Lo♥ki.pl
śruba z łbem grzybkowym

Śruba z łbem grzybkowym- czym się charakteryzuje i do czego służy?

Działy ze śrubami w sklepach budowlanych ciągną się całymi alejkami. Śruby używane są w różnych działach przemysłu do wykonywania solidnych mocowań, które zapewnią trwałość konstrukcji. Dla osób, które pierwszy raz remontują czy urządzają mieszkania, wybór może przytłaczać. Warto zapoznać się więc z rodzajami śrub dostępnych na rynku. Jednym z rodzajów jest śruba z łbem grzybkowym. Ma ona wiele zastosowań w budownictwie dobrze więc wiedzieć jak i kiedy ją stosować.

Jak zbudowana jest śruba z łbem grzybkowym?

Śruba tego rodzaju wyróżnia się tym, że ma charakterystyczną konstrukcję łba – posiada tzw. podsadzenie. Podsadzenie wgłębia się w materiał, blokuje śrubę i umożliwia przykręcenie elementu. Śruba może być z łatwością zamontowana w drewnie. Zastosowanie takiej śruby zmniejsza ryzyko odkręcenia się. Poszczególne śruby tego rodzaju różnią się między sobą klasami twardości. Najczęściej wybierane są śruby klasy 4.8 i 8.8. Cechą wspólną wszystkich śrub z łbem grzybkowym jest gwint metryczny, który może być na całej długości lub tylko na fragmencie śruby.

Dodatkowo warto wiedzieć, że śruby tego typu różnią się między sobą zastosowaną powłoką. Mogą być bez powłoki, z ocynkiem ogniowym lub galwanicznym. Śruby w zależności od zastosowanej ochrony przed rdzą czyli powłoki mogą mieć inne przeznaczenie. Śruby tego typu muszą spełniać normy PN M-82406, DIN 603 oraz ISO 8677.

Zastosowanie śrub z łbem grzybkowym

Najczęściej wykorzystuje się je do mocowanie elementów konstrukcyjnych z drewna. Aby śruba dobrze spełniała swoje zadanie musi być umieszczona we wcześniej wywierconym otworze.

Częstym zastosowaniem tych śrub, jest wykorzystanie ich w budowie maszyn. Dobrze wiedzieć, że obok samej śruby przy łączeniach używa się także nakrętkę i podkładkę. Śruby z łbem grzybkowym znajdują zastosowanie w przemyśle meblarskim. Służą do montażu ławek, płotów, listew, drewnianych tablic czy drewnianych okuć.

Wybierając śruby grzybkowe trzeba zwrócić uwagę na materiał ich wykonania. Najlepsze będą te ze stali nierdzewnej. Śruby, w zależności od rodzaju mogą mieć różne stopień zabezpieczenia przed rdzewieniem. Warto wiedzieć, ze na cenę śruby będzie także długość łba grzybkowego, która może wynieść od kilku do kilkunastu minimetrów. Dodatkowo na cenę może wpływać jej wygląd. Na rynku są dostępne zwykłe srebrne śruby, ale także takie z ozdobnym np. czarnym łbem przeznaczone do produkcji mebli.

Podsumowując śruby tego typu wykorzystywane są wszędzie tam gdzie trzeba mocno i solidnie połączyć ze sobą elementy drewniane, a także przy budowie maszyn. Są to śruby, którym zdecydowanie można zaufać.

Pwiązane Artykuły

Czy opłaca się sprzedać nadwyżki magazynowe?

Magda

Co wyróżnia nowoczesne firmy transportowe?

Magda

Podstawowe wyposażenie cukierni – poradnik

Magda