Lo♥ki.pl
Puszki do sterylizacji

Puszki do sterylizacji – czym powinny się charakteryzować?

Zapewne niewielka liczba osób wymieniłaby puszki do sterylizacji jako podstawowe wyposażenie gabinetu lekarskiego czy salonu kosmetycznego. A jednak – bez nich funkcjonowanie tych miejsc byłoby właściwie niemożliwe.

 Podstawa to bezpieczeństwo, więc…

Mało kto zdaje sobie tak naprawdę sprawę, jak ważną funkcję spełniają sterylizatory i wykorzystywane w nich puszki sterylizacyjne. Służąc ludziom w ich codziennej pracy, umożliwiają przeprowadzenie szybkiego i sprawnego procesu sterylizacji (wyjałowienia), czyli zniszczenia wszystkich, zarówno form wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych lub zarodnikowych mikroorganizmów. Z kolei będący skutkiem tego procesu stan pełnej jałowości danego przedmiotu lub materiału, umożliwia jego bezpieczne przechowywanie oraz użycie. Jest to więc sprzęt, który de facto umożliwia sprawne i przede wszystkim bezpieczne funkcjonowanie wszelkich placówek związanych ze służbą zdrowia.

 …sterylizacja to podstawa

Puszki sterylizacyjne są istotnym elementem wyposażenia każdego gabinetu lekarskiego, stomatologicznego ambulatorium, laboratorium diagnostycznego, aptek (przygotowujących leki recepturowe) czy szpitalnego oddziału. Ich obecność w takich miejscach łączy się nieodłącznie z potrzebą, a wręcz z obowiązkiem, zapewnienia odpowiednich warunków higienicznych pacjentom oraz także samemu personelowi. Taki sprzęt medyczny jest zatem stosowany wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka czystość mikrobiologiczna. Dlatego też puszki sterylizacyjne to nie tylko domena medycyny, choć to właśnie z nią kojarzymy tego rodzaju wyposażenie, gdzie służy medykom zazwyczaj do sterylizacji narzędzi i materiałów opatrunkowych. Sprzęt tego rodzaju znajduje swoje zastosowanie również w innych dziedzinach, takich jak przemysł spożywczy, farmaceutyka czy szeroko rozumiana branża kosmetyczna (salony fryzjerskie, masażu, gabinety kosmetyczne, pracownie tatuażu i piercingu etc.). Wszędzie tam ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie najwyższego poziomu higienicznego, którego zaniedbanie mogłoby skutkować uszczerbkiem na zdrowiu pacjenta, a w skrajnych przypadkach ciężką chorobą, a nawet śmiercią.

Sterylizacja od początku

Urządzeniami, które usprawniają przeprowadzenie całego procesu sterylizacji, są autoklawy (hermetycznie zamknięte i ogrzewane zbiorniki) i sterylizatory (np. sterylizator powietrzny). Sprzęt ten różni się zasadniczo fizycznymi warunkami przeprowadzenia sterylizacji, więc wybór odpowiedniego wyposażenia powinien wynikać z indywidualnych potrzeb każdego zakładu opieki zdrowotnej czy punktu usługowego. Tutaj najlepiej zdać się także na pomoc i doradztwo producenta sprzętu medycznego, który po dokładnym ustaleniu zakresu działalności pomoże wybrać właściwe urządzenie, opierając się chociażby na tym, czy w danym przypadku potrzebna jest sterylizacja suchym lub gorącym powietrzem, czy np. gorącą parą wodną pod wysokim ciśnieniem.

Puszka do sterylizacji – rodzaje i krótka charakterystyka

Również wybór puszek sterylizacyjnych powinien być poprzedzony konsultacją z producentem sprzętu medycznego. Zasadniczo jednak w tym przypadku naszą decyzję kształtuje fakt, jakie przedmioty mają być docelowo poddawane procesowi sterylizacji.

Wyróżnia się dwa rodzaje puszek. Pierwszy z nich to PS, czy sprzęt służący do sterylizacji parowej. Drugi to PSG, wykorzystywany do sterylizacji przy użyciu gorącego i suchego powietrza.

Czym charakteryzuje się puszka do sterylizacji? Przede wszystkim wszystkie muszą być wyposażone w zamknięcia, które zabezpieczą je przed przypadkowym otwarciem. Podstawą jest zatem szczelność mikrobiologiczna. Bez tego nie byłoby możliwe optymalne przeprowadzenie tzw. cyklu sterylizacyjnego (wymaga hermetyczności), a także późniejsze przechowywanie sprzętu w warunkach aseptycznych (sterylnych). Sprzęt medyczny tego rodzaju wykonywany jest z wysokogatunkowego aluminium, co pozwala na ich wielokrotne i długotrwałe wykorzystanie.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach, gdy świat dotknięty został pandemią koronawirusa, higiena i sterylność oraz idące za nimi bezpieczeństwo stały się jednymi z najważniejszych kwestii dyskutowanych w szerokich kręgach naukowców i polityków. Pozwoliło to zarazem zrozumieć, jak ważną funkcję spełniają tego rodzaju sprzęty i jak nieodłącznym elementem wielu miejsc powinny być sterylizatory oraz puszki do sterylizacji.

Pwiązane Artykuły

Które branże wykorzystują transport pneumatyczny?

Magda

Jak przeciwdziałać luzowaniu się połączeń śrubowych?

Magda

Podstawowe wyposażenie cukierni – poradnik

Magda