Lo♥ki.pl
oswietlenie do jadalni

Jak wybrać oświetlenie do jadalni?

Umiejscowienie oświetlenia – kluczowy element każdej jadalni

Każdy z nas miał choć raz w życiu do czynienia z niewłaściwym oświetleniem w jadalni. Często było to spowodowane jego złym umiejscowieniem. Oślepiające światło rzucające nam całą swoją moc prosto w oczy nie należy do najprzyjemniejszych doznań. Warto skupić się na tym, aby lampa nad stół znajdowała się w przypadku żyrandoli bądź pojedynczych lamp w centrum nad stołem, oświetlając równomiernie cały blat. Jeśli zdecydujemy się natomiast na lampy wiszące, warto zadbać o przymocowanie ich na odpowiedniej wysokości. Dobrze wiemy, jakie to irytujące, kiedy lampa wisząca jest położona zbyt nisko, przez co daje zbyt mało rozproszone światło i nie oświetla całej powierzchni stołu.

Z kolei, jeśli nasz wybór padnie na kinkiet, warto pamiętać o tym, że powinien również zostać przymocowany na odpowiedniej wysokości. W przypadku kinkietów ważna jest również odległość między nimi. Najlepiej, jeśli będą one rozłożone równomiernie oraz symetrycznie, sprawiając tym samym, że natężenie oświetlenia w poszczególnych strefach stołu będzie takie samo. Jaka jest odpowiednia odległość? Według przyjętych norm najczęściej lampy umieszcza się na wysokości 50-60cm nad stołem w przypadku lamp o niewielkich gabarytach, jeśli natomiast lampa cechuje się dużym rozmiarem, warto jest umieścić ją na nieco wyższej wysokości około 75-90cm od powierzchni blatu.

Sama lampa to nie wszystko – dobór odpowiedniej żarówki

Kolejną ważną cechą dobrego oświetlenia jest dobór żarówki o odpowiedniej barwie oraz mocy. Jeśli zależy nam na tym, aby oświetlenie w jadalni było nastrojowe i relaksujące powinniśmy zdecydować się na żarówkę o barwie ciepłej lub neutralnej. W przypadku kiedy jadalnia jest miejscem, w którym czytamy książki, pracujemy bądź nasze dzieci odrabiają lekcję, warto zdecydować się na oświetlenie o zimnej barwie, które wspomaga koncentrację. Jeśli chodzi natomiast o moc żarówki, tu ważne jest, aby dobrać odpowiednią ilość lumenów w stosunku do wielkości pomieszczenia. Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy pomieszczenia powinno przypadać od 200 do 400 lumenów. W przypadku przeciętnej jadalni o powierzchni 12m2 powinniśmy więc liczyć od 2400 do 4800 lumenów.

Kształt lampy zależny od stołu

Inną rzeczą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, a wielokrotnie się o tej kwestii zapomina, jest dobór odpowiedniego kształtu lampy. W przypadku kiedy blat naszego stołu jest okrągły, warto zdecydować się na lampę w tym samym kształcie, aby rozpraszane światło dawało przyjemne oświetlenie. Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie lampy o okrągłym kształcie cieszą się ogromną popularnością. Kiedy stół posiada kanciaste krawędzie, należy dopasować pod jego kształt również kształt naszej lampy. Dobór odpowiedniego kształtu jest tak ważny, ponieważ sprawia on, że cały wystrój pomieszczenia ze sobą współgra.

Ponadczasowe żyrandole i designerskie kinkiety

Lampa wisząca to typ lampy, który bez wątpienia cieszy się największą popularnością. Kiedy standardowy design nas nie zadowala, możemy zdecydować się na żyrandol bądź kinkiet. Żyrandole są zdecydowanie ponadczasowe, są niezwykle eleganckie i komponują się z prawie każdym typem przestrzeni. Dekorują w piękny sposób, chociażby wnętrza w stylu glamour, które w ostatnim czasie są prawdziwym trendem. Warto wspomnieć, że kryształowe żyrandole nadają oświetleniu niezwykłego charakteru. Inną opcją, na którą w obecnym czasie decyduje się sporo osób są kinkiety. Ten typ oświetlenia rozprasza światło w taki sposób, że nie jest ono przytłaczające i nie męczy w taki sposób naszego wzroku jak lampy wiszące.

Pwiązane Artykuły

Programy ochrony środowiska, a zagospodarowanie przestrzenne

Magda

Jak ładnie urządzić dom?

Magda

Do czego przeznaczone są złączki PE?

Magda