się konfliktu pomiędzy pracą a rodziną. Nigdy wcześniej nie był on aż tak wyraźny. Dotyczy kobiet, które z domu wyszły do pracy i muszą godzić opiekę nad ogniskiem domowym z własną karierą. Zmieniła się również sytuacja mężczyzn, którzy przestali być tylko w pracy, a zaczęli bardziej angażować się i otwierać na życie rodzinne. Skutkiem jest obecna sytuacja, w której zarówno kobiety, jak i mężczyźni, nie mogą do końca odnaleźć się w swoich nowych rolach społecznych.

Równowaga między pracą a życiem rodzinnym nie jest łatwa do utrzymania. Te dwie sfery wzajemnie na siebie oddziałują. Kiedy mamy problemy rodzinne, praca schodzi na dalszy plan i znacznie spada nasza efektywność. Natomiast problemy w pracy, powodują stres, najczęściej wyładowywany w domu, mniej czasu dla dzieci i partnera, nadgodziny i zamknięcie się na życie rodzinne. Niewątpliwie jednak większa część społeczeństwa jako większą wartość niż kariera. Jeśli zbudujemy w niej poczucie bezpieczeństwa, harmonię, zdrowe relacje, wzajemne zaufanie, poprawi to znacząco jakość życia oraz przyczyni się do większych sukcesów również na polu zawodowym. Natomiast coraz większa ekspansja pracy jako części naszego życia odbija się negatywnie na wielu jego płaszczyznach, w tym na rodzinie.

Jak zachować harmonię między karierą a rodziną?

Czas poświęcony rodzinie jest w tym przypadku niezwykle istotny. Nie da się zbudować trwałych więzi, bez poświęcania czasu. O ile doba nie może się rozciągnąć, tak można spróbować zmniejszyć liczbę obowiązków, które naraz bierzemy na swoje barki. Ograniczenie liczby nadgodzin wpłynie pozytywnie nie tylko na mniejsze zmęczenie pracownika, ale i w konsekwencji na lepsze relacje w rodzinie. Aby to osiągnąć, można spróbować efektywniej zarządzać swoim czasem w pracy, a kiedy to nie przynosi efektów, zwyczajnie zmniejszyć zakres swoich obowiązków. Przydaje się też umiejętność odmawiania, kiedy któryś ze współpracowników notorycznie obarcza nas swoimi obowiązkami. Jeśli po powrocie z pracy sprawdzamy od razu sprawdzamy e-mail, należy zastanowić się, czy nie wpadamy w pracoholizm.

Przy bardzo zapracowanych rodzicach, sprawdza się przygotowywanie planów dnia czy tygodnia, w których koniecznie uwzględnić należy czas spędzony wspólnie. Wystarczy kilka razy w tygodniu zaplanować popołudnie tylko dla rodziny. Ważne są też weekendy, które można wykorzystać na wspólne wyjazdy czy wycieczki. Podczas takich chwil, warto pokusić się o nawet wyłączenie telefonu służbowego. Ważne, aby taki czas spędzać efektywnie. Wieczory przed telewizorem nie są dobrym pomysłem, ponieważ nie zachęcają do rozmów i bezpośredniego kontaktu. Dobrym nawykiem jest jedzenie wspólnych posiłków, na przykład kolacji. To dobra okazja do opowiedzenia sobie nawzajem minionego dnia. Warto też rozmawiać ze sobą o wzajemnych oczekiwaniach, uczuciach, potrzebach i celach. Pomoże to kontrolować sytuację w rodzinie.

Gdzie szukać pomocy?

Kiedy jednak pojawia się przeczucie, że sytuacja powoli wymyka nam się spod kontroli, trzeba działać szybko. Zachwiane relacje rodzinne nie zawsze da się odbudować, szczególnie na własną rękę. Należy więc jak najszybciej zgłosić się po pomoc do specjalisty, który pomoże nam wrócić na właściwe tory. Poradnia psychologiczna to świetny pomysł. Zgłaszając się do niej, mamy zapewnioną profesjonalną pomoc specjalisty. Najwrażliwsze na zaburzenie harmonii i bezpieczeństwa są dzieci. Wiadomo, że rodzina jest dla nich podstawową jednostką społeczną, z której czerpią wzorce. Jest układem odniesienia, według którego są kształtowane. Wpływ sytuacji, w której rodzic pozostawia je same sobie, skupiając się głównie na pracy, jest trudny do oszacowania i może rzutować na całe dorosłe życie. Psycholog dziecięcy pomoże naszym pociechom odzyskać poczucie bezpieczeństwa i pozwoli na odbudowanie naderwanych więzi.

W życiu współczesnego społeczeństwa, niezwykle istotne jest pogodzenie konfliktu na linii praca – rodzina. Warto dbać o to, co ważne i świadomie dysponować swoim czasem i uwagą. Poradnia psychologiczna i psycholog dziecięcy, mogą pomóc zapracowanym rodzicom i ich dzieciom odnaleźć równowagę i poprawić jakość łączących ich więzi.

Pwiązane Artykuły

Metoda SI J. Ayres – założenia

Magda

Najciekawsze zdobienia tortów dziecięcych

Magda

Jak zasłonić okna w pokoju dziecięcym?

Magda