Lo♥ki.pl
narząd słuchu człowieka

Jakie natężenie hałasu może wywołać problemy ze słuchem?

Zmysł słuchu jest niezbędny do odbierana bodźców dźwiękowych pochodzenia zewnętrznego. To dzięki niemu możemy uniknąć zagrożenia, jeśli odpowiednio wcześnie usłyszymy niepokojący nas odgłos. Niestety narząd słuchu człowieka w codziennym życiu staje się coraz bardziej narażony na wiele nieprzyjemnych dolegliwości, pojawiających się w wyniku niekorzystnego wpływu hałasu na słuch. W wyniku ekspozycji na dźwięki o wysokim natężeniu może dojść do akustycznego urazu słuchu.

Problemy ze słuchem – przyczyny

Wysoce szkodliwa jest zarówno długotrwała ekspozycja na dźwięki o wysokiej częstotliwości i niskiej częstotliwości. Problemy wynikające z wpływu hałasu na słuch mogą mieć charakter czasowy lub trwały. Ostry uraz akustyczny powstaje w wyniku wystawienia narządu słuchu człowieka na krótkotrwałe, ale wysokie dźwięki czyli te przekraczające 130 dB. Ich przykładami są bliskie eksplozje, wybuchy, wystrzały petard lub broni, które mogą doprowadzić nawet do pęknięcia błony bębenkowej.

Najczęściej spotykanym rodzajem powstających uszkodzeń jest przewlekły uraz akustyczny, wynikający z długotrwałej ekspozycji na częstotliwość oscylującą wokół 80 dB. Rozwija się on na przestrzeni czasu, a postęp niedosłuchu bywa często bagatelizowany. Jest to powód, dla którego uraz akustyczny jest najczęściej spotykaną chorobą zawodową w Polsce. Osobami najbardziej narażonymi na niekorzystny, długotrwały wpływ hałasu na słuch są pracownicy, którzy wykorzystują bardzo głośne maszyny.

Problemy ze słuchem – objawy

Przy urazie ostrym bardzo częstym objawem jest pęknięcie błony bębenkowej, co determinuje widoczne krwawienie z ucha i znaczne dolegliwości bólowe. Narząd słuchu człowieka może generować przy tego typu uszkodzeniu niejednorodne szumy, piski i trzaski.

Osoby cierpiące z powodu przewlekłego urazu akustycznego stopniowo tracą słuch, co dotyczy obu uszu. Narząd słuchu człowieka doznaje wtedy obniżenia wykrywalności bodźców o częstotliwości większej od 4000 Hz. Pacjenci skarżą się na długotrwałe uczucie rozpychania, ciśnienia w głowie i uchu, występujące u nich szumy uszne, problemy ze zrozumieniem mowy oraz pogorszenie funkcji kognitywnych ze szczególnym uwzględnieniem uwagi i koncentracji.

Problemy ze słuchem – leczenie

Dbałość o narząd słuchu człowieka rozpoczyna się w momencie konsekwentnego stosowania profilaktyki i unikania długotrwałego wystawienia na niekorzystny wpływ hałasu na słuch. Osobami, które muszą zwracać na ten aspekt szczególną uwagę są te, które przeszły operację uszu, przyjmują leki ototoksyczne, często chorują na zapalenie ucha środkowego, mają w rodzinie osoby, u których wystąpiły zaburzenia słuchu oraz są osobami w podeszłym wieku.

W przypadku ostrego urazu akustycznego należy niezwłocznie udać się na najbliższy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Szybka interwencja medyczna zwiększa szansę powrotu do zdrowia, z uwagi na ewentualną konieczność leczenia zabiegowego.

Jeżeli podejrzewamy u siebie występowanie przewlekłego niedosłuchu należy od razu zgłosić się do lekarza, który po dokonaniu wywiadu, wykona badanie otolaryngologiczne i audiometryczne. Jeśli dolegliwość była bagatelizowana przed długi czas konieczne może okazać się korzystanie z aparatu słuchowego[1].

Zmysł słuchu jest bardzo potrzebny w codziennym, prawidłowym funkcjonowaniu. Bardzo ważnym jest, by dbać o prawidłowe natężenie hałasu w swoim otoczeniu, w razie konieczności stosować środki zapobiegawcze w postaci słuchawek ochronnych i starać się wdrażać działania profilaktyczne tak, by nie doszło do przykrych w skutkach urazów.

Pwiązane Artykuły

Epilacja laserowa – trwałość i wygoda

Magda

Kiedy zdecydować się na całodobową opiekę dla seniora?

Magda

Menopauza – jak sobie z nią radzić?

Magda