Lo♥ki.pl
membrany epdm

Membrany EPDM – charakterystyka i zastosowanie

Jednymi z najbardziej nowoczesnych materiałów uszczelniających są membrany EPDM. Produkuje się je z kauczuku syntetycznego wzbogaconego o specjalne uzupełniacze, dzięki czemu posiadają doskonałe właściwości użytkowe. Stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań, takich jak choćby bitumiczna papa termozgrzewalna i blacha trapezowa.

Wysoka wytrzymałość idzie w parze z ekologicznym charakterem

Membrany EPDM znajdują powszechne zastosowanie w branży budowlanej i wykończeniowej, ponieważ gwarantują uzyskanie optymalnych parametrów cieplnych oraz wyjątkowo skutecznej hydroizolacji. Ich kluczową zaletą jest zaskakująca odporność zarówno na uszkodzenia typowo mechaniczne (zwłaszcza rozerwanie), jak i negatywne oddziaływanie wody, zmiennych temperatur (od -40°C do nawet +120°C), promieniowania UV, substancji kwasowych, chemikaliów, grzybów, bakterii czy naturalnych procesów gnilnych. Żywotność przeciętnego egzemplarza dochodzi do 80 lat. Na uwagę zasługuje również niewielki ciężar ułatwiający aplikację (około 1,5 kg/m2), możliwość układania na zróżnicowanej nawierzchni, brak konieczności przeprowadzania częstych zabiegów konserwacyjnych, rozciągliwość sięgająca 450%, kompatybilność z panelami fotowoltaicznymi i dostępność w szerokiej palecie rozmiarowej. Warto jeszcze podkreślić, że membrana EPDM nie emituje do atmosfery żadnych toksycznych związków, przez co nie zatruwa ludzi, zwierząt ani roślin. Dodatkowo stwarza szansę na ponowne przetworzenie (bezproblemowy recykling).

Idealny materiał nie tylko do izolacji dachów 

Omawiane membrany dzięki swoim cennym właściwościom są często wybierane przez dekarzy do uszczelniania dachów całkowicie płaskich i lekko spadzistych. Przeważnie mocuje się je za pomocą dedykowanego kleju bezrozpuszczalnikowego. Z jednej strony efektywnie zapobiegają ubytkom ciepła w okresie jesienno-zimowym, z drugiej zaś nie pozwalają na przenikanie do wnętrza budynku wilgoci i mrozu. Poza tym można je z powodzeniem wykorzystywać w procesie izolowania następujących obiektów:

  • fasad budynków mieszkalnych, gospodarczych i przemysłowych
  • tarasów wypoczynkowych i balkonów zewnętrznych
  • prefabrykowanych elementów betonowych
  • zbiorników wodnych (stawów hodowlanych, oczek ogrodowych, basenów przeciwpożarowych i retencyjnych, specjalistycznych konstrukcji przeznaczonych do gromadzenia deszczówki itp.)
  • fundamentów piwnicznych
  • zielonych dachów (pokrytych roślinami ozdobnymi, ziołami lub zwykłą trawą)

Jak wynika z niniejszego artykułu, membrany EPDM to sprawdzony i niezawodny sposób na zabezpieczenie rozmaitych nawierzchni przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Za egzemplarz o gramaturze 100 g/m2 i wymiarach 1,5×1,0 m zapłacimy między 150 a 200 zł – oczywiście w zależności od producenta.

Pwiązane Artykuły

Jak zapobiec korozji rynien metalowych?

Magda

5 powodów, dla których warto kupić odkurzacz piorący Karcher

Magda

3 najważniejsze jesienne prace ogrodnicze

Magda