Lo♥ki.pl
uprząż asekuracyjna

Prace na wysokości – sprawdź jak zadbać o aspekt bezpieczeństwa

Bezpieczna praca na wysokości wymaga wiedzy, umiejętności, ale przede wszystkim odpowiednich narzędzi. Wyposażenie się w dobrej jakości sprzęt, a także zaznajomienie się z regulacjami prawnymi i przepisami BHP, powinno być podstawą w każdej pracy na wysokości. Na co więc zwrócić uwagę, jakie wyposażenie zakupić i jak odpowiednio zadbać o taki sprzęt?

Bezpieczeństwo w pracy na wysokości

Praca na wysokości stanowi wyzwanie z punktu widzenia BHP. To specyficzna dziedzina, która wymaga specjalistycznego przygotowania, a także zastosowania odpowiedniego sprzętu. Obejmuje ona wszelkie czynności zawodowe wykonywane na powierzchni znajdującej się co najmniej 1.0 m nad poziomem podłogi lub ziemi, chyba że istnieją okoliczności, które podczas pracy chronią pracownika przed upadkiem.

Za bezpieczeństwo pracowników odpowiada jednak pracodawca. Aby więc sprostać wymogom BHP, należy poznać obowiązujące przepisy. Dokumentem regulującym prace na wysokości i wymogi co do sprzętu, jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r.

Sprzęt do pracy na wysokości

Odpowiedni sprzęt to podstawa bezpieczeństwa. Istotne jest więc, by nie oszczędzać na jego jakości. W profesjonalnym sklepie ze sprzętem dla alpinistów znajdziemy szeroką gamę akcesoriów, które zagwarantują i bezpieczeństwo i wygodę naszym pracownikom. W co więc warto się wyposażyć?

Na pewno w najwyższej jakości uprząż asekuracyjną — jej zadaniem jest zabezpieczenie pracownika przed upadkiem. To podstawowy element wyposażenia każdej osoby pracującej na wysokości. W zależności od rodzaju pracy, warto zainwestować też w odpowiedni kask, urządzenia samozaciskowe, linie poziome kotwiczące i specjalistyczne szelki.

Konserwacja i kontrola sprzętu

Prace na wysokości obejmują wiele różnych czynności — od najprostszego malowania pomieszczeń na drabinie, czy rusztowaniu, montowania instalacji elektrycznych, obsługi i serwisowania urządzeń, aż po roboty alpinistyczne, czy nawet akcje gaśnicze i ratunkowe. Wszystkie te zawody mają jednak coś wspólnego – wymagają odpowiednio przygotowanego sprzętu.

Sprzęt, który chroni życie, musi być więc regularnie kontrolowany. Powinno się go zatem sprawdzać co najmniej raz w roku w autoryzowanym serwisie. Odpowiednia konserwacja zagwarantuje wtedy, że sprzęt spełni swoje zadanie w chwili kryzysu.

Zadbanie o aspekt bezpieczeństwa podczas pracy na wysokości to obowiązek każdego pracodawcy. Przestrzegając odpowiednich przepisów BHP i inwestując w wysokiej jakości narzędzia i przyrządy dostępne w profesjonalnych sklepach ze sprzętem dla alpinistów, możemy zapewnić swoim pracownikom komfortowe i przede wszystkim bezpieczne warunki pracy.

Pwiązane Artykuły

Księgowość firmy jednoosobowej

Magda

Bezprzewodowy pomiar temperatury – dlaczego firmy decydują się na to rozwiązanie?

Magda

Zwiększ potencjał sprężarek zakładowych i zadbaj o ich wydajność

Magda