Lo♥ki.pl
usuwanie żylaków

Dlaczego w ciąży robią się żylaki?

Ciąża to stan sporego obciążenia organizmu, również w kontekście układu krążenia. Pojawianie się żylaków stanowi jedną z najczęściej występujących przypadłości wśród ciężarnych kobiet, tuż po hemoroidach. Jakie są przyczyny powstawania przykrej dolegliwości i w jaki sposób można sobie z nią poradzić?

Żylaki w ciąży – czy hormony mają na nie wpływ?

Jedną z przyczyn związanych z występowaniem żylaków podczas ciąży są hormony. Tym najważniejszym jest progesteron, odgrywający ważną rolę w procesie rozkurczania mięśni. Zbyt wysokie stężenie tego hormonu, charakterystyczne na początku ciąży, odpowiada za zdecydowanie mniejsze napięcie żył, a co za tym idzie – ich większą przepuszczalność.

Warto również wiedzieć, że tendencje do pojawiania się żylaków podczas ciąży mogą być przekazywane genetycznie. Nie bez znaczenia pozostaje także tryb życia prowadzony przez przyszłą mamę. O ile warto więc dbać o siebie przez całe życie, o tyle przed planowaną ciążą warto poświęcić temu zagadnieniu jeszcze więcej uwagi.

Kiedy rośnie ryzyko pojawienia się żylaków w trakcie ciąży?

Najczęściej żylaki występują podczas pierwszego trymestru ciąży. Jest to spowodowane wyżej wspomnianą nadprodukcją progesteronu. Ryzyko wystąpienia pęknięć naczyń krwionośnych rośnie również w takich przypadkach jak:

  • otyłość,
  • siedzący tryb życia,
  • ucisk płodu na żyłę miednicy,
  • znaczne obciążenie naczyń krwionośnych,
  • wzmożona praca serca,
  • problemy z układem krzepnięcia (w ciąży często występują zjawiska takie jak zwiększenie lepkości i krzepliwości).

Kłopoty z układem krążenia mogą pojawić się u każdej kobiety spodziewającej się dziecka. W przypadku zaobserwowania opuchnięcia w okolicach kostek, któremu towarzyszy ból – warto wybrać się na konsultacje do kliniki flebologii. Aby zapobiec powstawaniu patologicznych stanów układu krążenia, należy monitorować swój stan i informować na temat wszelkich nieprawidłowości lekarza prowadzącego.

Czy można usunąć żylaki będąc w ciąży?

Purpurowe plamy, wypukłości a także ból spowodowany pęknięciem naczyń krwionośnych jest możliwy do wyeliminowania. Chcąc usunąć żylaki w ciąży można skorzystać z wszelkiego rodzaju tabletek lub kremów. Szczególną popularnością w tym zakresie cieszą się preparaty zawierające wyciąg kasztanowca a także z rumianku. Chcąc skorzystać z tego typu rozwiązania konieczna jest jednak konsultacja z lekarzem. Specjalista z kliniki flebologii wskaże przyszłej mamie bezpieczny preparat do redukcji żylaków i pajączków.

Kolejną popularną metodą łagodzenia objawów żylaków jest stosowanie rajstop przeciwżylakowych. Tego typu odzież ma za zadanie masować zalegającą w nogach krew, a tym samym pomagać w redukowaniu przykrych dolegliwości. Aby rajstropy lub pończochy przeciwżylakowe mogły dać skuteczne rezultaty, należy zakładać je rano przed wstaniem z łóżka. Podobnie jak w przypadku stosowania kremów, w przypadku tej metody warto zasięgnąć porady lekarza. Specjalista pomoże bowiem dobrać odpowiedniego rodzaju produkt, dzięki któremu pacjentka uzyska najlepsze rezultaty.

Pwiązane Artykuły

Jakie działania obejmuje fizjoterapia po porodzie?

Magda

Dlaczego warto postawić na catering dla szkół

Magda

Usuwanie pajączków na nogach – metody

Magda