Lo♥ki.pl
Maski przeciwpyłowe – kiedy ich używać?

Maski przeciwpyłowe – kiedy ich używać?

Oddychanie – czynność dla nas naturalna, automatyczna, fizjologiczna. Nie zastanawiamy się nad tym, jak nasz organizm pod tym względem działa – po prostu jest. Są jednak momenty, kiedy trudno o oddychanie pełną piersią. Szereg czynników może wpływać na pogorszenie naszego funkcjonowania w tej kwestii. Doskonale wiedzą o tym ci, którzy pracują na budowach, w miejscach, gdzie jest dużo kurzu i pyłu, a także alergicy, którzy w trakcie pylenia roślin mają poważne problemy w codziennym życiu.

Pył – trudno od niego uciec

Praktycznie w każdej chwili wdychamy jakieś cząstki pyłu. Bez względu na to, czy jesteśmy w domu czy na świeżym powietrzu. Spędzając czas na dworze musimy liczyć się z tym, że do naszego organizmu mogą dostać się różne zanieczyszczenia. Coraz poważniejszy problem smogu dotyka wielu miast i małych miejscowości w różnych zakątkach kraju. I dlatego też coraz więcej osób ma świadomość, czym są pyły PM10 i PM2,5, które zawierają wiele szkodliwych substancji i stanowią jedne z czynników zanieczyszczających powietrze.

Problem zanieczyszczonego powietrza nie dotyczy tylko dworu – dotyka nas także w pomieszczeniach. Nawet oczyszczacze nie wyeliminują w zupełności choćby zwykłego kurzu, z którym zmagają się przecież wszyscy.

Dużo bardziej narażone na działanie szkodliwych pyłów są osoby, które pracują na budowach, w warsztatach czy fabrykach, które są ciągle eksponowane na działanie zanieczyszczonego powietrza. Nie bez powodu, w przypadku niektórych profesji, mówi się o pylicy płuc jako o chorobie zawodowej.

Jednym z czynników, które znacznie mogą utrudnić oddychanie są także … papierosy. Nie tylko wtedy, gdy sami palimy. Nie od dziś wiadomo, że palenie bierne może być dużo bardziej szkodliwe dla naszych płuc. Wdychanie dymu powstałego w wyniku spalania papierosów może przyczynić się nie tylko do gorszego samopoczucia, ale także do poważnych schorzeń.

Maski przeciwpyłowe mogą uchronić przed szkodliwymi substancjami

Istnieją rozwiązania, które pomagają radzić sobie ze szkodliwym pyłem w otoczeniu. Jednym z nich są maski przeciwpyłowe. Na rynku obecnie jest bardzo szeroki wybór tego rodzaju produktów. Od najprostszych, kojarzonych przez wielu jako szpitalne, przez specjalnie przygotowane do pracy na budowie, po profesjonalne modele antysmogowe. Aby mieć pewność, że będą działać skutecznie, maski muszą być dokładnie dopasowane do kształtu twarzy.

Im trudniejsze są warunki, w których będziemy je używać, tym bardziej profesjonalne powinno być ich wykonanie. Może się okazać, że konieczne będzie stosowanie specjalnego filtru, który będzie pochłaniać szkodliwe substancje i dodatkowo oczyszczać powietrze, które będzie trafiać do naszego organizmu.

Wprawdzie wygląd masek nie ma znaczenia dla ich prawidłowego funkcjonowania, ale istniej możliwość doboru wzoru lub koloru do preferencji użytkownika nawet w przypadku masek roboczych stosowanych na przykład na budowie. Trzeba jednak pamiętać, że – w przypadku wybierania maski do pracy – najważniejszym czynnikiem jest bezpieczeństwo i dbanie o własne zdrowie. Z innych masek będą korzystać pracownicy budowlani, z innych służba medyczna, jeszcze z innych górnicy w kopalniach. Wiadomo jedno, że wszystkie muszą spełniać niezbędne normy przepisów BHP.

Skuteczność, ale nie rozwiązanie problemu

Maska przeciwpyłowa w wielu zawodach jest elementem koniecznym, bez którego nie powinno się rozpoczynać pracy. Na co dzień również takie produkty mogą być przydatne. I to nie tylko w czasie remontów w domu, czy przy kuciu ścian. Mogą pomóc alergikom w czasie największego pylenia roślin albo osobom o obniżonej odporności, z astmą lub innymi schorzeniami dróg oddechowych w momencie najwyższego poziomu zanieczyszczeń powietrza.

Warto pamiętać, że maska antysmogowa jest skutecznym, ale doraźnym sposobem na ochronę układu oddechowego przed skutkami zanieczyszczenia powietrza. Żeby móc cieszyć się swobodnym oddychaniem pełną piersią, konieczne jest podjęcie działań długofalowych, które pozwolą na ograniczenie smogu w naszym otoczeniu.

Źródło: Miamed

Pwiązane Artykuły

Seks to zdrowie! – 6 powodów

Magda

Ozonoterapia – kiedy jest stosowana?

Magda

Czy wypełnienia amalgamatem są szkodliwe?

Magda