Lo♥ki.pl
usuwanie żylaków

Dlaczego w ciąży robią się żylaki?

Ciąża to stan sporego obciążenia organizmu, również w kontekście układu krążenia. Pojawianie się żylaków stanowi jedną z najczęściej występujących przypadłości wśród ciężarnych kobiet, tuż po hemoroidach. Jakie są przyczyny powstawania przykrej dolegliwości i w jaki sposób można sobie z nią poradzić?

Żylaki w ciąży – czy hormony mają na nie wpływ?

Jedną z przyczyn związanych z występowaniem żylaków podczas ciąży są hormony. Tym najważniejszym jest progesteron, odgrywający ważną rolę w procesie rozkurczania mięśni. Zbyt wysokie stężenie tego hormonu, charakterystyczne na początku ciąży, odpowiada za zdecydowanie mniejsze napięcie żył, a co za tym idzie – ich większą przepuszczalność.

Warto również wiedzieć, że tendencje do pojawiania się żylaków podczas ciąży mogą być przekazywane genetycznie. Nie bez znaczenia pozostaje także tryb życia prowadzony przez przyszłą mamę. O ile warto więc dbać o siebie przez całe życie, o tyle przed planowaną ciążą warto poświęcić temu zagadnieniu jeszcze więcej uwagi.

Kiedy rośnie ryzyko pojawienia się żylaków w trakcie ciąży?

Najczęściej żylaki występują podczas pierwszego trymestru ciąży. Jest to spowodowane wyżej wspomnianą nadprodukcją progesteronu. Ryzyko wystąpienia pęknięć naczyń krwionośnych rośnie również w takich przypadkach jak:

  • otyłość,
  • siedzący tryb życia,
  • ucisk płodu na żyłę miednicy,
  • znaczne obciążenie naczyń krwionośnych,
  • wzmożona praca serca,
  • problemy z układem krzepnięcia (w ciąży często występują zjawiska takie jak zwiększenie lepkości i krzepliwości).

Kłopoty z układem krążenia mogą pojawić się u każdej kobiety spodziewającej się dziecka. W przypadku zaobserwowania opuchnięcia w okolicach kostek, któremu towarzyszy ból – warto wybrać się na konsultacje do kliniki flebologii. Aby zapobiec powstawaniu patologicznych stanów układu krążenia, należy monitorować swój stan i informować na temat wszelkich nieprawidłowości lekarza prowadzącego.

Czy można usunąć żylaki będąc w ciąży?

Purpurowe plamy, wypukłości a także ból spowodowany pęknięciem naczyń krwionośnych jest możliwy do wyeliminowania. Chcąc usunąć żylaki w ciąży można skorzystać z wszelkiego rodzaju tabletek lub kremów. Szczególną popularnością w tym zakresie cieszą się preparaty zawierające wyciąg kasztanowca a także z rumianku. Chcąc skorzystać z tego typu rozwiązania konieczna jest jednak konsultacja z lekarzem. Specjalista z kliniki flebologii wskaże przyszłej mamie bezpieczny preparat do redukcji żylaków i pajączków.

Kolejną popularną metodą łagodzenia objawów żylaków jest stosowanie rajstop przeciwżylakowych. Tego typu odzież ma za zadanie masować zalegającą w nogach krew, a tym samym pomagać w redukowaniu przykrych dolegliwości. Aby rajstropy lub pończochy przeciwżylakowe mogły dać skuteczne rezultaty, należy zakładać je rano przed wstaniem z łóżka. Podobnie jak w przypadku stosowania kremów, w przypadku tej metody warto zasięgnąć porady lekarza. Specjalista pomoże bowiem dobrać odpowiedniego rodzaju produkt, dzięki któremu pacjentka uzyska najlepsze rezultaty.

Pwiązane Artykuły

Jakie działanie wykazuje osocze bogatopłytkowe?

Magda

Zadbaj o słuch latem

Magda

Dlaczego rodzice boją się korzystać z pomocy psychologa dziecięcego?

Magda